BRATISLAVA. Spotrebiteľské ceny v júli rástli na Slovensku rýchlejšie ako v júni. Inflácia sa v medziročnom porovnaní dostala na 4,8 percenta, kým v júni bola podľa domácej metodiky na úrovni 4,6 percenta.
Za medziročným zrýchlením inflácie už nestáli ceny potravín. Na cenovú hladinu tlačili najmä drahšie rekreácie a náklady spojené s bývaním, najmä pre zatepľovania panelákov a s tým spojené vyššie odvody do fondu opráv.
Chlieb sme kupovali drahší
Po takmer rok trvajúcom raste ceny potravín klesli v júli o jedno percento, a to najmä vplyvom sezónneho zlacnenia zeleniny a ovocia. Ceny chleba a obilnín však naďalej mierne rástli. Znížili sa aj ceny v zdravotníctve, lebo sa preceňovali lieky. „Sezónne výpredaje sa odrazili aj v lacnejších odevoch či obuvi,“ povedala analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
Napriek tomu, že v maloobchodnom obehu sa už objavili tabakové výrobky s novými kolkami, rast cien sa v júlovej štatistike ešte neobjavil. No zvýši to tlak na augustovú infláciu. Na druhej strane výrazný pokles cien ropy na svetových trhoch by sa mal premietnuť do nižších cien benzínu. Analytici očakávajú, že klesať budú aj ceny potravín. „Svoj vrchol by inflácia mohla dosiahnuť v auguste na úrovni 4,9 percenta, keď by sa v cenách mohol už objaviť rast cien cigariet po vypredaní minuloročných zásob,“ očakáva analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Analytik VÚB Martin Lenko odhaduje, že medziročný rast cien sa v auguste mierne spomalí na úroveň 4,7 percenta.
Inflácia očistená o regulované ceny, nepriame dane a ceny potravín, sa v júli opäť zrýchlila, čo podľa analytika VÚB Martina Lenka signalizuje postupne rastúce dopytové tlaky v ekonomike. Primárne faktory, ktoré tlačia na infláciu, sú však podľa neho naďalej nákladové.
Vládny balíček by nemal výrazne tlačiť na infláciu
Analytici nepredpokladajú, že by vládou avizovaný sociálny balík mal výraznejšie ovplyvniť infláciu. Peniaze z balíčka sa budú vyplácať postupne a ľudia nimi budú vykrývať najmä rastúce ceny energií a bývania.
Sociálny balíček plánovaný na koniec roka a budúci rok by mal podľa premiéra Fica z rozpočtu štátu ukrojiť 10,9 miliardy korún. Ministerstvo práce včera toto číslo spresnilo. Má ísť o 10,2 miliardy korún.
„Najväčší dosah na rozpočet bude mať predčasná valorizácia dôchodkov k januáru 2009 kombinovaná s vyplatením vianočného dôchodku v decembri 2008,“ povedal Valachy. Tieto peniaze dôchodcovia zrejme minú na spotrebu, čo by potenciálne mohlo mierne tlačiť na rast inflácie. Keďže ceny sú v súvislosti so zavedením eura pozorne monitorované, ich vplyv na infláciu by mal byť v konečnom dôsledku zanedbateľný. „Teoreticky, keby vláda zrazu rozdala ľuďom 10 miliárd korún, tak by inflácia mohla poskočiť odhadom o 0,3 percenta a zvýšili by sa dovozy spotrebných tovarov asi o 3 miliardy korún,“ odhaduje Valachy.
Rast cien by sa mal na konci roka zmierniť. Kým ceny potravín na konci roka 2007 prudko rástli, teraz sa takýto rast neočakáva. Pomôcť tomu by mala silná koruna z prvej polovice roka, ktorá sa postupne premieta najmä do cien dovážaných tovarov. Zvýšiť sa však majú ceny plynu a tepla. „Na konci roka by sa celková inflácia mohla nachádzať na úrovni 4,2 percenta,“ predpokladá Čechovičová.