Piatok, 3. apríl, 2020 | Meniny má Richard
STOVKY MILIÓNOV KORÚN DOSTANÚ ŠTYRI SOCIÁLNE PODNIKY. SPÁJA ICH ZNÁMY POSLANKYNE LAŠŠÁKOVEJ

Sociálne podniky spája Smer

Ministerstvo práce už rozhodlo, ktoré sociálne podniky dostanú stovky miliónov korún z eurofondov. Za štyrmi z nich je známy poslankyne Smeru Jany Laššákovej.

Jana Laššáková.Jana Laššáková. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Osem sociálnych podnikov v troch krajoch dostane od vlády stámilióny na svoju činnosť.

Minulý mesiac o tom rozhodlo ministerstvo práce. O podporu z Európskeho sociálneho fondu sa uchádzalo dvanásť neziskových organizácií, uspelo osem. Za štyrmi z nich stojí ako zakladateľ jedna osoba podnikateľ Juraj Thomka.

Denník Plus1deň o ňom napísal, že je priateľom poslankyne Smeru Jany Laššákovej. Kedysi pôsobili v jednej firme s názvom Prevody a agregáty.

Neziskové organizácie Veľkokrtíšsky sociálny podnik, Horehronský sociálny podnik, Revúcky sociálny podnik a Gemerský sociálny podnik dostanú približne 98 miliónov korún (3,2 milióna eur).

Thomka hovorí, že s nimi už nič nemá. Neuspeli iba štyri neziskové organizácie, podľa ministerstva práce buď preto, že mali zlý projekt, alebo nesplnili formálne podmienky.

Ministerka práce Viera Tomanová (Smer) odmieta, že by išlo o klientelizmus.

Na ministerstve sú podľa nej prísne kritériá na to, kto sa mohol o projekt uchádzať. Rozhodovalo o tom 35 ľudí a konečný podpis Tomanovej je podľa nej len „formalita“.

Pravidlo mlčanlivosti

Na ministerstve tiež podľa ministerky platí pravidlo mlčanlivosti.

„Minister nie je tým, kto by sa počas hodnotiaceho procesu dostal k akémukoľvek projektu,“ povedala Tomanová.

Ak by podľa nej splnilo kritériá všetkých dvanásť projektov, tak by dostali peniaze.

Pozadie projektov ministerka neskúmala, zaujíma ju len odbornosť. „Vylučujem akékoľvek špekulácie. Ja predsa nemôžem do projektu, kde sú odborné kritériá, nastaviť, že tu bude osobitná kolónka, ktorá bude skúmať, či tento človek je sympatizantom, susedom, milencom, alebo milenkou niektorého z členov nejakej politickej strany.“

Thomka podľa nej nie je ani členom Smeru, nepozná ho a nikdy sa s ním nestretla.

Banskobystrický kraj, do ktorého spadajú štyri neziskovky, bol v uchádzaní sa o projekty najúspešnejší.

Spolu so Spišsko­gemerským sociálnym podnikom majú všetky úplne rovnakú charakteristiku toho, čo by chceli robiť.

Laššákovej syn odporúčal

Odporúčanie, aby ich ministerstvo schválilo, podpísal syn poslankyne Laššákovej Vladimír Laššák. Pracuje ako riaditeľ regionálneho odboru v banskobystrickej župe. Tomanová hovorí, že daný list odporučil schváliť aj zvyšné tri neúspešné projekty z Banskobystrického kraja.

„List hovorí, že sedem projektov je v súlade s plánovaným rozvojom Banskobystrického kraja. Toto vyjadrenie sa síce požadovalo, ale nie je dôvodom na to, aby bol niektorý z projektov vyradený,“ povedala ministerka.

Úspešnosť banskobystrického regiónu ministerka vysvetľuje tým, že v daných okresoch je najvyššia nezamestnanosť.

Laššáková: Budem sa brániť

Poslankyňa Laššáková hovorí, že sa proti zverejneným informáciám bude brániť súdnou cestou. „Keby som len menovala, koľko mám známych v Banskobystrickom kraji, bol by to dlhý zoznam. Nespájajte to, že sa poznáme, s nejakými dotáciami,“ povedala o Thomkovi.

Poslankyňa je rada, že „vláda rieši nezamestnanosť v našom kraji, ktorá je najvyššia na Slovensku“. Celé projekty Tomanovej ministerstvo zverejniť odmietlo. Podľa ministerky sú tajné, pretože obsahujú rôzne dôverné informácie.

Fico: Pýtajte sa Tomanovej

Premiér Robert Fico, ktorý hovorí, že je na prešľapy ministrov citlivý a niekoľkých pre podozrenia z klientelizmu už odvolal, sa k prípadu odmietol vyjadriť.

„Projekt sociálnych podnikov spadá do kompetencie pani ministerky Tomanovej. Ak vznikli nejaké otázky v tejto súvislosti, musí ich vysvetliť a vyjadriť sa k nim pani ministerka, ktorá je za tento projekt zodpovedná,“ povedala hovorkyňa vlády Silvia Glendová.

Kto dostane peniaze

Agentúra rozvoja Slovensko–Východ

Mesto Krompachy

ARVIK–Rozvojové združenie

Spišsko­gemerský sociálny podnik

Veľkokrtíšsky sociálny podnik

Horehronský sociálny podnik

Revúcky sociálny podnik

Gemerský sociálny podnik


Čo je sociálny podnik

Takéto firmy sa orientujú na zamestnávanie ľudí, ktorí už dlho nepracujú, majú nízku alebo nijakú kvalifikáciu.

Sociálne podniky sú štátom dotovaným projektom ministerky práce Viery Tomanovej na zvýšenie zamestnanosti. Možnosť takto podnikať majú nielen podnikatelia, ale aj obce.

Vláda tento projekt ohlásila už na svojich prvých výjazdových zasadnutiach.

Zákon, ktorý platí od mája, hovorí, že ide o firmu, ktorá zamestnáva toľko znevýhodnených nezamestnaných, že tvoria najmenej 30 percent celkového personálu. A najmenej 30 percent zisku „každoročne použije na vytváranie nových pracovných miest alebo na zlepšovanie pracovných podmienok“.

Projekt musí fungovať päť rokov a štát ho príspevkom podporuje 28 mesiacov.

Z miest, ktoré vláda navštívila, by takýto podnik mal začať fungovať napríklad v Klenovci, niekoľko kilometrov od Tisovca. Zamestná 49 ľudí, z toho šiesti budú tvoriť vedenie. Podnik by sa mal zameriavať najmä na spracovanie drevnej štiepky, zachovávanie remesiel a stavebnú výrobu.

Podľa odhadov miestnych funkcionárov by sa mohol začať najskôr v novembri. Ďalšie takéto podniky môžu slúžiť napríklad na zber a spracovanie elektroodpadu.

(joč)
Thomka: Nič s tým nemám

Podnikateľ a priateľ poslankyne Smeru JURAJ THOMKA hovorí, žev sociálnych podnikoch už nefiguruje.

Ste v pozadí štyroch sociálnych podnikov, ktoré dostali stámilióny korún z ministerstva práce. Pomohla vám k tomu známosť s poslankyňou Smeru Janou Laššákovou?

„Nie je to pravda. Nie som v nijakom z orgánov neziskových organizácií. Zverejnené informácie sú zmesou pravdy a niečoho účelového, čo stojí mimo mňa. Sú to nejaké politické hry, do ktorých nevidím. Som apolitický a nie som ani v Smere. Obrátim sa na svojho právnika.“

Laššákovú poznáte?

„Áno, naše rodiny sa priatelia, ale ona s tým nič nemala.“

Hovoríte, že to nie je pravda, ale ste uvedený ako zakladateľ tých podnikov.

„Pravda je, že som chcel založiť sociálny podnik, ale v Banskobystrickom okrese. Rozmýšľal som, že budem podnikať aj týmto smerom. Založil som Banskobystrickú neziskovú organizáciu. Ak by som zvíťazil, fungoval by som. Vláda však rozhodla, že založí sociálne podniky v iných okresoch a nezisková organizácia mi nebola potrebná. Neskôr som ju ponúkol riaditeľke úradu práce v Rimavskej Sobote. Povedala, že chcú svoju. Pomohol som im ju len založiť, lebo som mal s tým skúsenosti. Brezno som presvedčil, aby pretransformovali moju neziskovku na Horehronský sociálny podnik.“

Nič viac?

„Nič. Poskytol som im niektoré myšlienky, ale nie za peniaze. Nie som v tých neziskových organizáciách, nemám z nich žiadny profit ja ani mne blízke osoby. Hovorili sme s ľuďmi v Brezne, že ak by potrebovali nejakú pomoc v budúcnosti, tak by som im pomohol. Za to by mi mohla prináležať nejaká odmena, ale to je len teo­retická možnosť.“

Ako vám napadlo ponúknuť svoje služby Rimavskej Sobote? Prečo ste to urobili?

„Banskobystrická nezisková organizácia, ktorú som založil a zaregistroval na obvodnom úrade, nemala zmysel. Nevykonávala žiadnu činnosť. Riaditeľku z Rimavskej Soboty nepoznám.“

Daniel Vražda
Laššák si zobral dovolenku

Banskobystrická župa celú kauzu nekomentovala.

Banskobystrická župa na otázky o tom, prečo podporila práve podniky, ktoré ovláda Juraj Thomka, priateľ poslankyne Jany Laššákovej so Smeru, neodpovedal. Hovorkyňa župy povedala, že riaditeľ odboru regionálneho rozvoja, syn poslankyne Vladimír Laššák má dovolenku a vyjadria sa až po jeho návrate.

Primátor Veľkého Krtíša Dalibor Surkoš tvrdí, že samospráva na sociálnom podniku neparticipovala a zástupca primátora Brezna Ján Račák tiež nepoznal detaily. Riaditeľ revúckeho podniku Vojtech Paluš hovorí, že ešte len čakajú na peniaze z ministerstva. Thomku pozná asi mesiac a poslankyňu Smeru Laššákovú nepozná. Riaditeľ Veľkokrtíšskeho sociálneho podniku Róbert Pavlický Thomku nepozná.

(wm)
Tomanová: Izák a ja? Afrika a Antarktída

Ministerku rozčúlila otázka o porovnaní s kauzou ministra Izáka, ktorý musí odísť, lebo eticky zlyhal pri rozdeľovaní štátnych peňazí.

To je, ako keby ste porovnávali poveternostné podmienky v Afrike a Antarktíde, rozčúlila sa včera ministerka Viera Tomanová po otázke, či nevidí podobnosť medzi kauzou ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a tou jej. Aj Izák prideľoval dotácie v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickými pravidlami. „Nerozumiem, kam vy siahate, ľudia,“ hovorila ministerka.

„Prečo by mal chcieť vysvetlenie? Vy nepočúvate, čo vám hovorím,“ kárala novinárov aj po otázke, či sa jej ozval predseda vlády a požiadal ju o vysvetlenie.

„Nerozumiem, prečo by mal pán premiér niečomu nedôverovať,“ povedala Tomanová.

(mož)

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 2. Aby nám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku...
 3. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT!
 4. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 5. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 6. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 7. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 8. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 9. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 10. Bude dobre!
 1. Aby nám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku...
 2. Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání
 3. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 4. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 5. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 6. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT!
 7. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 8. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 9. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 10. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 41 047
 2. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 22 624
 3. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 17 920
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 17 222
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 15 279
 6. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná? 11 921
 7. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 10 894
 8. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho 10 575
 9. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 10 488
 10. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 962