MOCHOVCE. Vládu znepokojuje pomalé tempo dostavby dvoch blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach. Pritom záväzný termín dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by mal byť známy v septembri tohto roka.
„Vláda s určitými obavami sleduje tento projekt, pokiaľ ide o čas. Pretože každý jeden mesiac, každé obdobie, o ktoré bude dostavba tretieho a štvrtého bloku pretiahnutá, to všetko bude Slovenskej republike spôsobovať ďalšie a ďalšie ťažkosti,“ povedal včera po stretnutí s vedením Slovenských elektrární premiér Robert Fico.
Dôvodom návštevy bolo podľa premiéra to, že uplynul už mesiac od okamihu, keď sme sa dozvedeli stanovisko Európskej komisie k dostavbe tretieho a štvrtého bloku Mochoviec.
Premiér požiadal predstaviteľov Slovenských elektrární a Enelu o predloženie presného časového harmonogramu dostavby tretieho a štvrtého bloku elektrárne, aby plánovaný termín nebol ohrozený. Meškanie s realizáciou projektu by totiž podľa Fica spôsobilo ďalšie ťažkosti, preto Slovensko musí dovtedy prijať opatrenia pre prípad chýbajúcej elektrickej energii.
Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka by vláda mala začať pripravovať aj iné varianty než Mochovce, ktoré by nahradili výpadok vo výrobe elektrickej energie po odstavení Bohuníc.
„Pokračujeme podľa nášho harmonogramu. Všetky prípravné práce, ktoré mohli byť doteraz vykonané, boli vykonané, zatiaľ čo sme čakali na oprávnenia od Európskej komisie,“ povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární Paolo Ruzzini. Oprávnenia od Úradu jadrového dozoru budú podľa neho ukončené do konca tohto mesiaca.
Dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec by mala podľa Ruzziniho stáť 1,8 miliardy eur (asi 54 miliárd korún). Ukončený bol už aj predvýber dodávateľov a kontraktačné rokovania s nimi sa majú ukončiť tento rok.
Dostavbu dvoch blokov Mochoviec a ich sprevádzkovanie v rokoch 2013 a 2014 označil premiér Fico za životne dôležité pre Slovensko. Vláda chce byť pri tom podľa premiéra maximálne nápomocná, ale termíny dostavby oboch blokov závisia od talianskej spoločnosti Enel, ktorá je väčšinovým vlastníkom SE.