Tohtoročná zlatá éra španielskeho športu pokračovala po úspechoch futbalistov (majstrovstvá Európy), tenistu Nadala (Roland Garros, Wimbledon) a cyklistov Contadora (Giro d 'Italia)
a Sastreho (Tour de France)
i v pekinských cyklistických pretekoch jednotlivcov
s hromadným štartom.
Na ťažkej trati bolo pri teplote nad tridsať stupňov a vlhkosti 90 percent dusno ako v saune.
PEKING. Samuel Sánchez vyhral sobotňajšie cestné preteky v Pekingu a do olympijskej histórie vstúpil ako prvý Španiel s triumfom v cyklistickej disciplíne s hromadným štartom.
Tridsaťročný nový olympijský víťaz dosiahol na historicky vôbec najdlhšej trati merajúcej 245,5 km čas 6:23:49 h. Striebrom oslávil 37. narodeniny Talian Davide Rebellin a bronz patrí Švajčiarovi Fabianovi Cancellarovi.
V posledných desiatkach metrov si to o olympijské zlato rozdala šesťčlenná skupina, v ktorej boli ešte Rus Alexander Kolobnev, Luxemburčan Andy Schleck a Austrálčan Michael Rogers.
„Nemôžem uveriť, že mám olympijské zlato. Najviac som sa bál počasia, ktoré nám mohlo prekaziť tímový plán mať to pod kontrolou. Strašili najmä vlhkosť a horúčavy. Vyšlo to však perfektne,“ povedal rodák z Ovieda.
Obhajca zlata z Atén Paolo Bettini obsadil 18. priečku. Zo Slovákov dokončil preteky len Ján Valach – na 62. mieste s odstupom 10:37 min za víťazom. Tridsaťpäťročný Myjavčan si o šesť priečok vylepšil svoje umiestnenie spred dvanástich rokov z Atlanty.
Valach bol dlho aktívny, po úvodnom zo siedmich predpísaných okruhov mu patrila v priebežnej klasifikácii ešte 3. priečka.
Ďalší dvaja slovenskí reprezentanti Roman Broniš a Matej Jurčo preteky nedokončili. Obaja odstúpili počas šiesteho zo siedmich okruhov približne 50 km pred cieľom.
Vo vyše 30-stupňovom teple a vysokej vlhkosti postihol rovnaký osud až 53 pretekárov zo 143 štartujúcich, medzi nimi aj svetové esá ako Španieli Alberto Contador a Oscar Freire, Talian Vincenzo Nibali či Nemci Stefan Schumacher a Jens Voigt.
Po štarte čakala na cyklistov úvodná rovinatá pasáž merajúca 78,8 km. Pri Veľkom čínskom múre odštartovali prvý zo siedmich okruhov v dĺžke 23,8 km s 12 km stúpaním.
Stĺpček Petra Fukatscha
Boli dobrí – vzdali
Vraj boli na tom veľmi dobre. Aspoň to tvrdili v televízii. Dvaja naši cyklisti, ktorí nedokončili olympijské preteky.
Aj vysvetlili alebo aspoň si mysleli, že vysvetlili. Zabočili do depa, lebo tak urobil trojnásobný majster sveta Óscar Freire.
Výhovorky našich športovcov sú občas do popuku. Ktože si pamätá, ako odôvodnili Matej Jurčo a Roman Broniš, keď sa vzdali na predošlých olympiádach? Prvý v Aténach 2004, druhý v Sydney 2000. Asi – bolo teplo.
Bolo. A iste ešte väčšie v Atlante 1996, kde skončil dnes 35ročný Myjavčan Ján Valach 68. Teraz poskočil o šesť priečok. Snažil sa miešať karty. Bol v skupine, ktorá unikla. Drel v nej. V teple a vlhku. Dokončil. Patrí sa. Na olympiáde dvojnásobne. Najmä ak niekto nie je majstrom sveta.
My sme si majstra sveta šanovali doma, hoci si to neželal. Na šampióna do 23 rokov by vraj bola olympijská trať po pretekoch Tour de France priveľa. Dôvod funkcionárov bol tiež do popuku. Vyhral cyklista z Tour Španiel Samuel Sánchez. Väčšina cyklistov z olympijského poľa sa pred necelým mesiacom krvopotne šplhala v kráľovskej etape Tour na Alpe d'Huez. Mladý majster sveta Peter Velits v nej žiaril, hoci nevyhral. Ale dokončil. Dokončil celú Tour.
Ťažká olympijská trať ukázala, že naši funkcionári i tréneri cyklistike buď nerozumejú, alebo v tomto prípade rozumieť nechceli.