HELSINKI, BRATISLAVA. Majú vlastný parlament, silnú autonómiu od Helsínk a hovoria po švédsky. Hrdí Alandčania majú v rámci Fínska špeciálne postavanie - netýka sa ich povinná vojenská služba a cudzinci nemôžu vlastniť pozemky na ich ostrovoch.
Vlastný europoslanec
Tento týždeň zdvihli obočie technokratov v Bruseli i v Paríži, ktorý vedie Európsku úniu. Vláda v Mariehamn totiž vyhlásila, že novú Lisabonskú zmluvu ratifikuje iba vtedy, ak jej Helsinki vyjdú v ústrety v štyroch bodoch. Požadujú napríklad vlastné kreslo v Európskom parlamente a účasť na práci Rady ministrov, ktorá schvaľuje eurozákony.
Ministerka zodpovedná za súostrovie Astrid Thorsonová im prisľúbila špeciálny „Alandský dokument“, ktorý má takmer 30–tisícovej populácii garantovať bližšie nešpecifikované práva v rozhodovacom procese únie. „Dúfam v historickú dohodu medzi Fínskom a Alandami, ktorá zaručí prihliadanie na ich názory,“ povedala podľa europortálu Euobserver.
Malebné Alandy (na snímke SITA/AP) ležia na vstupe do Baltického mora a tvorí ich vyše 6500 ostrovov. Už pri vstupe Fínska do Európskej únie v roku 1995 si vyboxovali špeciálny protokol, ktorý im ponechal niekoľko výsad. Nie sú napríklad súčasťou európskej colnej únie, čo im umožňuje duty free predaj na trajektoch.
Žuvací tabak
Medzi charakteristické črty miestnej komunity patrí aj žuvací tabak. Práve preň Európska komisia pohnala Fínsko pred Európsky súdny dvor. Helsinki totiž zlyhali pri zákaze tzv. snusu na Alandách. Podľa európskych noriem je nebezpečný, lebo obsahuje veľké množstvá chemikálií, ktoré spôsobujú rakovinu. Výnimku na žuvací tabak má iba Švédsko.
Autor: hud