Starší pán stojí v hlúčiku nemeckých dôchodcov, s prehľadom odpovedá na otázky a potom odvedie svojich zverencov na najlepšiu kávu v okolí. Fajn práca, takáto prechádzka mestom.
Veľa muziky za málo peňazí
Sprievodcovské remeslo má však tiež svoje úskalia. „Za okruh Viedňou dostane rakúsky sprievodca 139 eur, v Taliansku si za takúto prechádzku vypýtajú aj 200. Za rovnaký výkon u nás sú často ochotné zaplatiť slovenské cestovky len 700 – 800 korún,“ hovorí predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR) Marián Bilačič. „Ale keď uvážite, koľko času, energie a peňazí ste investovali do prípravy, táto suma nie je adekvátna.“
SSSCR združuje 178 členov, všetci absolvovali odborné vzdelávanie, perfektne ovládajú jeden, dva, tri cudzie jazyky.
Niektorí sa živia len sprevádzaním turistov, iní túto prácu robia popri inom zamestnaní. Sú medzi nimi aj cudzinci; napríklad rodený Holanďan Abram Muller, ktorý sa u nás usadil, urobil si tu sprievodcovský kurz a sprevádza Holanďanov, Belgičanov, Nemcov.
Kto je skutočne dobrý
Okrem nich však na Slovensku pôsobia ďalšie stovky kvalifikovaných sprievodcov, ktorí sú viac alebo menej profesionálmi.
Podľa Bilačiča je boľavým miestom i jazyková príprava. „Školy sprievodcov nie sú totiž školy jazykové. A teda kto chce byť dobrý, si s bežnou hovorovou rečou už nevystačí a musí si naštudovať odborné výrazy. Tí, čo si tú námahu nedali, nehovoria vždy terminologicky správne. Škoda, že po získaní certifikátu sa práci so sprievodcami až na svetlé výnimky nikto systematicky ďalej nevenuje. Potom sa netreba čudovať, že pekné slovenské slečny síce mnohokrát hovoria fakt výbornou angličtinou, ale nepoznajú potreby cudzincov a často im nevedia priblížiť to, čo je pre nich najzaujímavejšie,“ hovorí Marián Bilačič.
Mona Gáliková