BRATISLAVA. Sporiteľ v druhom pilieri môže vymeniť jednu dôchodkovú spoločnosť za druhú hocikedy, no ak to bude častejšie ako raz ročne, zaplatí za to Sociálnej poisťovni poplatok 16 eur (482 korún). K takémuto návrhu sa priklonilo ministerstvo práce po pripomienkach ministerstva financií.
Ministerstvo práce pritom počas pôsobenia Viery Tomanovej obmedzilo prestupy v druhom pilieri a od januára 2007 ich aj spoplatnilo. Dôchodkové spoločnosti totiž upozorňovali, že dôchodkovú spoločnosť mení veľa ľudí zo špekulatívnych dôvodov. Prestupy sa tak obmedzili na dvojročný interval a za poplatok 500 korún (16,6 eura).
Ministerstvo práce chce teraz túto situáciu napraviť v takzvanej veľkej novele dôchodkových zákonov. Najprv navrhlo, aby sporitelia v druhom pilieri mohli zmeniť dôchodkovú spoločnosť raz za pol roka, pričom poplatok za prestup by stál sporiteľa naďalej 500 korún.
Ministerstvo financií však žiadalo, aby bol prestup zdarma. „Pripomienka viedla k vytvoreniu priaznivého prostredia pre sporiteľov, aby sa im nekládli zbytočné administratívne prekážky,“ povedal včera štátny tajomník ministerstva financií František Palko. Nepredpokladá, že sporitelia budú meniť húfne dôchodkové spoločnosti.
Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana tvrdí, že cena za prestup by nemala byť regulovaná vôbec. „Mala by byť vecou individuálnej cenovej politiky dôchodkových správcovských spoločností,“ povedal.
Špekulatívne prestupy
S uvoľnením prestupov nemá problém ani Asociácia dôchodkových spoločností. Či však už pominuli dôvody na špekulatívne prestupy, výkonný riaditeľ asociácie Ivan Barri nevedel povedať. „Ak by boli prestupy úplne voľné, situácia by sa mohla zopakovať, hoci veríme, že sporitelia sa budú správať zodpovedne,“ povedal.
Podľa Ďuranu sú špekulatívne prestupy výzvou najmä pre marketingové stratégie spoločností. „Doterajšie tlaky vlády na postavenie druhého piliera však nevytvárajú vhodné prostredie na vysoké investície na získanie nových klientov,“ myslí si.
Vlani dôchodkovú spoločnosť vymenilo za inú 209 ľudí, v tomto roku to bolo doteraz približne 570 ľudí z takmer 1,5 milióna sporiteľov. Možnosť zmeniť správcu využilo pred sťažením prestupov až 11 percent klientov, ktorí takúto možnosť mali. Najviac to v tom čase pomohlo Aegon DSS.
Konzervatívne fondy si počínajú najlepšie
Najviac ľudí si na penziu sporí v rastových fondoch, no paradoxne od začiatku roka najviac zarábajú konzervatívne fondy, ktoré neinvestujú do akcií. „Pri súčasnej nepriaznivej situácii na akciových trhoch sa, samozrejme, môže stať, že hlavne z krátkodobého hľadiska je výkonnosť konzervatívnych fondov o niečo lepšia,“ povedal manažér Axa DSS Erik Osuský.
Prestupy medzi dôchodkovými fondmi jednej spoločnosti nie sú obmedzené. Pre správcu dôchodkových fondov nepredstavujú zásadný problém. Prejavili by sa síce na vyšších transakčných nákladoch, keďže by boli sprevádzané nákupmi a predajmi cenných papierov, pre sporiteľa by však podľa člena predstavenstva ČSOB DSS Vladimíra Šošovičku nepredstavovali dodatočnú záťaž. Podľa zákona sú hradené z majetku spoločnosti a nie fondu. „Z pohľadu sporiteľa nie je však vhodné meniť stratégiu podľa krátkodobého vývoja na trhu, pri dôchodkových fondoch ide totiž o dlhodobé sporenie,“ povedal Šošovička. Myslí si to aj Roman Scherhaufer z Across Investments Services. „Dôchodkové sporenie nie je založené na aktívnom obchodovaní.“
Pripomienkou sme chceli pomôcť vytvoriť lepšie prostredie pre sporiteľov, aby sa im nekládli zbytočné administratívne prekážky.
František Palko, štátny tajomník ministerstva financií