TREBIŠOV, BRATISLAVA. Rómovia na východe Slovenska sú takí nespokojní s politikou vlády Roberta Fica, že chcú proti nej demonštrovať.
Zástupcovia niektorých rómskych politických strán a mimovládnych organizácií včera v Košiciach ostro obvinili túto vládu, že neplní svoje predvolebné sľuby a nerieši ich nezamestnanosť.
„Fico dostal Jánošíka (z dreva), ktorý bohatým bral a dával chudobným, no on berie aj chudobným,“ hovorí predseda Zjednotených rómskych politických strán Mikuláš Horváth.
Rómov nasrdila zmena zákona o službách zamestnanosti, ktorá je účinná od 1. mája. Tvrdia, že verejnoprospešné organizácie im už nemôžu poskytovať takú prácu, akú títo ľudia môžu vzhľadom na svoju kvalifikáciu vykonávať.
„Tento zákon robil človek, ktorý v živote nedržal metlu v ruke. Mal sa najprv presvedčiť, čo tým ľuďom viac vyhovuje. Rómovia chcú pracovať manuálne,“ povedala Brigita Balogová, predsedníčka deviatich rómskych organizácií. Len v okrese Trebišov to podľa nej mohlo postihnúť až 8tisíc ľudí.
Môžu ďalej pracovať
V skutočnosti občianske združenia a iné takéto organizácie môžu stále organizovať aktivačnú činnosť. Len sa to na rozdiel od minulosti volá „dobrovoľnícka služba“ a zákon presne hovorí, čo sa prostredníctvom nej môže robiť.
Ide napríklad o starostlivosť o sociálne odkázaných a iné služby v oblasti sociálnych vecí, zdravotníctva, vzdelávania, kultúry, športu či manuálne udržiavanie a zlepšovanie životného prostredia.
„Podmienkou však je, že občianske združenia to musia mať v stanovách a musia takúto činnosť vykonávať aspoň jeden rok. Tiež musia doložiť vlastníctvo alebo nájomné zmluvy k priestorom. A v tom je problém. Niektoré tieto podmienky nespĺňali, preto sme s nimi nemohli uzavrieť zmluvy,“ tvrdí riaditeľka úradu práce v Trebišove Jana Mondíková.
Mnohé obce, ktoré môžu takzvané aktivačné práce organizovať, zasa nemusia mať na túto činnosť dosť peňazí.
„Ak vláda nezmení zákon o aktivačných prácach, zorganizujeme ešte v tomto mesiaci demonštráciu,“ vyhlásil Horváth. Odmietol konkretizovať čas a jej miesto. Dodal, že ľudia sa nemusia obávať nepokojov a rabovačiek, ako v roku 2004. Rómovia vtedy po citeľnom znížení sociálnych dávok vylúpili viacero obchodov.
Hovorkyňa ústredia práce Danica Lehocká povedala, že nezamestnaní môžu ďalej pracovať. Od mája to podľa nej využilo asi 64tisíc osôb. „My nesledujeme, či ide o rómskych občanov, alebo nie.“
Chcú hlavu riaditeľky úradu
Rómovia už organizujú petíciu za odvolanie riaditeľky Mondíkovej. Obviňujú ju, že im nepomáha, ako by mohla.
Tá ich kritiku považuje za neopodstatnenú. „Viem, že ma obviňujú z diskriminácie Rómov, ale to je nezmysel.“ Dôkazom toho je podľa nej aj 77 dohôd s občianskymi združeniami v okrese „vrátane množstva rómskych, ktoré podmienky spĺňali. Na ich základe pracuje až 482 dobrovoľníkov“.
Napätie však rastie. „Vyhrážali sa pracovníkom úradu, že tam prídu štyri plné autobusy a všetko rozbijú. Ihneď som kontaktovala ústredie práce, úrad vlády aj ministerku Tomanovú,“ povedala Mondíková.
Autor: joč, lyv, čtk