BRATISLAVA. Mečiarova strana včera prerušila niekoľkodňové mlčanie a prišla s verziou, ktorá má rozptýliť pochybnosti o jej financovaní. Napriek zverejneným darovacím zmluvám sa jej to však celkom nepodarilo.
HZDS tvrdí, že sprostredkovateľom daru za viac ako sedem miliónov korún, ktorý dostalo od invalidného dôchodcu Rudolfa Trávnička, bol hospodár strany Milan Urbáni. Vraj priniesol do centrály HZDS peniaze aj s notársky overenou darovacou zmluvou.
„Po jej podpise ústrednou tajomníčkou (Zdenkou Kramplovou) boli zmluvy vrátené aj s potvrdením. Pán Trávniček odkázal, že dokumenty si nenechá, pretože ich nepotrebuje,“ povedala hovorkyňa HZDS Monika Zakariásová.
O Urbánim sa nehovorilo
Trávniček minulý týždeň SME tvrdil, že milióny mal v dvojitej igelitke z obchodu Tesco. „Dal som to známemu, nech im to odovzdá.“ Nepovedal, že by to bol Urbáni.
Poslanec včera nezdvíhal mobilný telefón, je na dovolenke. „Nechcem byť alibista, ale toto majú u nás na starosti Urbáni s Kramplovou,“ reagoval poslanec hnutia Ján Kovarčík.
HZDS tiež nepovedalo, ako prevzalo ďalšie štyri milióny korún od podnikateľa Jozefa Oceľa z Beňuša.
Obe zmluvy, ktorých kópie včera hnutie zverejnilo na svojej internetovej stránke, boli pritom podpísané v rovnaký deň, 18. decembra 2007.
Zakariásová to vysvetlila tým, že o oboch daroch vedeli, „a keďže sa blížil koniec roka, potrebovali sme ich formálne uzavrieť v zmysle zákona“.
Obvinená notárka
Zmluva s podnikateľom Oceľom bola podpísaná v notárskej kancelárii Heleny Hrušovskej. Polícia ju ešte v roku 2003 obvinila v súvislosti s krachom nebankových subjektov B.M.G. a Horizont Slovakia.
Hrušovská podľa vyšetrovateľov falšovala a pozmeňovala verejné listiny, overovala zápisnice z valných zhromaždení, na ktorých nebola, alebo overovala doklady dodatočne.
HZDS je však presvedčené, že zverejnením zmlúv s Trávničkom a Oceľom sa táto „uhorková kauza“ skončila.
„HZDS nie je stranou, ktorá potrebuje svojich darcov vymýšľať alebo utajovať. Obaja verejne potvrdili darovanie spomínaných súm, čím nikto nemôže namietať transparentnosť, pravdivosť a identifikovateľnosť zmlúv a ich darcov,“ myslí si Kramplová.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair – play však upozorňuje, že HZDS zverejnilo len kópie zmlúv, na ktorých navyše nie je notársky overený podpis štatutárneho orgánu strany, ktorým je Kramplová. Zákon ho vyžaduje už pri daroch nad 100-tisíc korún. „V súčasnosti sa preto ešte nedá povedať, že HZDS prijalo dary v súlade so zákonom,“ povedala Wienk.
Transpetrolu vraj dar vrátili
HZDS tvrdí, že vrátilo aj 50-tisíc korún, ktoré mu darovala spoločnosť Transpetrol.
Zákon totiž stranám zakazuje prijímať dary od podnikov, kde má majetkovú účasť štát, či mesto.
Kramplová vraj o tom ešte v polovici júla informovala aj parlamentný výbor pre financie.
Oceľ daroval milióny, veriteľov nevyplatil
Firma Jozefa Oceľa,ktorý daroval HZDS štyri milióny korún, je v likvidácii. V čase, keď Oceľ štedro podporoval Mečiarovu stranu, sa veritelia márne domáhali zaplatenia dlhov.
Krachujúci podnikateľ z malej horehronskej obce Polomka Jozef Oceľ o svojom štvormiliónovom dare pre HZDS hovoriť nechce. „Vypadnite. Okamžite odíďte. Na nič nebudem reagovať a nič nemusím vysvetľovať,“ reagoval sponzor hnutia na dvore svojho družstva na otázky o jeho dare.
Na tabuli pred administratívnou budovou ešte stále visí plagát s vlajkou Európskej únie a nápisom: „Projekt spolufinancovaný Európskou úniou. Ochrana biotopov poloprírodných a prírodných trávnatých porastov.“ V opustenej budove, ktorá pravdepodobne slúžila pôvodne ako vrátnica, sa povaľujú na zemi šanóny s dokumentmi. Oceľova poľnohospodárska firma Agrospol je v likvidácii a dlhuje veriteľom takmer 30 miliónov korún.
Obci Polomka na daniach z nehnuteľností a pôdy od roku 2001 do roku 2004 dlhuje takmer 1,2 milióna korún.
Z porovnania aktív a pasív firmy z roku 2002 vyplynulo, že Agrospol mohol dane zaplatiť. Počas piatich rokov od roku 2002 do konca roku 2007 klesli jeho aktíva o niekoľko desiatok miliónov korún a momentálne jeho majetok stačí aspoň na pokrytie trov konkurzného konania.
V Polomke v roku 2006 vznikla aj Agrospoločnosť Polomka a v roku 2000 MaJa, s. r. o., ktorých konateľkou je Marta Oceľová. Tieto firmy si daňové záväzky plnia.
Daniel Vražda
Aj KDH bude vracať dary
KDH a HZDS majú rovnakého sponzora. Obe strany musia 50 tisícové dary vrátiť, keďže ide o firmu s účasťou mesta.
Problematické dary zrejme v minulosti prijalo aj opozičné KDH, upozornila včera mimovládna Aliancia Fair – play.
Ešte v roku 2006 KDH dostalo 50-tisíc korún od firmy Brantner Nova, kde má podiel mesto Spišská Nová Ves a 5-tisíc od občianskeho združenia kresťanských podnikateľov, čo zákon tiež zakazuje.
KDH je pripravené peniaze vrátiť.
Firma Brantner Nova darovala minulý rok 50-tisíc aj HZDS. Primátor mesta Ján Volný, kedysi člen Mečiarovho hnutia, tvrdí, že o sponzoringu nevedel. Firma ho vraj HZDS poskytla v čase, keď ešte mesto zastupovala jeho predchodkyňa Anna Fedorová z KDH. HZDS už peniaze vrátilo.
(vag)
Chyba audítora nikoho netrápi
Audítor, čo kontroloval HZDS, si nevšimol, že porušuje zákon. Žiadny postih mu zatiaľ nehrozí.
Ani päť dní od vypuknutia škandálu s miliónovými darcami HZDS nie je jasné, ako a či vôbec bude za svoju chybu pykať audítor Peter Mičieta.
Slovenská komora audítorov síce minulý týždeň ohlásila, že jeho činnosť preverí, včera však na otázky, či je v poriadku, že Mičieta neupozornil HZDS, že porušilo zákon, keď prijalo dary od spoločností s účasťou štátu, prípadne, aké dôsledky z toho vyvodí, neodpovedala.
Nekoná ani Úrad pre dohľad nad výkonom auditu, ktorý spadá pod ministerstvo financií. „Niečo som počula, ale nezachytila som to detailne. Keby prišiel nejaký podnet, tak sa tomu určite venujeme. Prešetrovať všetko, čo sa píše v novinách, by bolo asi dosť problematické,“ povedala riaditeľka úradu Ingrid Melicherová.
S Mičietom sa nám včera spojiť nepodarilo, Hospodárskym novinám však ešte v piatok tvrdil, že nevedel, že Transpetrol je firma s účasťou štátu. „Odkiaľ som to mal vedieť?“ spýtal sa.