Keď vošli na štadión podľa Pekingu odpadlícki Taiwanci, privítal ich potlesk.
PEKING. Veľkolepou svetelnou šou a impozantným predstavením starobylej čínskej kultúry cez kúzlo moderného tanca otvorila Čína najdrahšie olympijské hry v histórii. „Priatelia prišli zďaleka, akí sme šťastní,“ privítali aktéri ceremoniálu veršami Konfucia 91 tisíc divákov na štadióne Vtáčie hniezdo.
Triumf Číny, ktorá do hier investovala 43 miliárd dolárov, sledovalo pri televíznych obrazovkách 2,3 miliardy divákov na celom svete.
„Čína dlho snívala o otvorení dverí a pozvaní svetových športovcov na olympiádu do Pekingu. Dnes sa tento sen splnil,“ povedal v príhovore Jacques Rogge, šéf Medzinárodného olympijského výboru.
Predstavenie videla naživo aj osemdesiatka svetových štátnikov, ktorá si prišla do Pekingu ceremoniál pozrieť na vlastné oči. Ešte pred rokom sa Čína bála, že hry pokazí organizovaný bojkot svetových lídrov. Napriek predošlej kritike stavu ľudských práv v krajine však americký prezident George Bush aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy hovorili v Pekingu o snahe pomôcť Číne otvoriť sa viac svetu.
Keď sa na štadióne objavila výprava z Iraku či Spojených štátov, odmenili ich diváci hlučným potleskom. Ten sa ušiel aj športovcom Taiwanu, ktorý Peking považuje za svoju odpadlícku provinciu.
„Keď som vošla na štadión, pocítila som úžasnú energiu sálajúcu zo všetkých ľudí,“ opisovala pocity vodná slalomárka Elena Kaliská, ktorá niesla slovenskú vlajku. Tomáš Hudák
Nebo nad Pekingom sa rozhorelo
Najväčší národ otvoril najdrahšie hry najkrajšou šou. Divákov ohromovali najmä ohňostroje, ktoré zapálili nebo nad Pekingom. Potom prezident Chu Ťin-tchao predniesol vetu, ktorej sa už Čína nevedela dočkať. Olympiáda je otvorená. Oheň nad štadiónom Vtáčie hniezdo bude horieť
Najväčší národ otvoril najdrahšie hry najkrajšou šou. Divákov ohromovali najmä ohňostroje, ktoré zapálili nebo nad Pekingom. Potom prezident Chu Ťin-tchao predniesol vetu, ktorej sa už Čína nevedela dočkať. Olympiáda je otvorená. Oheň nad štadiónom Vtáčie hniezdo bude horieť až do 24. augusta.
Mávala slovenskou vlajkou odušu aj zručne. Ako pádlom. Vodná slalomárka Elena Kaliská štartuje už na štvrtej olympiáde, ale až včera v Pekingu si vychutnala naplno aj otvárací ceremoniál.
„Sama som neverila, ako ma to zoberie. Keď som vošla na štadión, pocítila som úžasnú energiu, sálajúcu zo všetkých ľudí. Normálne som sa celá chvela,“ hovorila Kaliská pár minút po tom, ako sa zastavila na čele našej výpravy na ploche Vtáčieho hniezda.
Zrazu zabudla aj na to, že musela ísť v lodičkách a sukňovom kostýme. Výnimku dostala len na klobúk, ktorý jej bol veľký. „Aspoň som sa nebála, že mi spadne, keď pošermujem vlajkou.“
Starostlivo nacvičovaný otvárací program nemohol dopadnúť zle. S umeleckým prierezom päťtisícročnej histórie a čínskej kultúry, ohromujúcou výpravou, svetelnými efektmi a ohňostrojovými gýčmi boli všetci štátnici i smrteľníci očividne spokojní.
Čína je krajinou, ktorá vyrába a používa najviac ohňostrojov. Číňania veria, že hluk ohňostrojov odstraší zlých duchov. Včera nenechali nič na náhodu. Počas otváracieho ceremoniálu odpálili 35tisíc rakiet.
Začiatok odpočítalo 2008 hráčov na bubny. Pred zrakmi 91tisíc divákov na štadióne vrátane osemdesiatich hláv štátov sveta. Medzi nimi sedel americký prezident George Bush, ruský premiér Vladimir Putin, slovenský prezident Ivan Gašparovič.
Na predstavení, ktoré zrežíroval najznámejší domáci režisér Čang Ji-mou, sa podieľalo 14tisíc tanečníkov a hudobníkov. Opakovane sa objavovali symboly veľkých čínskych vynálezov – papier, kníhtlač, kompas a strelný prach.
Po oficiálnom programe nastúpilo na plochu 204 výprav zúčastnených krajín. Pre pravidelných divákov olympijských otváracích ceremoniálov tentoraz v zmätočnom poradí. Výpravy nastupovali podľa čínskej abecedy. Poslední vykročili domáci Číňania.
Nasledoval sľub rozhodcov a športovcov a na záver zapálili olympijský oheň.
Otvorenie Číňania napanovali na 8. 8. 2008 o 8. hodine a 8. minúte večer. Ceremoniál sa skončil tesne pred polnocou.
„Naozaj som bola unesená aj v neobľúbenej sukni,“ hovorila Kaliská. Akurát jej bolo ľúto športovcov, ktorí museli „zaľahnúť skôr, lebo už dnes súťažia“.
Včera otvorili olympiádu. Dnes budú bojovať o prvé medaily. Už cez víkend sa o ne pokúsia aj slovenskí športovci.
Behal vo vzduchu
Kto ho zapáli? Tak znie najčastejšia otázka pred vrcholom slávnostnej ceremónie na olympiádach. V Pekingu to bol Li Ning, trojnásobný zlatý medailista z Los Angeles 1984.
Princ gymnastiky Li Ning prevzal olympijskú pochodeň po 137 tisíckilometrovej púti a 129 dňoch. Posledné metre dobehla štafeta vzduchom.
Li Ning sa vzniesol k oblohe. Na dlho, na celé minúty. Po obvode sa virtuálne rozmotával zvitok záberov z cesty pochodne piatimi svetadielmi.
Gymnasta doletel k načerveno podsvietenému stĺpu do výšky 69,2 metra. Zapálil oheň Hier XXIX. olympiády. Číňania zavŕšili cermoniál excelentne a ideovo prijateľne pre celý svet.
Li Ning triumfoval na olympiáde, ktorú bojkotoval celý socialistický tábor. Z komunistických krajín v Los Angeles 1984 štartovali len Čína, Rumunsko a Juhoslávia.
Keď skončil aktívnu činnosť, bol chvíľu trénerom, ale už v roku 1990 založil firmu Li Ning Company vyrábajúcu športový výstroj. Dnes mu patrí vyše päťtisíc obchodov, ktoré prinášajú 50 miliónov dolárov ročne. V Číne je firma už populárnejšia ako Nike a Adidas. Li Ning Co. má zmluvu s profesionálnou severoamerickou basketbalovou NBA. Osobne sponzoruje jednu z najväčších hviezd Shaquilla O'Neala.
Každá krajina využíva olympijskú pochodeň na svoje i svojské posolstvo.
V Tokiu 1964 poverili cťou chlapčeka z Hirošimy Jošinoriho Sakaja, ktorý sa narodil presne v deň zhodenia atómovej bomby na mesto. V Barcelone 1992 vystrelil horiaci šíp z luku telesne postihnutý lukostrelec. Úžasný obraz, muž s amputovanou nohou presne trafil do sto metrov vzdialenej čaše.
V Sydney 2000 stála uprostred jazierka, zázračne utvoreného namiesto trávnika, slávna atlétka Cathy Freemanová, potomok pôvodných obyvateľov Austrálie aborigénov.
Peter Fukatsch
![]() FOTO – REUTERS |
![]() Slovenskú výpravu priviedla vodná slalomárka Elena Kaliská. V Pekingu bude obhajovať zlato z Atén. FOTO – REUTERS |
|
|
|
História vyjadrená modernou šou, ohňostroje hodné ich vynálezcov a na záver lietajúci gymnasta zapaľujúci olympijský oheň. Čína otvorila najdrahšiu olympiádu úchvatným predstavením bez väčšej chyby. Domáci dúfajú, že rovnako bezproblémových bude aj zvyšných šestnásť dní hier. |