togský kajakár Benjamim Boukpeti šokujúco uchmatol bronz vo vodnom slalome.
PEKING. Historicky prvým medailistom z Toga sa včera stal kajakársky slalomár na spenenej bielej vode Benjamin Boukpeti (na snímke Reuters). „Prišiel čas konečne poriadne navštíviť krajinu, ktorú reprezentujem,“ prehlásil v cieli s úsmevom. Narodil sa vo Francúzsku, odkiaľ pochádza aj jeho matka. Kým jeho otec a dve sestry sú z Toga.
Boukpeti je až na 56. priečke svetového rebríčka, ale včera ochromil súperov a nadchol divákov, keď po prvom kole bol najrýchlejší. Dvadsaťsedemročný Toulousan sa rozhodol štartovať za západoafrickú krajinu, keď začalo byť jasné, že bude veľmi ťažké prebojovať sa do výberu Francúzska.
„Nanešťastie, doteraz som bol v Togu len jediný raz, aj to som bol ešte celkom malý. Rodičia ma chceli ukázať starej mame,“ prezradil. Z pobytu si už takmer nič nepamätá. Matne si spomína len to, že každého černocha, ktorého videl, považoval za svojho otca. Ten zostal doma, lebo rodina si z finančných dôvodov nemohla dovoliť, aby cestoval aj on.
„Ale myslím, že teraz mám ešte významnejší dôvod na návštevu krajiny, ktorú reprezentujem,“ teší sa kajakár, ktorý v cieli od nespútanej radosti zlomil pádlo na dve časti.
Z afrických krajín majú v Pekingu najväčšie výpravy Juhoafrická republika (142) a Nigéria (89). Medailové nádeje sa však upierajú najmä na vytrvalostné atletické disciplíny, ktoré by sa mali stať parádnym predstavením Keňanov a Etiópčanov.
Na čiernom kontinente sú najlepšie podmienky pre šport i najvyspelejšia športová infraštruktúra v Juhoafrickej republike, v mnohých iných krajinách je podpora minimálna či žiadna.
Z toho dôvodu napríklad rodený Nigérijčan Francis Obikwelu od roku 2000 behá za Portugalsko. „V Afrike je mnoho talentov, ale ak chcete dosiahnuť úspech na olympiáde, tak samotný talent nestačí,“ vysvetľuje bežec na 100 a 200 metrov.
„Potrebujete mať aspoň nejaký finančný príjem a nie sa stále strachovať, ako zoženiete peniaze tréning či na cestu na preteky. A ak máte navyše rodinu, ktorú treba uživiť, je situácia ešte zložitejšia.“
Na rozdiel od športovcov z iných kontinentov, olympijskí medailisti z Afriky nemôžu za svoje výkony očakávať veľké peňažné odmeny. „Nechceme ich dostať pod prílišný tlak, takže im nevravíme, čo dostanú, ak získajú cenný kov. Ale nejaká odmena určite bude,“ povedal napríklad ugandský tlačový atašé Norman Katende.
Autor: jk