GORI. Pred zbombardovaným panelákom v gruzínskom meste Gori zostalo torzo zošita angličtiny neznámeho školáka. Vedľa možno jeho hudobná partitúra a zvyšky jeho učebníc.
Obytnú štvrť v Stalinovom rodisku neďaleko Tbilisi zbombardovali ruské lietadlá pred dvomi dňami a potom znova a znova. Cez okná bez skla vidno, ako v jednom byte stále zurčí voda zo zničenej kanalizácie.
Rusi sa neobmedzili iba na letecké útoky. Podľa agentúry Reuters včera prekročili hranice separatistických republík Abcházsko a Južné Osetsko a pochodovali ďalej do gruzínskeho vnútrozemia. Podľa gruzínskeho ministerstva zahraničia obsadili aj Gori, reportéri Reuters však žiadne tanky nevideli.
Voda sa minula
„O pol šiestej ráno ma znovu zobudilo bombardovanie,“ hovorí Lary Burdzenidze. Do zbombardovaného paneláka prišiel po posledné veci zo svojho bytu.
Keď sa prvýkrát začalo bombardovanie, radšej sa rýchlo s rodinou zbalili a odišli k rodine do blízkej dediny Machetia.
Vyše polovica päťdesiattisícového mesta sa zachovala podobne. Zvesti, že do mesta po náletoch prídu ruskí vojaci aj po zemi, nahnala mnohým strach.
Vyľudneným mestom prechádzajú gruzínske tanky a nechávajú ryhy na asfaltke. Väčšina obchodov je zavretá. A tie, čo sú otvorené, už nemajú takmer nič. „Voda sa minula, zostala už len pepsi,“ hovorí predavačka neďaleko zbombardovaných obytných domov.
Francúzsky minister medzi bombami
Krátko po našom príchode sa v obytnej štvrti objaví desiatka zahraničných novinárov. Z limuzíny vystupuje francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner.
Na svojej diplomatickej „hasiacej misii“ sa pred návštevou ruského premiéra Vladimira Putina prišiel pozrieť na miesto, kde boli najväčšie útoky ruskej armády na civilné ciele. Zajtra po ňom do Gruzínska pricestuje jeho prezident Nicolas Sarkozy.
„Videli ste tieto zbombardované paneláky, považujete to za ruskú agresiu?“ pýta sa americký novinár francúzskeho ministra. Obidve krajiny sa v obrane Gruzínska momentálne angažujú najviac. „Nie sme tu na to, aby sme niekoho hanili, ale vyjednali prímerie,“ odpovedá odmerane a diplomaticky Kouchner.
V tom istom čase mal vedľa neho na bleskovej prehliadke spáleného Gori stáť aj gruzínsky prezident Michail Saakašvili.
Keď však prichádzal do mesta, zbadal ruskú stíhačku, ktorá nad Gori lietala aj v čase, keď sa v ňom nachádzal francúzsky minister. Saakašvili preto otočil konvoj naspäť do metropoly Tbilisi.
Gruzínske ministerstvo obrany neskôr oznámilo, že zostrelilo jeden ruský stroj.
Z trosiek stále vyťahujú telá
Najviac zničenú časť mesta len o 500 metrov ďalej si však nepozrel ani francúzsky minister.
„Stále si dávam dokopy, kedy to vlastne prišlo, stále to neviem pochopiť vlastným rozumom,“ spomína na sobotnú noc Akali Griguladze a trvá na tom, že nám ukáže všetky štyri trojmetrové krátery, ktoré za sebou zanechali ruské bomby.
Je už druhý deň po bombardovaní a zo zničených trosiek budov muži s plynovými maskami stále vynášajú kusy spálených ľudských tiel.
Ich plačúce manželky si pred pachom zakrývajú tvár šatkami. Vedľa nich je pripravená drevená truhla pre ďalšiu obeť „mierotvornej operácie“, ako svoje vojenské operácie nazýva ruská armáda.
Zabili novinárov
Boje o sporné gruzínske separatistické územie si vyžiadali už aj životy novinárov.
GORI. Boli Gruzínci a pracovali pre ruské médiá. Fotograf agentúry Itar-Tass Alexander Klimčuk a reportér ruského Newsweeku Giga Čikladze neprežili prestrelky v Južnom Osetsku.
„Obaja tam prišli hneď na začiatku gruzínskej operácie vo štvrtok spolu s gruzínskymi vojakmi,“ hovorí redaktor gruzínskych novín 24 Saati Dmitrij Avaliani. Dvadsaťpäťročného Alexeja poznal osobne.
„Spolu sme začínali v jednej z miestnych agentúr, Sašu však neskôr začala baviť fotografia, bol fakt veľmi dobrý.“
Obaja novinári boli jednými z mála, ktorí mali možnosť sledovať začiatok konfliktu v rebelskej metropole Cchinvali, nad ktorou najskôr získali kontrolu Gruzínci, veľmi rýchlo však do nej napochodovali tisícky ruských vojakov.
(rek)
Stále si dávam dokopy, kedy to vlastne prišlo, stále to neviem pochopiť vlastným rozumom.
Akali Griguladze, obyvateľ Gori
|
|
|
Po leteckom bombardovaní si prišiel Gori pozrieť aj francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner. Veľa domácich ho však nevítalo. Obyvatelia po leteckých náletoch začali mesto opúšťať. Obávali sa, že do neho vstúpia aj ruskí vojaci. FOTO – REUTERS, SITA/AP |