Rodičom pridajú dva razy

Niektoré dávky pre rodičov budú vyššie od septembra, iné od januára, keď sa začne platiť eurom. Vláda chce dopriať najmä rodinám, ktoré sú na tom najhoršie, aby cítili, že štát má sociálny charakter.

Vláda chce rodičov motivovať, aby mali deti.Vláda chce rodičov motivovať, aby mali deti. (Zdroj: ILUSTRAČNÉFOTO – ČTK)

BRATISLAVA. Rodiny s deťmi budú od septembra dostávať od štátu viac. Zvýši sa rodičovský príspevok aj dávka v hmotnej núdzi. Najviac si polepšia najchudobnejší.

Vláda najviac zvýšila takzvanú sociálnu dávku rodičom. Zvýšenie rodičovského príspevku zasa vyplýva zo zákona.

Zvýšenie dávok je posledné pred zavedením eura. Ministerstvo sociálnych vecí už v tejto súvislosti navrhlo novelizovať niektoré zákony zo svojej pôsobnosti. Okrem meny by sa však zmenili aj podmienky nároku na niektoré dávky, aj ich výška.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od januára ďalšie zvýšenie

Premiér Robert Fico vo štvrtok informoval, že od budúceho roka priplatia aj k príspevku pri narodení druhého alebo tretieho dieťaťa, a to rovnako veľa, ako od tohto roka dostávajú rodičia pri narodení prvého dieťaťa.

„To znamená, že rodina – bez ohľadu na to, či ide o prvé, druhé, alebo tretie dieťa – bude mať s účinnosťou od 1. januára 2009, nárok na 25-tisíc korún (829,85 eura), čo je obrovský posun v porovnaní s minulosťou,“ povedal premiér.

Beáta Dúczová z Únie materských centier to síce považuje za pozitívnu správu, z dlhodobého hľadiska sa však prihovára za iné riešenie: daňové zvýhodnenie pracujúcich rodičov i zamestnávateľov, ktorí umožňujú zosúlaďovanie pracovného a rodinného života, či príspevky na voľnočasové a rodinné aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

Takzvané detské prídavky budú od januára vyššie o sto korún na dieťa. Rodič nezaopatreného dieťaťa tak bude každý mesiac dostávať 640 korún (21,24 eura). „Ak ide o rodinu s troma deťmi, tak je to o 3600 korún viac za rok, čo môže pokryť jej výdavky na energie alebo na niečo iné,“ povedal Fico.

K tohtoročnému 1. septembru sa prídavky nezvýšia, čo je už štvrtý raz za sebou. Keďže k tomu dôjde až 1. januára 2009, od prechádzajúcej valorizácie uplynie 52 mesiacov.

Dávok je veľa

V januári k dávkam pre rodičov pribudne príspevok na starostlivosť o dieťa.

Z návrhu, ktorý predložilo ministerstvo sociálnych vecí, vyplýva, že dať dieťa do jaslí alebo do škôlky, môže byť výhodnejšie, ako s ním ostať doma. Pracujúci rodič, ktorý sa dokáže o dieťa postarať sám, by totiž dostával nižší príspevok ako ten, kto radšej dieťaťu prispieva na pobyt v škôlke, lebo musí ísť do práce.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo financií k tomu malo zásadnú pripomienku, a to, aby každý, kto pracuje, mal nárok na celú sumu. Ministerka Viera Tomanová však presadila svoje. Ministerstvo financií od tejto pripomienky ustúpilo.

Dávok bude ešte viac

Ani zvýšenie počtu dávok nevyhovuje ministerstvu financií, jeho šéf Ján Počiatek od Tomanovej žiada, aby sa „vzhľadom na pomerne veľký počet dávok súvisiacich s podporou detí“ jedna odstránila.

Ide o 300-korunový príplatok k detským prídavkom, ktorý sa začal vyplácať tento rok. Patrí dôchodcom, ktorí ešte živia dieťa a už nezarábajú.

Počiatkovi podriadení to sformulovali ako pripomienku k návrhu novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Touto novelou by sa zaviedla ďalšia dávka, tentoraz na deti v hmotnej núdzi, ktoré riadne chodia do školy.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda by mala tieto návrhy prerokovať už 20. augusta. Parlament by sa mal začať nimi zaoberať na prvej poprázdninovej schôdzi, teda v septembri.

Problémy sa neočakávajú. Vládna koalícia sa jednomyseľne na návrhoch zhodla a hoci si vyžiadajú najmenej o tri miliardy korún viac, ako pôvodne napočítala, ministerstvo financií to akceptuje.

Príspevok na starostlivosť o dieťa

  • Príspevkom by rodičovi nahrádzali výdavky na starostlivosť o dieťa do troch rokov alebo dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov.
  • Patril by rodičovi, ktorý zarába, a tak sa o jeho dieťa musia starať v jasliach či škôlke, alebo mu platí profesionálnu opatrovateľku. Podmienka starostlivosti by bola splnená aj vtedy, keď sa o dieťa stará jeho babka či teta, alebo samotný rodič, pretože pracuje doma.
  • Ak sa o dieťa starajú v nejakom zariadení, alebo to robí profe­sionálna opatrovateľka, nová dávka by mohla byť až vo výške rodičovského príspevku. Od septembra to bude 4780 korún (158,67 eura) mesačne.
  • Rodič, ktorý pracuje doma a dokáže sa plnohodnotne venovať dieťaťu, by dostával len 25 percent zo sumy, 1195 korún (39,67 eura) mesačne.
  • Rodičovský príspevok by patril iba rodičovi, ktorý v čase starostlivosti o dieťa nezarába, lebo je nezamestnaný, na rodičovskej dovolenke, alebo má prerušenú živnosť.

(joč)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu