BRATISLAVA. Cena eura v dolároch na začiatku týždňa prudko klesla. Po zasadaní Európskej centrálnej banky (ECB) minulý piatok sa podľa analytika Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka trhy sústredili najmä na tú časť vyhlásenia guvernéra Tricheta, v ktorej spomínal slabší ekonomický rast v eurozóne. Analytici očakávajú koncoročný kurz dolára oproti euru na úrovni 1,5 USD/EUR, alebo tesne pod ňou.
Počas včerajšieho obchodovania sa posilnil dolár oproti euru na šesťmesačné maximum. Obchodoval sa za 1,489 dolára za euro.
Slabá ekonomika, prisilné euro
„Európa sa dlhodobo nemôže hrať na ostrov izolovaný od vonkajších negatívnych vplyvov. Naopak všetko poukazuje na to, že európska ekonomika je chorá a nemôže si dovoliť takéto silné euro,“ komentovala posilnenie sa dolára Markéta Šichtařová zo spoločnosti Next Finance.
Analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo k tomu pridáva, že trh už nemohol ignorovať zlé štvrťročné výsledky talianskej ekonomiky.
Piatkova správa z Talianska, na ktorú dramaticky reagoval kurz eura, je podľa Vaňa pre Slovensko prvým výkričníkom, aby sa pripravilo na spomalenie rastu.
Rozhodne vývoj v USA a eurozóne
Je zrejmé, že prudké ekonomické ochladenie v USA, ktoré vyvolala hypotekárna kríza, sa začína vo väčšej miere prelievať aj do iných častí sveta. Najvýraznejšie do eurozóny.
„Z eurozóny pribúdajú signály ochabovania ekonomického rastu. Tie niektorých investorov vedú k špekuláciám nad možnosťou recesie,“ myslí si Juraj Valachy, analytik Tatra banky.
„Naši kolegovia z Intesa Sanpaolo odhadujú pre koniec tohto roka kurz 1,49 dolára za euro s ďalším posilňovaním sa dolára k úrovni 1,40 dolára za euro na konci prvého polroka 2009,“ povedal analytik VÚB banky Martin Lenko.
Hlavné príčiny očakávaného posilňovania sa dolára by mali byť vo vyšších úrokových sadzbách v Spojených štátoch na budúci rok a naopak nižších v eurozóne. Má byť za tým rozdielny vývoj ekonomík.
Kurz dolára a cena ropy
Kurz dolára má u nás vplyv najmä na cenu ropy a plynu, ktoré sa obchodujú v dolároch. Pri ostatných tovaroch je vplyv malý, lebo Spojené štáty sa na našom dovoze podieľajú len asi jedným percentom. Vplyv dolára je tak iba nepriamy cez ceny tovarov na európskych trhoch.
Včera na Slovensku výrazne klesli ceny benzínu aj nafty. Posilňujúci sa dolár by mohol tento pokles pribrzdiť. Hoci práve silný dolár vedie k poklesu cien komodít obchodovaných na svetových trhoch v tejto mene.
Aj keď sme uprostred leta, dopyt po rope v USA prekvapujúco klesá. „Obchodníci sa obávajú ďalšieho poklesu aj počas jesene, a preto začínajú na trhu ropu predávať,“ komentuje situáciu komoditný analytik Michal Májek. Dôležitými faktormi v budúcnosti budú podľa neho aj vývoj v Gruzínsku a pokračovanie hurikánovej sezóny v USA.
Americké akcie: odkliatie
„Ľudia u nás v doterajšej histórii sporenia mali na americké akcie obrovskú smolu,“ tvrdil vo svojom stĺpčeku pre SME minulý týždeň hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Časy sa však podľa neho zmenili. Pokles dolára v predchádzajúcom období sa podľa neho dostal do oblasti, kde bol podhodnotený. Preto sú aj americké akcie v poslednom čase lacné. „A preto možno nadišiel čas, keď pri nákupe amerických akcií by tieto mohli byť po prvý raz pre našincov naplno odkliate,“ vyhlásil Tóth. Aktuálny a aj očakávaný vývoj na eurodolárovom trhu mu, zdá sa, dáva za pravdu.
Z eurozóny pribúdajú signály ochabovania ekonomického rastu. Tie niektorých investorov vedú k špekuláciám nad možnosťou recesie.
Juraj Valachy, Tatra banka