Na Váhu má byť nová priehrada

Štátna firma chce postaviť na Váhu vodnú elektráreň. S financovaním to nebude mať ľahké: investícia by sa pri dnešných cenách elektriny splácala minimálne 40 rokov.

BRATISLAVA. Osvedčenie, že výstavba vodnej elektrárne medzi Sereďou a Hlohovcom je v súlade s energetickou stratégiou štátu, dostal od ministerstva hospodárstva štátny podnik Vodohospodárska výstavba už minulý rok.

Odvtedy sa posnažil – ministerstvo životného prostredia už posudzuje ekologické vplyvy projektu. Firmu však čaká ešte množstvo krokov, napríklad získať územné rozhodnutie či stavebné povolenie, aby naozaj mohla začať stavať. Bola by rada, keby už o dva roky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Treba získať pozemky

SkryťVypnúť reklamu

„Predpokladaná dĺžka výstavby je 62 mesiacov,“ povedal generálny riaditeľ podniku Roman Straka. Vodné dielo má podľa neho predstavovať komplexné využitie Váhu medzi dielami Kráľová (pri Seredi) a Madunice (okres Hlohovec). Znamená to „jeho splavnenie, energetické využitie, ochranu územia pred povodňami a zlepšenie režimu podzemných vôd údolnej nivy Váhu“.

Pre dielo treba majetkovoprávne vyrovnať nehnuteľnosti v 15 katastrálnych územiach Trnavského kraja. „V prípade, že niektorí z vlastníkov nebudú ochotní svoje nehnuteľnosti predať či prenajať dobrovoľne, budeme nútení pristúpiť aj k vyvlastneniu, respektíve k obmedzeniu vlastníckych práv,“ opisuje Straka možný scenár.

Hodnotu pozemkov, ktoré firma potrebuje získať, odhaduje na 3 miliardy korún (zhruba 96 miliónov eur). Tie treba pridať k celkovej investícii 11 miliárd korún (365 miliónov eur). Tieto peniaze sa však nemusia vracať rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu

Štyridsaťročné splácanie

„Plánovaných 182 GWh vyrobenej elektriny ročne predstavuje pri jej veľkoobchodnej cene ročné výnosy asi 330 miliónov korún (necelých 10 miliónov eur),“ povedal Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Samotné náklady na výstavbu sa podľa neho v ideálnom prípade vrátia najskôr po 42 rokoch.

Kto a z čoho to zaplatí, zatiaľ nie je celkom jasné. Určitú predstavu má ministerstvo životného prostredia. „Uvažuje sa s použitím peňazí štátneho rozpočtu, fondov európskej únie, prípadne úveru a vlastných zdrojov organizácie, ktorá bude realizáciu výstavby diela zabezpečovať,“ povedala Dana Gregorová z tlačového odboru rezortu.

Zdá sa, že najlepšou alternatívou pre Slovensko by boli peniaze z únie. Nie je to nová myšlienka. Účelom vodného diela je totiž aj pomoc pri splavnení Váhu od Žiliny až po Komárno. O vážskej vodnej ceste sa hovorí už roky. Doteraz však chýbali peniaze. „Aj v súvislosti so závermi Zelenej knihy. Európska komisia chce intezívnejšie podporovať alternatívne druhy dopravy k cestnej,“ hovorí o projekte Ľubomír Palčák, riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline.

SkryťVypnúť reklamu

Môžu si aj požičať

Štátna firma tvrdí, že o financovaní je ešte priskoro hovoriť, má však pripravené viaceré alternatívy. „Predbežne sa uvažuje s kombináciou komerčných a vlastných zdrojov,“ povedal Straka.

Ak by si Vodohospodárska výstavba peniaze požičala bez toho, aby sa za ne zaručil štát, nemalo by to podľa ministerstva financií ovplyvniť štátny rozpočet.

Ďurana si myslí, že ak by štát negarantoval úver a štátna firma by sa dostala do problémov, zrejme by sa ju vláda pokúsila udržať iným spôsobom. „Napríklad novou zákazkou, platbou vopred, skrytou dotáciou a podobne.“

Analytik sa pozastavuje aj nad tým, prečo má dielo realizovať štátna firma. „Štát by mal zorganizovať medzinárodnú súťaž.“ Ak by totiž výnosy neboli dostatočne atraktívne pre súkromného investora, výstavba diela nie je rentabilná. „Ak by sa nenašiel súkromný investor, ani štát tam nemá čo stavať,“ uzavrel Ďurana.

SkryťVypnúť reklamu


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu