Ak fajčíte a zaspíte so zapálenou cigaretou v ruke, hazardujete so svojím životom i ľudí okolo vás. O tri roky sa to podľa predstáv Bruselu zmení. V tom čase sa budú v slovenských trafikách, tak ako všade v únii, predávať samozahasiteľné cigarety, ktoré by mali prípadnému nešťastiu zabrániť.
Takto vyzerá obsah novej európskej regulácie, ktorej cieľom je práve ochrana ľudí pred riskantnými zvykmi fajčiarov.
„Samozahasiteľné cigarety ušetria ročne najmenej dvetisíc životov v krajinách EÚ,“ uviedla hlavný dôvod v prospech normy komisárka na ochranu spotrebiteľa Meglena Kuneva v nemeckom denníku Die Welt.
Udusený vzduch
Bezpečnostný systém je jednoduchý. Každá cigareta bude zabalená do novej špeciálnej vrstvy silnejšieho cigaretového papiera, ktorý bude spomaľovať horenie. Ak fajčiar nebude dlhší čas šlukovať, vrstva nepustí do cigarety vzduch a tá sa „udusí“.
Smrtiaca prestávka pre cigaretu by mala byť zhruba jedna minútu.
Takéto cigarety sa už predávajú v Kanade a niektorých častiach Spojených štátov.
Komisia získala pre svoj návrh podporu členských štátov už vlani na jeseň. V súčasnosti sa pracuje na technických detailoch zákona.
Novinkou je, že Brusel teraz stanovil rok 2011 ako najkratší termín, dokedy by mali tabakové firmy skoncovať so súčasnými cigaretami a vyrábať už len samozahasiteľné.
Intenzívnejšie šlukovanie
Nie všetkým nová regulácia sa páči. Proti bola napríklad česká vláda. Argumentovala, že nie je isté, či úprava nezhorší zdravotné dôsledky fajčenia, pretože dodatočná vrstva papiera povedie k intenzívnejšiemu šlukovaniu.
Fajčiari tak budú vťahovať do pľúc viac zbytočných látok ako napríklad decht. Väčšina štátov sa však postavila za normu.
Privysoké náklady
Kriticky sa k návrhu vyjadrili tabakové firmy. Jedna zo šéfok spoločnosti Imperial Tobacco Group Alison Cooperová pre agentúru Bloomberg zapochybovala, či bude úprava „skutočným prínosom“ v porovnaní s nákladmi, ktoré z nej vyplynú.
Skepticky sa vlani tváril aj podnik Philip Morris.
Bruselská exekutíva svoj návrh zdôvodnila štúdiou v šestnástich európskych štátoch. Vyplynulo z nej, že zvyky typu fajčenie v posteli alebo odhadzovania horiacich cigariet spôsobili vyše než jedenásťtisíc požiarov ročne v období 2005 až 2007. Zranili 1600 ľudí a zabili päťsto dvadsať.
Najmenej dvetisíc životov v krajinách Európskej únie ušetria ročne samozahasiteľné cigarety.
Meglena Kuneva, komisárka na ochranu spotrebiteľa
Autor: Brusel