PEKING, BRATISLAVA. Psychicky narušený Tchang Jung-ming napadol amerických turistov pri prehliadke starobylej veže Ku-lou (Veža bubnov). Po vražde z nej skočil a zabil sa. Todd Bachman zraneniam na mieste podľahol. Manželka obete Barbara Bachmanová i čínska sprievodkyňa sú v nemocnici v ťažkom stave.
Vraj nešlo o politiku
Podľa doteraz známych faktov nešlo o politicky motivovaný čin. Tchang bol psychicky narušený človek.
„Neveríme, že to bol cielený útok na amerických občanov. Neveríme, žo to malo niečo spoločné s olympiádou,“ vyhlásila hovorkyňa amerického veľvyslanectva v Pekingu Susan Stevensonová.
Úrady Spojených štátov argumentujú: turisti nemali na sebe nič, čo by ich spájalo s hrami. Nič z oblečenia, podľa ktorého by sa dalo usudzovať, že patria k americkej výprave.
Američania hrali včera proti Venezuele bez 40-ročného trénera Hugha McCutcheona.
Nahradil ho asistent hlavného kouča Ron Larsen. Tím USA, ktorý patrí medzi spolufavoritov turnaja, zdolal v prvom zápase horko-ťažko Venezuelu 3:2. Američania viedli 2:0, poľavili, spamätali sa až v rozhodujúcom tajbrejku. „Sme zhrození z toho, čo sa stalo. Aj my sa cítime teraz ako rodinní príslušníci trénera Hugha McCutcheona. Všetko s ním prejdeme ako jeden tím,“ napísali americkí volejbalisti v stanovisku.
Na neurčito bez trénera
„Hráči podali proti Venezuele, za daných okolností, výkon na hranici možností. Urobili dobrú prácu, predovšetkým v rozhodujúcom piatom sete. Treba si uvedomiť, že udalosť je stále v ich mysliach,“ cituje agentúra Reuters vedúceho tímu amerických volejbalistov Roba Browninga.
Zdôraznil: „Nevieme, kedy sa tréner vráti k tímu. Rešpektujeme každé jeho rozhodnutie. Musí sa postarať o rodinu.“ Tréner amerických volejbalistov Hugh McCutcheon je Novozélanďan z Christchurchu. Túto ostrovnú tichomorskú krajinu roky reprezentoval.
Študoval, hral i koučoval na univerzite v Utahu. Vyhral s ňou prestížnu vyskoškolskú ligu NCAA. V trénerskej dráhe pokračoval vo Viedni. V Európe spoznal mnohých amerických špičkových volejbalistov.
Pri reprezentácii USA začal ako dobrovoľný asistent. V roku 2006 sa oženil s hviezdou amerického olympijského tímu 2004 Elisabeth Bachmanovou. Tá bola s rodičmi tiež na veži Ku-lou, ale útočník ju nezasiahol.
Útoky na cudzincov v Pekingu sú podľa americkej agentúry AP výnimočné. Uplynulý mesiac zabili v Šanghaji americkú modelku. Tá sa však zaplietla do krádeže.
V marci zastrelili čínski policajti únoscu austrálskeho autobusu, ktorý mieril do turisticky veľmi navštevovaného starobylého mesta Si-an. Tresty po útokoch na cudzincov sú v Číne raz tak vysoké ako po inicidentoch medzi domácimi. Včerajšiemu útočníkovi by zrejme hrozil trest smrti.
Napriek sile 180tisíc policajtov a vojakov
Napriek všetkým argumentom o vražde, ktorá sa americkej výprave stala, štýlom v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, násilný čin tohto typu ťažko pochopiť.
Peking je momentálne najstráženejším mestom sveta. O bezpečnosť na olympiáde sa stará 180-tisíc policajtov a vojakov.
Cítime sa teraz ako rodinní príslušníci trénera Hugha McCutcheona.
americkí volejbalisti
Autor: Peter Fukatsch © SME