PEKING, BRATISLAVA. Čínsko-americký súboj v športovej gymnastke žien elektrizuje. Zatiaľ vedie Čína 1:0, vyhrala v družstvách. Zajtra sú preteky vo viacboji jednotlivkýň. V nedeľu súťaže na jednotlivých náradiach.
Pred štyrmi rokmi v Aténach vyhralo Rumunsko pred USA. Číňanky skončili až siedme.
Až na päťnásobnú majsterku sveta Čcheng Fei cvičili teraz vo víťaznom tíme celkom neznáme 16–ročné dievčatká.
Falšujú dátumy?
Teng Lin-lin meria 137 cm, váži len 31 kg. Známy americký tréner rumunského pôvodu Bela Karolyi v New York Times spochybnil jej vek. Oficiálne sa narodila 21. apríla 1992, ale vraj existujú aj listiny s dátumom 22. mája 1993. Svetová gymnastická federácia povoľuje štart žien od 16 rokov.
Denník píše aj o ďalších troch z víťazného tímu Jang I-lin, Che Kche-sin a Ťiang Jü-jüan, u ktorých existujú dva varianty veku. New York Times však pripomína, že presvedčivé dôkazy nemá. Pre zaujímavosť výškový a hmotnostný priemer družstiev (šesť pretekárok): Čína - 144 cm/ 35 kg, USA - 154/48 kg.
V dramatickej súťaži urobila prvú chybu Čcheng Fej. Američanka Alicia Sacramoneová (20) šancu nevyužila. Vyskočila na kladinu a skotúľala sa. Mohla získať azda rozhodujúci náskok. Úlohu nešťastnice dohrala fešná Alicia v záverečných prostných. Prvý akrobatický rad, a pád. Koniec. Číne sa otvorili dvere k triumfu. Za USA nastúpili vo väčšine disciplín okrem Sacramoneovej ešte naturalizovaná Američanka, moskovská rodáčka Nasťa Ľukinová (dnes Nastia Liukinová) a ďalšie eso Shawn Johnsonová.
Tri americké hviezdy sú imidžovými tvárami jednej z najznámejších kozmetických firiem. Každá osve má zmluvu s niektorou z hollywoodskych filmových spoločností. V USA ich prirovnávajú k basketbalovému Dream Teamu.
Gymnastické víťazstvo svojich grácií si želali v krajine ako kedysi triumf hokejistov USA nad Sovietskym zväzom.
Legendárna gymnastka Nadia Comaneciová (46), americká občianka, dávala pred súťažou viac šancí Číňankám.
„Sú mladé, neznáme. Tlak obecenstva nebudú tak vnímať. Dril majú v krvi. Vyhnú sa im zranenia.“ Vedela, čo hovorí.
Comaneciovú objavili manželia Béla (Bela) a Marta (dnes Martha) Károlyiovci, novátori gymnastickej driny. Rumunka v roku 1976 Montreale získala tri zlaté. Dnes metódy slávnych trénerských manželov kritizuje. Gymnastka i trénerský pár emigrovali do USA.
Uťahané Američanky
Marthu Karolyiovú poverili koordináciou prípravy Američaniek na Peking. Prekvapilo to jej bývalú zverenku Mary Lou Rettonovú (40), prvú gymnastku USA, ktorá zvíťazila na OH vo viacboji (1984).
Rettonová, matka štyroch detí povedala už počas súťaží v Pekingu: „Metódy Rumunska sedemdesiatych rokov nemôžu v USA priniesť úspech. Naše sú pretrénované, nemajú radosť z pretekov.“
Pred súťažami jednotlivkýň sú na tom stále o čosi lepšie Američanky. Najviac bodov má úradujúca majsterka sveta Shawn Johnsová pred Nastiou Liukinovou, dcérou dvojnásobného olympijského víťaza Valerija Ľukina a majsterky sveta v modernej gymnastike Any Kočnevovej.
Tvrdé čínske metódy
Čínsky spôsob prípravy je tvrdší, ako bol kedysi rumunský. Matka najväčšej domácej hviezdy Čcheng Fej pre New York Times vykreslila: „Najmä rozcvičovanie pripomína mučiareň. Dievčatá šialene kričia. Ako keby umierali.“
Do gymnastickej školy vo Wuchane vyberajú dievčatká v siedmich rokoch. Tréner inštitútu Čao Chan-chua to nepopiera: „Bolí to, pre začiatočníčku je to bolestivé. Deťom hovoríme, že je to pre ne životná výzva. Čcheng som trénoval ako vojaka prvej línie. Je veľmi pracovitá, vydržala. Dnes robí všetko s úžasnou ľahkosťou a radosťou.“ Čínski obyvatelia kruté metódy schvaľujú. Šport chápu ako šancu zabezpečiť ratolestiam budúcnosť.