PEKING. Francúzska cyklistická veteránka Jeannie Longová stále preháňa pretekárky, ktorým by mohla byť mamou. V stredu dokonca siahala na olympijskú medailu, bola by to už jej piata. V pekinskej časovke skončila napokon 49-ročná rodáčka z Annency štvrtá, od bronzu ju delili necelé 2 sekundy.
Radosť i smútok
„Každý mi teraz blahoželá, že je neuveriteľné, čo som ako takmer päťdesiatročná dosiahla. Je to pravda, ale som aj smutná, bronz bol blízko,“ povedala Longová, ktorá 50. narodeniny oslávi v posledný októbrový deň.
Počas pretekov jej spôsoboval bolesť nerv v nohe. „Necítila som sa príliš dobre. Niekoľko mesiacov som s tým nemala žiadne problémy a vypuklo to iba pred dvoma dňami. Hneď na začiatku som vedela, že to bude bolestný deň, bola som však na to pripravená. Bola by som oveľa šťastnejšia, ak by som vybojovala bronzovú medailu,“ uviedla pretekárka, ktorá absolvuje už svoje siedme Hry.
Longová štartovala na svojej prvej olympiáde v čase, keď niektoré jej dnešné súperky ešte ani neboli na svete. Prvý štart zaznamenala v Los Angeles 1984, v Atlante 1996 sa tešila z olympijského víťazstva.
Nezlomná Francúzka nebola jediná, ktorá v cieli smútila. Majsterka sveta v časovke Hanka Kupfernagelová z Nemecka sedela na zemi a plakala nad svojím jedenástym miestom.
Zlatú medailu si vybojovala Kristin Armstrongová. Tridsaťpäťročná Američanka, ktorá nie je príbuzná Lance Armstronga, dosiahla na vzdialenosti 23,5 km víťazný čas 34:51,72 min a rýchlostný priemer 40,445 km/h. Striebro brala o desať rokov mladšia Britka Emma Pooleyová (35:16,01) a bronz Švajčiarka Karin Thurigová (35:50,99).
Ľadovcový expres
Švajčiari sa tešili aj v súťaži mužov a Fabian Cancellara sa stal najúspešnejším cestným cyklistom olympijských hier v Pekingu. K bronzu zo sobotňajších pretekov s hromadným štartom pridal prvenstvo aj v časovke.
Dvadsaťsedemročný rodák z Wohlenu a dvojnásobný majster sveta z ostatných šampionátov v Salzburgu a Stuttgarte potvrdil úlohu jedného z favoritov. Náročných 47,3 km pod Čínskym múrom zvládol rýchlostným priemerom 45,633 km/h za 1:02:11,43 h a triumfoval s náskokom 33 sekúnd pred Švédom Gustavom Larssonom. Bronz si vybojoval Američan Levi Leipheimer, ktorý zaostal za víťazom už o vyše minútu.
Cancellara sa na Tour de France naplno odovzdal do služieb svojho tímu a pracoval pre celkové víťazstvo Sastreho. Hneď po skončení Tour sa však na rozdiel od ostatných cyklistov odobral priamo do Pekingu, aby sa plne aklimatizoval.
Tesne za medailovými priečkami skončili ďalší favoriti Alberto Contador, Cadel Evans a Samuel Sánchez. Jediný slovenský zástupca Matej Jurčo obsadil 29. priečku, keď mu namerali čas 1:07:52,92 h. Jazdec tímu Milram zlepšil svoje umiestnenie spred štyroch rokov z Atén o sedem miest. V časovke štartovalo 39 pretekárov.
Skvelý pretekár má aj príma stroj
Pred súťažou Fabian Cancellara žartoval, že vyhrá, pretože „má lepšie skonštruovaný bicykel ako konkurenti“.
Preteky kvalitu jeho časovkárskeho špeciálu Cervélo P3C potvrdili, veď na takom istom bicykli, aký mal Fabian, štartoval i druhý v poradí Švéd Larsson a víťazka súťaže žien Armstrongová.
Autor: jk