PEKING, BRATISLAVA. Na pár minút sa môžu premeniť na športových fanúšikov a žartovať, kto získa viac medailí. Úsmevy, podania rúk a neformálne rozhovory patria k diplomatickej scenérii športových podujatí. Politici však ani v týchto chvíľach nezaháľajú.
Na víkendový basketbalový zápas medzi Spojenými štátmi a Čínou prišli svojim tímom drukovať lídri oboch krajín. Americký prezident George Bush využil príležitosť, aby čínskemu prezidentovi opísal svoj zážitok z návštevy protestantského kostola v Pekingu.
Objatie na stupni víťazov
V krajine, kde vláda potláča slobodu vierovyznania, čínski veriaci jeho gesto ocenili. Aj keď musel Bush na nátlak čínskeho vedenia ustúpiť od svojho plánu stretnúť sa aj so zástupcami neoficiálnej cirkvi.
„Počúval ma,“ povedal Bush agentúre AP o rozhovore s Chu Ťintchaom. „Neviem čítať jeho myšlienky, ale vždy, keď sme sa stretli, som o tejto veci hovoril,“ tvrdil Bush.
Americký prezident sedel počas otváracieho ceremoniálu olympiády v Pekingu vedľa ruského premiéra Vladimira Putina. Kým nad štadiónom rachotil ohňostroj, ruská armáda vstúpila do Gruzínska.
Pre dvoch najvplyvnejších svetových politikov sa športový večer v tej chvíli skončil. Bush bombardovanie gruzínskeho teritória rázne odsúdil.
„Vladimirovi Putinovi som to povedal veľmi otvorene. Dúfajme, že sa to vyrieši mierovou cestou,“ odpovedal Bush novinárom na otázku, či s Putinom o situácii v Južnom Osetsku hovoril. Ruský premiér o deň neskôr odletel do Moskvy.
Konflikt na Kaukaze vplýva aj na športovcov z postihnutých krajín. Gruzínska vláda však svoju 35člennú výpravu necháva v Pekingu.
„Všetci sú nervózni,“ povedal hovorca výpravy Giorgi Tchanišvili agentúre AP. „Musia sa sústrediť na súťaže, ale je to pre nich ťažké,“ dodal Tchanišvili. Ruskí športovci bývajú v olympijskej dedine len pár desiatok metrov od nich. Napätie však necítiť.
Počas otváracieho ceremoniálu spolu živo debatovali. Po súťaži žien v streľbe zo vzduchovej pištole objala na stupienkoch víťazov strieborná Ruska Natalia Paderinová bronzovú Gruzínku Nino Salukvadzeovú a pridala bozk na líce.
Politická príchuť zápasov
Vojna o Južné Osetsko určite urobí zo zajtrajšieho zápasu ženských tímov Ruska a Gruzínska v plážovom volejbale ostro sledovanú udalosť. Podobne ako prípadný bejzbalový zápas medzi Čínou a Taiwanom, ktorý na olympiáde vystupuje pod názvom Čínsky Tchajpej.
„Olympiáda nám ponúka možnosť ukázať sa, keď to najviac potrebujeme,“ povedal pre AP Taiwančan Čeng Jen-wen. Peking jeho krajinu považuje stále za svoje územie. Víťazstvo Taiwanu podobne ako zajtra Gruzínska by pre fanúšikov malo aj iný rozmer.
Pre športovcov však práve olympiáda predstavuje príležitosť demonštrovať túžbu oboch strán po prímerí. „Olympiáda je čas pre mier,“ odkázala politikom gruzínska plážová volejbalistka Cristine Santanna.
Keď sa politikaa šport stretli
V roku 1971 zohrali tímy Číny a Spojených štátov v Pekingu sériu exhibičných zápasov v stolnom tenise. Pingpongová diplomacia viedla k prvej historickej návšteve amerického prezidenta Richarda Nixona v Číne.
Šachový duel medzi Američanom Bobom Fischerom a Rusom Borisom Spasským v roku 1972 zase médiá prekrstili na súboj studenej vojny.