BRATISLAVA. HZDS po tom, čo zverejnilo kópie zmlúv s invalidným dôchodcom Rudolfom Trávničkom a zadlženým podnikateľom Jozefom Oceľom, ktorí mu darovali viac ako 11 miliónov korún, odmieta odpovedať na akékoľvek ďalšie otázky.
Denník SME včera zaujímalo, prečo nie je podpis štatutára strany, ktorým je Zdenka Kramplová, overený notárom. Zákon totiž vyžaduje takýto postup už pri daroch nad 100-tisíc korún. Takisto sme chceli vedieť, aké dôsledky z toho HZDS vyvodí. Markíza včera zverejnila, že Kramplová bola v deň podpisovania darovacích zmlúv v Bruseli, odkiaľ priletela do Viedne až okolo ôsmej večer.
„K otázkam darov sme sa vyjadrili v pondelok. Týmto považujeme celú kauzu za uzavretú a nebudeme sa k nej viac vyjadrovať,“ reagovala hovorkyňa strany Monika Zakariásová. HZDS tiež nevysvetlilo, akým spôsobom prevzalo štyri milióny korún od podnikateľa Oceľa. V prípade dôchodcu Trávnička strana tvrdí, že sedem miliónov korún, ktoré mal v dvojitej igelitke z Tesca, odovzdal Milanovi Urbánimu. Ten ich vraj následne priniesol do centrály HZDS. Urbáni je na dovolenke, s médiami nekomunikuje.
Konať naopak začala Slovenská komora audítorov, ktorá preskúma postup svojho člena Petra Mičietu. „Vzhľadom na verejný záujem sme nariadili mimoriadnu previerku kvality audítorskej činnosti v spoločnosti MIA, ktorá sa týka auditu politickej strany HZDS,“ potvrdila SME riaditeľka komory Alžbeta Škulová. Spolumajiteľ a konateľ spoločnosti MIA Mičieta počas auditu HZDS neupozornil, že porušilo zákon, keď prijalo dary od spoločností Transpetrol a Branter Nova. V prvej má podiel štát, v druhej mesto Spišská Nová Ves.
Autor: vag