POPRAD. Poľskí turisti, ktorí smerujú vo Vysokých Tatrách k Morskému oku na poľskej strane Vysokých Tatier, parkujú autá na slovenskej strane na oboch stranách úzkej cesty. Rad áut sa v niektoré dni ťahá od hranice takmer až k odbočke k hotelu Kolowrat nad Tatranskou Javorinou v dĺžke približne pol kilometra. „Autá stoja na hlavnej ceste. Stoja v zákrute, je to nebezpečné,“ hovorí vodič autobusu Peter Kulomber, ktorý touto cestou denne jazdí. (sita)
Odborník navrhuje, aby boli na parkoviskách testery na alkohol
BRATISLAVA. Dopravným nehodám pod vplyvom alkoholu by mohli zabrániť aj voľne prístupné testovacie prístroje na parkoviskách alebo pri motorestoch. Vodiči by jednoduchšie zistili, či môžu šoférovať, povedal riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Ministerstvo zdravotníctva však nákup testovacích prístrojov zatiaľ neplánuje.
Potrebu testovania potvrdil podľa Imricha Šteliara z centra pre liečbu závislosti aj prieskum na hudobnom festivale Pohoda pri Trenčíne. Hoci takmer všetci testovaní ľudia mali pred meraním pocit, že už v krvi alkohol nemajú, mnohí „nafúkali“. Hranicu 0,2 promile alkoholu v krvi, ktorá by mala byť v budúcnosti pri šoférovaní prípustná, prekročilo pri dychovej skúške 36 percent z približne ôsmich stoviek ľudí, ukázali merania.