ŽILINA. Mesto Žilina neuspelo v dovolaní na Najvyššom súde a musí spoločnosti COOP Jednota vyplatiť viac ako 19 miliónov korún (viac ako 630-tisíc eur).
Suma sa na úrokoch pravdepodobne ešte zvýši a navyše treba uhradiť aj trovy právneho zastúpenia a exekúcie. Mesto tak bude musieť vyplatiť okolo 21 miliónov korún (asi 697 072 eur). Poslanci zastupiteľstva na návrh prednostu túto sumu vyčlenili z rozpočtu mesta na tento rok.
Uťahovanie opaskov
Zatiaľ nie je isté, kde chce radnica peniaze zobrať. Rozpočet mesta je dosť napätý. A keďže na povrch vyplávala ďalšia časovaná bomba zo Slotovej éry, budú v Žiline musieť pristúpiť aj k odpredaju prebytočného majetku.
„Keďže vzhľadom na zabezpečenie chodu mesta nemôžeme v súčasnosti urobiť zásadné škrty v jednotlivých kapitolách bežného rozpočtu, mestský úrad pripravil na zastupiteľstvo návrh zabezpečiť vyrovnanosť rozpočtu príjmami z iných zdrojov,“ povedal prednosta Viliam Mikuláš.
To znamená, že viceprimátor Michal Horecký dostal za úlohu nájsť a predať prebytočný majetok mesta, najmä mestské pozemky, o ktoré je záujem. Mikuláš má zase pripraviť spôsob, ktorým ušetrí financie na bežnom chode mesta.
Za pochybný predaj zrejme neponesie nikto osobnú zodpovednosť. „Keďže išlo o kolektívne rozhodnutie kolektívneho zastupiteľského orgánu, nie je možné sa vyjadriť k prípadnej právnej zodpovednosti konkrétnej osoby,“ dodal Horecký.
Predali neoprávnene
Spor sa vlečie od roku 1993, keď sa spoločnosť na súde domáha zrušenia kúpnej zmluvy a zaplatenia viac ako päť miliónov (okolo 165-tisíc eur). Jednota žiadala o určenie neplatnosti zmluvy preto, že na vybudovanie nákupného strediska vynaložila spomínanú sumu.
„Mesto však predalo rozostavané nákupné stredisko, pričom v kúpnej zmluve vyhlásilo, že predávaná nehnuteľnosť je v jeho vlastníctve a záväzky a pohľadávky, ktoré vzniknú do podpisu zmluvy, urovná mesto ako predávajúci,“ povedal zástupca primátora Michal Horecký. Podľa rozhodnutia okresného súdu, ktoré v roku 2006 potvrdil krajský, však bola zmluva neplatná, pretože na objekt bolo zriadené vecné bremeno v prospech Jednoty. Tá sa domáhala vyplatenia preinvestovanej sumy. Mesto predalo objekt rozhodnutím zastupiteľstva spolu s pozemkami za sumu takmer 30 miliónov korún (takmer milión eur).
Mesto podalo mimoriadny opravný prostriedok na Najvyššom súde, ale neuspelo.
Silnejšia bomba ešte tiká
V tejto chvíli sa rovnakého objektu týka ešte jedno konanie. Prehra v ňom by však pre Žilinu mohla mať až likvidačné následky. Prišla by totiž až o 150 miliónov korún a pravdepodobne by na ňu bola uvalená nútená správa. Mesto pod Slotovým vedením sa totiž zaručilo za úver pre súkromného podnikateľa, ktorý ho nesplácal.