Pondelok, 22. január, 2018 | Meniny má Zora
TÉMA

Dá sa z tipovania zbohatnúť?

Tipovanie športových výsledkov sa stalo po roku 1989 jednou z lákavých možností na zbohatnutie. Stačí prísť do stávkovej kancelárie, vyplniť tiket, počkať si na výsledok a vyzdvihnúť si peniaze.

Tipovanie športových výsledkov sa stalo po roku 1989 jednou z lákavých možností na zbohatnutie. Stačí prísť do stávkovej kancelárie, vyplniť tiket, počkať si na výsledok a vyzdvihnúť si peniaze. Aspoň tak si to predstavovali mnohí adepti na miliónové zisky. Skôr či neskôr sa však všetci presvedčili, že šanca na úspech je malá, pretože športové výsledky sú až priveľmi vrtkavé. Najviac sa tipuje futbal, hokej a tenis. Okrem športových sú však aj stávky na výsledky miss, superstar, prezidentské voľby či akékoľvek iné voľby. Istý Pražan stavil pol milióna, že Nicholas Sarkozy zvíťazí vo francúzskych prezidentských voľbách. Šťastie mu prialo, získal 850 000 korún. Potom chcel staviť dva milióny, že prezidentské voľby v Česku opäť vyhrá Václav Klaus. Tipsport prijal stávku iba za tristotisíc korún. „Nemohli sme si vziať na svedomie, že pri neúspechu Klausa by prišiel o toľko peňazí," vraví s úsmevom hovorca Ježek. Rudolf Žiak z Hnutia za demokraciu (HZD) chcel staviť stotisíc korún, že sa jeho strana dostane do parlamentu. Žiadna kancelária však nevypísala kurz na túto možnosť. Na jeho šťastie. Ušetril stotisíc.

Za dvadsať korún milionár?

Takáto okrídlená veta robila nábory do stávkových kancelárií. A k tomu dodatok, že si môžete stanoviť, koľko chcete vyhrať. Kým v Športke a Kene sa hrá o vopred dané sumy, pri tipovaní športových zápasov si môžete určiť výšku výhry. Pred rokom 1989 sa dalo tipovať iba dvanásť vybraných zápasov na 1, X, 2, teda výhru, remízu a prehru, a výhra bola limitovaná percentuálne.

Teraz, obrazne, ak stavíte stovku na to, že Real Madrid zdolá Barcelonu, a stávková kancelária dá na túto možnosť kurz 2,5, získate 250 korún, čiže 150 korún je váš čistý zisk. Z toho si odrátate poplatok kancelárii. Najčastejšie je to desať, v Niké päť percent z vkladu.

Toto by bol spôsob, ako prežiť, lebo... Ten Real môže vyhrať, ale nasledujúci tip vám už nemusí vyjsť, a čo ste vyhrali, strácate. Potom treba opäť niečo vložiť a kolotoč sa začne krútiť.

Tipovať možno jeden, dva, desať až 36 zápasov. Ak niekto vloží sto korún na tri remízy, zarobí vyše dva a pol tisíca. Je to jednoduché: na remízu je kurz tri. Je to teda 3x3x3, spolu 27 a za sto korún dvetisícsedemsto.

Kde brať a nekradnúť?

„Najviac tipujúcich je tých, ktorí chcú za dvadsať alebo päťdesiat korún vyhrať stotisíce," hovorí vedúca stávkovej kancelárie v Bratislave, otvorenej od deviatej ráno do ôsmej večer. „Na tiket dajú dvadsať, alebo až 36 zápasov a vtedy sa výška možnej výhry vyšplhá až na pol milióna. Ak by uhádli všetky, zbohatli by, ale za desať rokov, čo tu robím, nikto na taký tiket nevyhral. Tí, ktorým ušiel jeden zápas, získali desaťnásobok vkladu."

Peniaze však robia peniaze. Platí to v biznise aj v tipovaní. Ľahšie sa zarobí šesťdesiattisíc, ak vložíte tridsaťtisíc na kurz 2,0, na jeden zápas, ako z 36 tipov za dvadsať korún čakať na pol milióna. Je viac úspešných s bohatým vkladom a menším kurzom, než opačne.

Vo filozofii „za málo peňazí veľa muziky" sú skryté osudy úspešných či menej úspešných tipujúcich. „Liečili sme pacientku, na ktorej by ste nezbadali, že je to tipovačka," hovorí MUDr. Ludvik Nábělek, PhD., primár Psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. „Dodatočne vysvitlo, že začala s dvadsiatimi korunami. Stále prehrávala. Napokon sa prihlásila na liečenie, lebo jej hrozilo trestné stíhanie. Tipovala z peňazí, ktoré mala ako fakturantka odovzdávať. Brala, kde sa dalo. Keď to prasklo, liečením si hľadala poľahčujúcu okolnosť. Napriek tomu si niekoľko rokov odsedela vo väzení. Zaujímavé bolo, že v jej okolí nik nezbadal, že nie je v poriadku. Na alkoholikovi to vidno, na gamblerovi nie," vraví Nábělek.

Hovorí, že počet liečených gamblerov je iba špička ľadovca zo skutočných chorých tipujúcich v spoločnosti. Mnohí sa totiž hanbia priznať.

Čakanie na série, milióny alebo aj nič

Stávkové spoločnosti žijú z tipujúcich, do hry púšťajú len peniaze, ktoré hráči vložili. Nastavia strop na výhru pol milióna na tiket. Kurzy na zápasy sú od 1,01 do rôznych výšok, podľa športu. Za remízu vo futbale je kurz 2,9 a viac, v hokeji 3,6 a viac, v basketbale 10-14.

„Kamarát mi poradil, že sa pri hokeji oplatí čakať na remízu a zvyšovať vklady," spomína päťdesiatročný úradník, vyliečený tipovač, ktorý prišiel o veľké peniaze, ale stihol sa zastaviť, aby nepadol na úplné dno. „Základ bol, aby som si vybral mužstvo v NHL, ktoré viac zápasov neremizovalo. Je známe, že v NHL bývajú remízy často. Na prvý tiket som stavil tisíc korún, v prípade remízy by som bral štyritisíc. Remíza nebola. Vklad som zvyšoval na dve-, päť-, desať-, dvadsaťtisíc korún na zápas. V prípade toho posledného by som už vyhral osemdesiattisíc, teda dovtedy vložené by sa mi bohato vrátilo. Požičiaval som si, kde sa dalo, ale remíza nie a nie prísť. Napokon som to nechal. Mužstvo, na ktoré som stavil, že bude remizovať, utvorilo v sezóne rekord, hralo 36 zápasov bez remízy. Ak by som šiel ďalej, neviem, kde by som skončil," dodáva dnes.

Kombinácie

Okrem obyčajných stávok sú aj kombinácie. Tipujúci vyhráva pri rozpise tri z piatich vtedy, keď uhádne tri a neuhádne dva zápasy. Vklad na taký tiket je sto korún, výhra pri troch uhádnutých zápasoch, avšak pri kurze vyššom ako 2,5, je od 150 korún vyššie. Teda čistý zisk päťdesiat korún. Ak sa vklad zvyšuje, aj možnosť výhry je vyššia. „Niekedy sa mi nechce veriť, na aké krkolomné kombinácie dokážu tipujúci vyhrať," hovorí vedúci kurzového oddelenia stávkovej spoločnosti. Dodáva, že ide o vyslovenú náhodu, ktorá sa nezopakuje.

Bankový úradník (50) dával na kombinácie vysoké sumy. „Mal som pocit, že to je najľahšia cesta k výhre. V tipovaní sa vyznám, myslel som si, a uhádnuť tri z piatich zápasov by malo byť hračkou. Lenže potom som to skúšal na vyššie kurzy s takmer astronomickými výhrami. Pochopiteľne, uhádnuť tri remízy napríklad v basketbale je sviatkom, ale ja som to skúšal. Až som sa popálil," dodáva muž, ktorý roky splácal dlhy a musel opustiť dobré miesto.

Tutovky

Opatrne tipujúci majú strach iba z toho, ak nevyjdú očakávané tutovky. Napríklad ak Real Madrid, Manchester, Bayern alebo AC Miláno prehrajú s outsiderom. Môže ísť o predané či dohodnuté zápasy, ale aj o náhodu. Takéto výsledky sú zlatou baňou stávkových spoločností. Ak favorit prehrá, drvivá väčšina tiketov je bez výhry a vklady zostanú stávkovým gigantom. Vybuchnutie favorita prináša stávkovej spoločnosti zisk aj niekoľko sto miliónov.

„Mal som podaný za sto korún tiket na desať zápasov, výhra 4990 korún," hovorí vysokoškolák z Banskej Bystrice. „Deväť zápasov sa hralo cez víkend, desiaty v pondelok. Môj favorit si dal pár minút pred koncom vlastný gól a remizoval. Prišiel som o výhru. Pri televízore som neskutočne trpel, ale nemohol som nič urobiť," spomína a dodáva, že pondelky sú podľa štatistiky zákerné v tom, že v dohrávkach sa rodí veľa remíz. Inak je v tipovaní v pluse, lebo viac tiketov mu vyjde. Stačí si tak zabezpečiť štúdium a nepýta peniaze od rodičov.

Osobitnou kapitolou sú remízy. „Videl som tiket kamaráta, ktorý za sto korún vyhral na šesť uhádnutých remíz vyše sedemdesiattisíc korún. Povedal som si, aké jednoduché. Skúsil som to prvý raz, uhádol som päť remíz a vyplatili mi tisíc korún, desaťnásobok vkladu pri jednom uniknutom zápase. Skúšal som ďalej, ale ani raz mi to už nevyšlo," hovorí mladý majster na stavbe, ktorý s tipovaním prestal až po prehraných päťdesiattisíc korunách.

Peniaze robia peniaze

Podozrenia na predané zápasy sa objavili aj v tenise. „Je to na stole každý deň," hovorí vedúci kurzového oddelenia. „Z ničoho nič sa objaví veľa tipov na vyhraný zápas outsidera či prehru favorita. Stávkové spoločnosti však dokážu zachytiť šumy a včas reagujú. To, čo im ujde, ich nezlikviduje."

Druhého augusta 2007 v druhom kole turnaja v Sopote papierovo lepší Rus Davydenko s Argentínčanom Vassallom-Arguellom odstúpil v treťom sete pre zranenie nohy. Britská stávková burza Betfair zrušila tipy a vklady vrátila. Rozhodla tak na základe podozrivých okolností tipovania zápasu. Tie iniciovali obrat asi sedem miliónov dolárov, čiže desaťnásobok štandardnej sumy. ATP rozbehla vyšetrovanie, ktoré sa doteraz neskončilo. „Asociácia tenisových profesionálov považuje korupciu v tenise za vážnu. Vytvorili sme pravidlá a tresty za porušenie kódexu," vyhlásil šéf ATP Etienne de Villiers. Stovky hráčov dostali tresty, pokuty a zastavenie činnosti, ale najlepším receptom zrejme bude až doživotný zákaz.

Ako na pracovisku

Napriek tomu, že veľa ľudí sa pri tipovaní popálilo, tipuje sa stále. V stávkových kanceláriách je plno chorých, ktorí už mali byť v liečebni. Stávkové spoločnosti v posledných rokoch tipujúcich opantali tak, že výhry vyplácajú už dve hodiny po akcii. Predtým to robili až na druhý deň. Niekto staví na tenisové či iné zápasy s koncom o trinástej - štrnástej hodine a potom môže prípadnú výhru staviť na ďalšie, ktoré sa začínajú popoludní. A točí sa, kým je z čoho. A pre tipujúcich sa stane stávková kancelária pracoviskom. „Potreboval som ísť na dovolenku, ale nemal som dosť peňazí. Riskol som to, a celý deň som hral na tutové zápasy, po dvoch-troch hodinách som vyberal výhry. Vyšlo mi to," chváli sa šesťdesiatnik, ktorému sa to však pred ďalšou dovolenkou nepodarilo a neskúšal to ďalej.

„V stávkovej kaviarni sa schádzame už od deviatej a lúskame možnosti, čo by sme mohli skúsiť. Dávame dohromady viac nápadov a potom tipujeme," hovorí muž z partie dôchodcov, ktorí presedia v spomínanej kaviarni celé dni.

Rozhovor s lekárom

Neviditeľná závislosť

Sú patologickí hráči a ich podskupinou sú chorobní tipovači. Takto charakterizuje závislých od tipovania MUDr. Ludvik Nábělek, PhD., primár Psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Rastie počet liečených tipovačov?

V podstate áno. Od roku 1993, keď sme sa na oddelení začali zaoberať liečbou patologického hráčstva, sme u nás liečili okolo tisícpäťsto pacientov s touto diagnózou. Z toho asi pätnásť až dvadsať percent boli chorobní tipovači.

Prečo tipovači a nie patologickí hráči?

Chorobní tipovači sú podskupinou patologických hráčov. V oboch prípadoch funguje ten istý mechanizmus. Kým však pri ruletách, kasínach a automatoch je hráč úplne závislý od náhody, pri tipovaní je istá forma možnosti ovplyvniť šťastie. Či už sledovaním formy hráčov, postavenia mužstiev, nominovaní rozhodcu, o ktorom si myslí, že môže ovplyvniť výsledok a podobne.

Kedy sa začína liečenie tipovačov?

Keď už niekto prekročí diagnostickú hranicu, teda spĺňa diagnostické kritériá na závislosť od tipovania v zmysle choroby, stáva sa potenciálnym pacientom. Nejde už o problém morálny či etický, ale medicínsky.

Aké sú teda diagnostické kritériá chorobného tipovania?

Kritériá sú podobné ako pri závislosti od alkoholu alebo drogy. Pri každej závislosti hovoríme o zvýšenej tolerancii (na dosiahnutie očakávaného účinku je potrebná zvýšená dávka látky, či zvýšená hodnota uzatváraných stávok, zvýšená hladina rizika), o abstinenčnom syndróme (prerušenie dodávania látky do organizmu, prerušenie relevantnej aktivity, v našom prípade tipovania, spôsobuje špecifický komplex subjektívne nepríjemne prežívaných príznakov - mrzutosť, podráždenosť, potenie, tras), o strate kontroly (postihnutý nie je schopný ovládať, regulovať množstvo požitej látky či frekvenciu, čas a sumu peňazí venovanú tipovaniu) a o redukcii zodpovedajúcich sociálnych, pracovných a rekreačných kontaktov. Závislý človek pokračuje v užívaní látky (tipovaní) i napriek evidentným zdravotným, psychologickým a sociálnym problémom, ktoré spôsobuje. Prakticky celá jeho existencia sa zúži na aktivity spojené so získavaním prostriedkov na návykovú látku (činnosť), jej užívanie (tipovanie) a odstraňovanie vzniknutých dôsledkov.

Čo všetko sprevádza chorobu u tipovača?

Stráca kontrolu. Nestačí mu vyplniť jeden tiket, potrebuje viac, aby bol v napätí. Množstvo času strávi rozborom výsledkov, predpokladov a možností na správny tip. Na to doplácajú jeho iné aktivity. Ide o „tipo-centrizmus", všetko je zamerané na tipovanie.

Kedy sa dá povedať, že je niekto závislý?

Ak spĺňa diagnostické kritériá, obrazne povedané, ak „musí" tipovať a bez toho si nevie život predstaviť.

Aká je úspešnosť liečby tipovačov?

Podobná, ako pri iných závislostiach, ale s tým, že na rozdiel od iných sa pri tipovaní (a nelátkových závislostiach všeobecne) neničí organizmus. Alkohol a drogy sú jedy, devastujú telo, kým tipovanie je v tomto smere čisté, závislosť sa vyvíja iba na úrovni vnútorných mechanizmov. Pri tipovaní sa neničí organizmus, iba sa menia pomery v mozgu. Ročne sa nám podarí úspešne preliečiť päťdesiat až šesťdesiat percent liečených pacientov so závislosťou od tipovania.

Sú tipovači nebezpeční pre okolie vzhľadom na to, že na svoju závislosť potrebujú peniaze?

Áno, aj. Mali sme prípad, že jeden z tipovačov prehral za deň viac ako šestotisíc korún. Taký človek nie je schopný vykrývať straty a potom pácha aj trestnú činnosť. Najskôr doma kradne peniaze, šperky, cennosti, predáva ich, aby mal peniaze na tipovanie. So stúpajúcimi stratami a hľadaním možností ako prísť k peniazom, sa rodia hospodárske delikty. Liečili sme ženu, ktorá na tipovanie brala peniaze v zamestnaní, bola potom aj odsúdená. Paradoxné pri nej bolo, že ani nevedela, či tipuje „druhú fínsku ligu v gorodkách", alebo čo. Pre ňu bolo dôležité, aby tipovala. Iný pacient chodil fingovane tankovať benzín a dával si preplácať bločky. Bol v tom zohraný s pumpármi.

Ako sa dá spoznať závislý tipovač?

Je to ťažšie ako pri látkových závislostiach. Na alkoholikoch alebo drogovo závislých vidno pomerne skoro, že sa niečo deje (opakované intoxikácie, vpichy, poškodenia orgánov). V porovnaní so závislosťami od psychoaktívnych látok sú nelátkové závislosti (medzi ktoré patrí aj chorobné tipovanie) menej nápadné preto, že nespôsobujú bezprostrednú devastáciu organizmu cudzorodými, pre ľudské telo jedovatými látkami. Ich vývoj tak môže prebiehať dlhšie nerozpoznaný a odhalia sa až v plne rozvinutom štádiu. Ak niekto tipuje viac a viac, až napokon vlastne už len tipuje a zaoberá sa činnosťami, ktoré s tipovaním bezprostredne súvisia (zháňa prostriedky, sleduje výsledky, zostavuje rozpisy) na úkor všetkých ďalších aktivít a kontaktov, musí to byť pre všetkých zainteresovaných varovným signálom a impulzom konzultovať odborník

Zaujímavosti

·Taliansky tenista Luzzi uzavrel 273 stávok na 836 zápasov a dostal pokutu 50-tisíc USD. Od mája 2004 do apríla 2007 zarobil 540 892 dolárov.

·Spolužiak basketbalového rozhodcu Donaghyho Thomas Martino ho podplácal. Donaghy mu dával tipy. Arbiter štyri roky tipoval aj duely, ktoré rozhodoval. Ak tipy vyšli, platili mu 5000 dolárov (101 545 Sk). Donaghyho odsúdili na pätnásť mesiacov.

·V Macau zatkli účtovníka z ministerstva pre územný rozvoj, verejné práce a dopravu, ktorý spreneveril 230 000 patacas (30 000 USD) na tipovanie futbalu.

·Vietnamská polícia zatkla štyroch mužov, ktorí sa na stávkach na Ázijský pohár vo futbale obohatili o 30 000 dolárov. Tipovanie za peniaze je v krajine s tvrdým komunistickým režimom zakázané, no čierne stávky sú rozšírené.

·Počas MS 2006 vo futbale zadržali v Hongkongu 192 osôb a 71 miliónov hongkonských dolárov (7,1 mil. eur) z nelegálnych tipovaní. Je to dvojnásobok z roku 2002, keď polícia vyzbierala 38 mil. hkg dolárov (3,8 mil. eur).

·Viac ako päťsto ľudí zatkli v Bangkoku pre ilegálne tipovanie MS 2006. Medzi 532 zadržanými bolo 94 bookmakerov. V Thajsku sa prestávkované legálne i podpultové sumy vyšplhali na miliardu dolárov.

·V provincii Sečuán rozbili skupinu, ktorá na nelegálnom tipovaní MS 2006 mala obrat miliardu jenov (125 mil. USD). Hazardné hry v Číne zakázali v roku 1949, no internet ponúka tipovanie napriek 30-tisícom online cenzorov.

·Bui Tien Dung, generálny riaditeľ divízie dopravy vo Vietname, minul zo štátnych peňazí na tipy futbalu 1,8 milióna dolárov (1,5 mil. eur). Stavil 320 000 USD na Arsenal - Manchester, 268 000 USD na Barcelona - Sevilla. Bol jeden zo šesťdesiatich klientov policajta Hunga, privyrábajúceho si ako bookmaker.

·Talianskych futbalistov Manfrediniho (Bologna) a Sgrigna (Bari) obvinili z ilegálneho stávkovania. Podľa vyšetrovateľov stavili 146 000 eur a štyri nimi na remízu tipované stretnutia sa skončili - remízou.

·Ázijské policajné zložky zatkli vyše 1300 ľudí a zhabali desať miliónov eur v najväčšom nelegálnom stávkovaní na internete v histórii.

V máji a júni 2008 polícia podnikla razie na 1088 miestach, ktoré kontrolovali organizované gangy. Väčšina je v Číne, Hongkongu, Macau, Malajzii, Singapure, Thajsku a Vietname.

·Sedemdesiat Čechov sa stalo v roku 2007 milionármi vďaka hrám. Z nich 29 bralo výhry vyššie ako desať miliónov Kč, 67 sa tešilo výhram vyšším ako milión.

Rekordnú výhru 67,6 milióna získal muž zo severu Čiech. Ak by mal mesačne priemerný plat v ČR, tak by na tie peniaze musel robiť 280 rokov.

Zriedkavo zariskoval tipujúci v Športke. Stavil 80 080 Kč na pätnásťčíselnú kombináciu. Tip mu vyšiel na všetkých šesť čísel v druhom ťahu. Okrem jackpotu vyhral 54-krát tretiu cenu, 540-krát štvrtú, 1680-krát piatu cenu. Za 80-tisíc neuveriteľných 57 miliónov.


Najčítanejšie na SME


Inzercia - Tlačové správy

 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Alarica – new business project in the market of shoes
 5. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 9. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 10. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 18 654
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 190
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 370
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 125
 5. Kam do tepla v januári? 1 799
 6. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 530
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 402
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 323
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 904
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 857
PR články vašej firmy na tomto mieste ›

Neprehliadnite tiež

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

ŠTĹPČEK PETRA SCHUTZA

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu. Okrem prokuratúry, samozrejme.

Nechcel som, aby Nasťa odišla z Ruska. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ruský biatlon je v útlme. Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.

Nemeckí socialisti tesne odhlasovali koalíciu s Merkelovou

Nová nemecká vláda by mohla vzniknúť na Veľkú noc.

Chýbajúci orgazmus. Prečo môže byť vyvrcholenie problém a čo robiť

Orgazmus nie je pravidlom. Ak chýba dlhodobo, môže ísť o klinický problém.