BRATISLAVA. Futbalisti začali hrať na olympiáde v roku 1900. Sprvoti suplovali OH majstrovstvá sveta. V Paríži 1924 ohúrili svet juhoamerickí čarodejníci z Uruguaja (vyhrali aj v Amsterdame 1928), prví majstri sveta.
Svetový šampionát 1930 nadchol svet a takmer zatlačil oči olympijskému futbalu. Za lepšie kluby i národné mužstvá hrali profesionáli, ktorí mali veľmi dlho na olympiádu vstup zakázaný. Tenis mal preto na OH 54ročnú pauzu.
Futbal dlho trpel na predstieraný amaterizmus krajín socialistického tábora. V roku 1952 vyhrali v Helsinkách zázrační Maďari v plnej sile aj s Puskásom. Neskôr brali zlato Sovietsky zväz, Juhoslávia, východné Nemecko i Československo.
Profíci až v Barcelone 1992
Profesionálom otvorili dvere v Barcelone 1992. Ihneď zvíťazili Španieli, o štyri roky v Atlante po prvý raz africký štát – Nigéria.
Futbal napriek tomu zostal jediným športom, ktorý sa na olympiádach neukazuje v plnej sile. Jeho federácia (FIFA) si žiarlivo stráži dôležitosť svetového šampionátu. V rokoch bez olympiád je vždy športovým vrcholom planéty.
FIFA pristúpila len na model hráčov do 23 rokov plus traja nad tento limit. Často sa riadne zaiskrí. Olympijskí šéfovia aj zdvihli prst – futbal z OH vylúčime.
Najmä mladé juhoamerické hviezdy z európskych veľkoklubov, hoci v nich od žiackych rokov trénujú (napríklad Messi), sa hrdo hlásia k svojej vlasti.
Až do posledných chvíľ nebolo jasné, kto z hviezd bude v Pekingu hrať. Medzinárodný olympijský výbor, a tentoraz aj FIFA, však tvrdo presadili, že hráči do 23 rokov musia, ak chcú, v Pekingu štartovať.
Futbalisti, sprvoti štrajkujúci i nedbajúci na hrozby, sa už snažia neprísť o olympijský turnaj. Mnohí prorokujú, že je to prvý krok, aby MOV i FIFA našli model plnohodnotného turnaja. Po dlhom čase urobila futbalová federácia ústretový krok smerom k olympizmu, nepodľahla tlaku bohatých klubov. Potvrdil to právny expert FIFA Tunisan Slim Alúlu. Kluby sa chcú súdiť v Lausanne na arbitrážnom súde. Ten však rozhodne po olympiáde. Na verdikt sa čaká netrpezlivo. Môže vniesť jasno do zložitých právnych princípov športovopracovných vzťahov vo futbale.
Brazília verzus Argentína
V kádri obhajcu zlata z Atén Argentíny sú Fernando Gago (Real Madrid), Nicolas Burdisso (Inter Miláno), Juan Roman Riquelme ( Boca Juniors).
Po dlhých ťahaniciach s FC Barcelona bude štartovať aj Lionel Messi. Päťnásobní majstri sveta z Brazílie ešte olympijské zlato nezískali. Posledné prvenstvo ich večného rivala z Argentíny futbalového obra prebudil.
V žltomodrom drese bude hrať Ronaldinho (28). Nastúpi aj jeho mladý spoluhráč z AC Miláno Pato. Tiež Anderson z Manchestru United či Diego z Werderu Brémy. Medailové ambície má Holandsko s trojicou Makaay (Feyenoordu Rotterdam), Babel (FC Liverpool), Royston Drenthe (Real Madrid).
Tradične silné sú africké tímy Nigéria (víťaz OH 1996 v Atlante), Kamerun (zlatý tím z OH 2000 v Sydney) a Pobrežie Slonoviny.
Ženský futbalový turnaj mal premiéru v Atlante 1996 a nikdy nemal problémy. Vždy hrajú najlepšie.
O medaily by mali súperiť úradujúce majsterky sveta Nemky s Brazíliou, USA a Švédskom. Zlato obhajujú Američanky. Ženské finále je vo štvrtok 21. augusta, mužské o dva dni neskôr.
Učastníci a program 1. kola
ŽENY
E-skupina: Čína, Švédsko, Argentína, Kanada.
F-skupina: KĽDR, Nigéria, Nemecko, Brazília.
G-skupina: Nórsko, USA, Japonsko, Nový Zéland.
Dnes
E – skupina: 11.00 h Argentína - Kanada, 13.45 Čína - Švédsko.
F – skupina: 11.00 Nemecko - Brazília, 13.45 KĽDR - Nigéria.
G – skupina: 11.00 Japonsko – Nový Zéland, 13.45 Nórsko - USA.
MUŽI
A-skupina: Pobrežie Slonoviny, Argentína, Austrália, Srbsko.
B-skupina: Holandsko, Nigéria, Japonsko, USA.
C-skupina: Čína, Nový Zéland, Brazília, Belgicko.
D-skupina: Kórejská republika, Kamerun, Honduras, Taliansko.
Zajtra
A – skupina: 11.00 Austrália - Srbsko, 13.45 Pobr. Slonoviny - Argentína.
B – skupina: 11.00 Japonsko - USA, 13.45 Holandsko – Nigéria.
C – skupina: 11.00 Brazília - Belgicko , 13.45 Čína – Nový Zéland.
D – skupina: 11.00 Honduras – Taliansko, 13.45 Kórejská rep. - Kamerun.