EDINBURGH, BRATISLAVA. Biologicky sú najbližší príbuzní človeka. Napriek tomu stovkám druhov hrozí vyhynutie. Aj v dôsledku ľudskej činnosti.
Opice v súčasnosti patria medzi najohrozenejšie cicavce na planéte. Konštatovala to správa Medzinárodnej únie pre zachovanie prírody (IUCN), ktorú predniesli v Edinburghu na kongrese najväčších svetových expertov na primáty.
Až 303 zo 634 druhov týchto zvierat zaradila inštitúcia na červenú listinu ohrozených živočíchov. Sedemdesiat z nich je v „kritickom stave“.
Posledný výskum o primátoch predniesli vedci pred piatimi rokmi. Za ten čas sa situácia podľa ich slov výrazne zhoršila. „Dá sa povedať, že ich jednoducho vyhladzujeme,“ povedal pre BBC jeden z predstaviteľov ochranárov Jean Christophe Vié.
Strašná južná Ázia
Primáty sa môžu báť o svoje prežitie vo všetkých častiach sveta, kde žijú: v Afrike, Ázii aj v Južnej Amerike. Najťažšie to majú v Ázii. Na najväčšom kontinente je ohrozených až 70 percent miestnych druhov. V Kambodži a vo Vietname dokonca až deväťdesiat.
„To, čo sa deje v južnej Ázii, je strašné,“ povedal pre internetovú stránku organizácie Jean Christophe Vié. „Takú veľkú skupinu zvierat s takou úrovňou ohrozenia sme u iných druhov nezaznamenali,“ dodal.
Hlavnou hrozbou primátov zostáva vyrubovanie dažďových pralesov, kde väčšina druhov žije. Rovnako ako vypaľovania a klčovania prirodzených domovov sa v oveľa väčšej miere opice musia báť aj pytliakov, ktorí ich strieľajú pre mäso a kožušinu. Vzhľadom na to, že sa opice väčšinou pohybujú vo veľkých skupinách a sú hlučné, bývajú ľahkým terčom.
„Na mnohých miestach môžeme doslova povedať, že primáty sú potravou až k vyhynutiu,“ povedal predseda komisie pre primáty v IUCN Russel A. Mittelmeier.
Ak budú lesy, budú aj opice
V Edinburghu napriek tomu zazneli aj pozitívne príbehy. Podľa najnovšieho „sčítania“ v Kongu je na svete dvakrát viac západných nížinných goríl, ako sa predpokladalo. Stotisíc týchto zvierat objavili v nedostupných častiach krajiny.
Potešil aj vývoj niektorých druhov. Brazílske levíky čierne a zlaté, ktoré boli na pokraji vyhynutia, sa za uplynulé roky dostali z najhoršieho.
Podľa Anthonyho Rylandsa, experta z IUCN, je na podobné „šťastné správy“ zo života opíc jednoduchý recept. „Ak máte lesy, môžete zachrániť aj primáty,“ dodal.
Takú veľkú skupinu zvierat s takou úrovňou ohrozenia sme u iných druhov nezaznamenali.
Jean Christophe Vié, vysoký člen IUCN