BRATISLAVA. Tretina študentov, ktorí plánovali v lete brigádovať, si podľa prieskumu agentúry TNS SK brigádu zabezpečila ešte v júni. Dlhodobé brigády tak obsadili, pribudnú možnosti nájsť si prácu budú v auguste.
„Šanca získať brigádu sa začne zvyšovať približne od 15. augusta, keď si tí, čo brigádovali celé leto, začnú užívať peniaze,“ povedala Darina Mokráňová z Index Nosluš.
Konateľ spoločnosti Brigádnici Peter Uličný očakáva, že od polovice augusta do začiatku semestra budú musieť brigádnikom zvyšovať odmeny za brigády, lebo o ne bude malý záujem.
Agentúry, ktoré sprostredkúvajú prácu, hovoria, že od polovice augusta dokážu ponúknuť takmer každému brigádu podľa jeho výberu.
Na internete nie je všetko
Hoci ponuka brigád je bohatá, sedieť doma a spoľahnúť sa na internet nestačí.
„Sledovať brigády na internete je vhodné najmä počas školského roka, keď ponuka prevyšuje dopyt. V lete sa niektoré ponuky na internet ani nestihnú dostať, lebo ich hneď ponúkame brigádnikom, ktorí nás navštívili osobne,“ vysvetľuje Marián Sliacky zo Študentského servisu.
Uličný hovorí, že na internet ide ponuka informatívna, nie najaktuálnejšia, a tiež brigády, ktoré sa ťažko obsadzujú.
V auguste, keď pracuje málo ľudí, musí byť agentúra pružnejšia. Niekedy má len štyri až päť hodín, aby brigádnikov zohnala a vtedy je najlepší človek, ktorý jej už nechal svoj telefón alebo čaká pred agentúrou.
Záleží na druhu agentúry
Mária Šutková z advokátskej kancelárie Patent Iurist hovorí, že je dôležité, aby si brigádnici uvedomili, či si hľadajú prácu cez sprostredkovateľskú agentúru alebo agentúru dočasného zamestnania. Závisí od toho, s kým bude študent v pracovnoprávnom vzťahu a kto bude zodpovedný za výplatu mzdy.
„Sprostredkovateľská agentúra uzatvára dohodu o sprostredkovaní zamestnania, v ktorej so záujemcom dohodne okrem iného dĺžku trvania zamestnania, druh práce aj rozsah zodpovednosti za nedodržanie podmienok dohody,“ vysvetľuje Šutková.
V pracovnoprávnej rovine vstupuje brigádnik do vzťahu priamo so zamestnávateľom a ten aj zodpovedá za vyplatenie mzdy. Ak ju nevyplatí, treba vychádzať z ustanovenia o rozsahu zodpovednosti sprostredkovateľa. Šutková preto hovorí, že je dôležité, aby záujemca žiadal doplniť k zmluve ustanovenie o rozsahu zodpovednosti, ak ho zmluva neobsahuje.
Dočasný zamestnávateľ
S agentúrou dočasného zamestnávania vstupuje záujemca do pracovnoprávneho vzťahu priamo. Agentúra je zodpovedná aj za vyplatenie mzdy.
„Snažíme sa predchádzať tomu, aby mal brigádnik problémy s vyplatením peňazí a pokiaľ je zamestnávateľ nespokojný s jeho výkonom, je povinný ho na to upozorniť už počas výkonu práce,“ povedal Sliacky. Informovať má aj agentúru, aby vedela, prečo je nespokojný.
Peniaze sa odpracované hodiny musí zamestnávateľ vyplatiť do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
Brigádnikom za nočné nepriplatia
Brigádnici nemajú nárok, aby im firmy preplatili stravu, nápoje, priplatili za nočné služby či víkendy.
Pitný režim sa podľa Ivany Molnárovej zo spoločnosti Profesia stáva aj pre brigádnikov samozrejmým benefitom.
„Je na zodpovednosti zamestnávateľa, či poskytne brigádnikom radšej dostatočný pitný režim, alebo riskuje, že sa so zamestnancom v dôsledku nepriaznivých podmienok niečo stane, čo má aj negatívny dosah na zamestnávateľa, ktorý nedodržal zabezpečenie bezpečnosti pri práci,“ hovorí.
Dostatok pitnej vody musí zamestnávateľ zabezpečiť na pracoviskách, kde pitná voda nie je. „Ide napríklad o stavby, vysunuté pracoviská,“ povedala Molnárová.
Brigádnici na rozdiel od bežných zamestnancov nedostávajú príplatky za prácu v noci alebo počas víkendu. „Práve to je zaujímavé pre firmy, že na rozdiel od zamestnancov brigádnikom nemusia priplácať. Cez víkend je veľa študentov voľných, záujem je taký veľký, že zamestnávatelia ani nemusia priplácať,“ povedal Uličný.
Brigádnika, ktorý nenastúpi do práce, ktorú si už dohodol, to môže vyjsť draho. „Ak tým vznikne klientovi škoda, môže byť daná k náhrade brigádnikovi,“ povedala Darina Mokráňová z Index Nosluš. Vždy je dobré ohlásiť, že niekto nemôže alebo nechce nastúpiť do práce, aspoň 24 hodín vopred.
Ak študenta vyhodia už po odpracovaní časti brigády, peniaze za dovtedajšiu prácu mu agentúra vyplatí všetky. „Postih z našej strany je, že uchádzača vyradíme z databázy a viac ho nezamestnáme,“ povedal Uličný.
Problém je podľa neho v tom, že sa agentúry navzájom neinformujú o nespoľahlivých brigádnikoch. Ak ich vyradia z jednej, prejdú k inej.
(mgl)