BRATISLAVA. Prvé dôchodky v eurách, ktoré vyplatia penzistom doručovateľky alebo pri okienku na pošte, nemusia byť vyskladané z mincí a bankoviek rôznych nominálnych hodnôt. O takejto možnosti minulý mesiac informoval riaditeľ Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek s tým, že by o tom chcel pripraviť dohodu so Slovenskou poštou.
Tá však podľa jej hovorcu Juraja Danielisa na takéto dojednanie vzhľadom na predzásobenie novou menou už nemôže pristúpiť. Napriek tomu, podľa Danielisa, doručovatelia urobia maximum pre to, aby vyplácali dôchodky v čo najširšej škále mincí a bankoviek.
„V žiadnom prípade to však nemôžeme brať ako garanciu,“ povedal hovorca pošty.
Obidve inštitúcie by sa chceli vyhnúť prípadom, keď dôchodca po prechode na euro dostane svoju penziu napríklad iba vo dvoch bankovkách.
Koľko vám vyplatia
Najneskoršie na budúci mesiac by všetci dôchodcovia mali dostať do svojich schránok list, v ktorom im Sociálna poisťovňa napíše, koľko činí ich dôchodok v eurách.
V liste bude výška súčasného dôchodku v korunách aj údaj, koľko bude dôchodca po prvom januári dostávať na penzii v budúcom roku, kedy sa Slovensko stane súčasťou európskej menovej únie. Vysvetlia v ňom, ako dôchodok podľa konverzného kurzu prepočítali a ako ho zaokrúhlili – sumu pravidelného dôchodku vydelia číslom 30,126 (podľa už oficiálne stanoveného konverzného kurzu sa jedno euro rovná 30,126 slovenskej koruny). Získanú sumu potom zaokrúhlia na desať eurocentov.
Ak poberáte viacero dôchodkov, napríklad starobný a vdovský či vdovecký, konverzným kurzom vám prepočítajú každý dôchodok osobitne.
Menej iba navonok
Podobne ako zamestnanci na svojich platoch, tak ani penzisti na dôchodkoch prepočítaním na eurá nič nestratia, skôr nejaké centy môžu získať navyše. Penzie sa totiž podobne ako štátne dávky budú zaokrúhľovať smerom nahor.
Konverzný kurz sa použije na prepočet sumy dôchodkov rovnako, ako aj na prepočet akýchkoľvek iných hodnôt vyjadrených v slovenských korunách – cien potravín, služieb, energií a ďalších. Pri prepočte dôchodkov na eurá síce navonok dôjde k zníženiu sumy dôchodku, no jeho reálna hodnota sa nezmení práve preto, že z korún sa rovnako ako dôchodky preráta na eurá aj všetko ostatné.
Termíny vyplácania penzií v hotovosti sa na začiatku budúceho roka posunú. Dôvodom nie je prechod na euro, ale štátne sviatky. Keďže 4. január a 6. január 2009 pripadnú na dni pracovného pokoja, výplatné termíny budú 5. a 7. januára. Inak je to u dôchodkov, ktoré si penzisti nechávajú posielať na účet. Termín prvej splatnosti sa pre zavádzanie novej meny presunie z 2. januára na 5. január budúceho roka.
Ako získať mince vopred
Mať na začiatku roka prichystané euromince môže byť dôležité najmä pre tých ľudí, ktorí sú zvyknutí platiť v hotovosti a nie platobnou kartou. Ak sa chcete vopred zabezpečiť mincami, ktoré budete pri platbe eurami používať častejšie ako pri platbe v korunách, kúpte si takzvaný štartovací balíček. Od prvého decembra ich budú predávať na všetkých poštách a v bankách. Balíček bude mať hodnotu 500 korún (16,60 eura) a bude v ňom 45 eurových mincí od jedného centa do dvoch eur.
Platiť sa nimi bude dať až v januári. Predávať sa bude zhruba 1,2 milióna balíčkov.
Situácie
Ak už poberáte dôchodok
Sociálna poisťovňa vám pošle list, ako prepočítali váš dôchodok a koľko budete od januára dostávať v eurách. Zaokrúhľuje sa nahor na najbližších desať eurocentov.
Nové dôchodky
V rozhodnutiach o dôchodku po 8. auguste bude uvedená suma v korunách aj v eurách.
Ak si penziu neprevezmete
Už odoslaný dôchodok, ktorý si penzista neprevezme pred 1. januárom, sa prepočíta na eurá konverzným kurzom. Čiastku zaokrúhlia nahor, no len na najbližší eurocent.
Spätne priznaný dôchodok
Ak o vašom nároku na dôchodok rozhodnú až po zavedení eura a dôchodok vám priznajú spätne od dátumu pred 1. januárom 2009, dôchodok vyrátajú v korunách.
Doplatok do dňa zavedenia eura sa po prepočítaní konverzným kurzom zaokrúhli na najbližší eurocent nahor.
Suma dôchodku sa k 1. januáru 2009 prepočíta na desať eurocentov a doplatok za obdobie po zavedení eura sa určí už zo sumy dôchodku vyjadrenej v eurách.
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Prerátajú staré penzie
Rok zavedenia eura by mal byť rokom, kedy prepočítajú ďalšie penzie.
Ak parlament schváli súčasný návrh novely zákona o sociálnom poistení, okrem časového posunu valorizácie dôchodkov Sociálna poisťovňa osobitne prehodnotí aj niektoré dôchodky. Ráta sa napríklad s úpravou dôchodkov priznaných pred 1. októbrom 1988 vypočítaných z upraveného priemerného mesačného zárobku 3000 korún (99,58 eura). Keďže ide o dôchodky aj spred štyridsiatich rokov a nie sú k nim kompletné podklady, rezort práce ich navrhuje všetky odo dňa splátky po 31. decembri 2008 zvýšiť o 26,60 eura (zhruba 800 korún). O novej sume Sociálna poisťovňa rozhodne najneskôr do konca roku 2010.
(ht)
Euro pri výpočtoch nič nezmení
Výpočet dôchodku v eurách sa v budúcom roku nemení. Pri medzivýpočtoch nebudú zaokrúhľovať na koruny, ale na eurocenty, výsledok na desať eurocentov nahor.
Dôchodcovia, ktorým vyrátajú penziu na budúci rok, by nemali oproti súčasným žiadateľom významne stratiť ani získať. Tvrdia to predstavitelia Sociálnej poisťovne. Vzorec výpočtu penzie sa pre budúci rok, kedy bude na Slovensku platiť euro, nemení.
Medzisumy pri výpočtoch sa budú zaokrúhľovať podobne ako výsledná suma nahor, no nie na desať eurocentov, ale na eurocent.
To by však podľa riaditeľa sekcie dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne Rudolfa Križana nemalo viesť k významnejším rozdielom. „Vyjsť by to malo rovnako,“ povedal.
Na výpočet dôchodkovej dávky Sociálna poisťovňa na eurá prepočíta a na eurocent nahor zaokrúhli všeobecný vymeriavací základ, rovnako ako hrubý zárobok, ak na určenie priemerného mesačného zárobku bude treba brať do úvahy aj kalendárne roky, v ktorých žiadateľ zarábal v korunách. Konečná suma sa zaokrúhli na desať centov nahor.
Rozhoduje rast
Výška penzií ostane aj po zavedení eura v každej krajine Európskej únie iná. „Pre ďalší vývoj na Slovensku bude kľúčové tempo hospodárskeho rastu a rast miezd,“ vysvetľuje to webová stránka euromena.sk.
Z pohľadu jednotlivca bude pre výšku dôchodku naďalej rozhodujúca dĺžka sociálneho poistenia a výška vymeriavacích základov, z ktorých bolo platené poistné.