K2 pochovala jedenásť horolezcov

Komerčné horolezectvo má na svedomí viac ako desiatku obetí. Jedenásť mŕtvych a niekoľko zamŕzajúcich horolezcov je bilancia víkendových výstupov na K2.

K2 je pre horolezcov jedným z najnáročnejších vrchov na výstup.K2 je pre horolezcov jedným z najnáročnejších vrchov na výstup. (Zdroj: REUTERS)

ISLAMABAD, BRATISLAVA. Prvé správy hovorili o deviatich mŕtvych. Teraz sa už pripúšťa najmenej jedenásť.

Druhý najvyšší vrch na svete K2 zažil cez víkend svoju najhoršiu horolezeckú tragédiu. Ľadová lavína a jej následky tam pochovali horolezcov viacerých národností. Ich počet nemusel byť ani včera konečný.

VIDEO Reuters: Ľad zabil 11 ľudí na K2:

Pakistanskí záchranári sa snažili nájsť a zachrániť aspoň časť výpravy, ktorá mohla pád prežiť.

Smutný rekord

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Zomrelo najmenej jedenásť horolezcov,“ povedal pre agentúru AFP Sultan Alam, pakistanský horský vodca. „Toto je jedno z najväčších nešťastí v histórii lezenia na K2.“

SkryťVypnúť reklamu

Medzi obeťami by mali byť traja Kórejčania, dvaja Nepálci, dvaja Pakistanci, Nór, Srb, Ír a Francúz. Jedného Holanďana sa záchranárom podarilo vrtuľníkom previezť do nemocnice. „Vieme ešte o Talianovi, ktorý leží vo výške asi 7200 metrov. Snažíme sa k nemu dostať,“ povedal tiež Alam.

Víkendová katastrofa na K2 je pravdepodobne na tejto hore najväčším horolezeckým nešťastím. Za najhorší sa doteraz považoval 13. august 1995, keď zahynulo šesť ľudí. Incident sa stal pravdepodobne aj preto, že horolezci v takzvanej komerčnej expedícii boli neskúsení. Na vrchol sa vydali napriek tomu, že to bolo nad ich sily.

„Možno v tej výprave sú silní jednotlivci, no nevedia, ako sa zachovať v kritických chvíľach,“ povedal slávny horolezec Reinhold Messner, ktorý ako prvý vystúpil na Mount Everest sólo a bez kyslíkovej fľaše.

SkryťVypnúť reklamu

Zabíjajúca lavína

Lavína, ktorá zmietla skupinu možno až dvadsiatich piatich horolezcov, čo sa vracali z výstupu na horu K2, sa spustila v piatok. Odštartoval ju zrútený ľadový previs. Horolezci, ktorých tesne pod hrebeňom strhla do strmej rokliny, nemali prakticky žiadnu šancu na prežitie.

Lavína im údajne pretrhla istiace laná. Priamo však zabila asi piatich horolezcov, zvyšní zmrzli. Ďalší zomreli počas víkendu, jeden nosič napríklad vtedy, keď sa snažil horolezcom pomôcť.

Niektoré zdroje uvádzajú, že lavínu neprežilo až sedem členov srbskej expedície, a traja ďalší sú nezvestní. Svetové agentúry sa nezhodujú ani v počte, ani v národnosti obetí.

„Na K2 platí, že ak sa stratíte ste mŕtvy,“ povedal agentúre Reuters Sher Khan, predseda Pakistanského alpského klubu.

SkryťVypnúť reklamu

V oblasti teraz prebieha záchranná akcia s nasadením armádnych vrtuľníkov, ktoré do nemocnice prevážali horolezcov v kritickom stave. Vysokohorský terén a výška však sťažujú priebeh operácie.

Smrteľná zóna

Skoro všetci horolezci sa pohybovali v oblasti Bottleneck, takzvanej „smrteľnej zóne“. Viacero horolezcov sa tam stále nachádza. „Ich nádejou na prežitie by bolo pustiť sa nadol po čínskej strane kopca,“ povedal tiež Messner. Situáciu na K2 opísal ako veľmi kritickú.

Výstup na kašmírsku K2 je považovaný za oveľa náročnejší, než na Mount Everest. Niektoré trasy vedú po vyše 45­stupňo­vých stenách a horolezci musia zápasiť aj so silným vetrom, ktorý v nárazoch dosahuje rýchlosť vyše 160 kilometrov za hodinu.

Vrchol ťažší ako Everest

SkryťVypnúť reklamu

Kým na najvyšší vrchol sveta vystúpilo už takmer 4­tisíc ľudí, na K2 necelých tristo. Zo Slovákov iba Peter Božík.

BRATISLAVA. K2 je možno druhý najvyšší vrch na Zemi, no na výstup pre horolezcov pravdepodobne najťažší. V počte neúspešných pokusov o výstup pravdepodobne vedie.

Prvý úspešný sa odohral až 31. júna 1954, keď na vrchol vystúpili členovia talianskej expedície Achille Compagnoni a Lino Lacedelli. Ďalší úspešný výstup nasledoval až o 23 rokov.

Za slovenský prvovýstup sa považuje výstup Petra Božíka z 3. 8. 1986. Dnes slávna udalosť zostala vtedy nepovšimnutá. Božíka doma vraj čakali len dvaja domáci novinári, no dodnes je jediným Slovákom, ktorému sa podarilo K2 zdolať. Vtedy bol členom poľskej výpravy a vyliezol novú cestu „Magickú líniu“. Bez kyslíkovej bomby na chrbte.

SkryťVypnúť reklamu

Hory sa však Božíkovi stali osudnými. O dva roky neskôr neprežil zostup z Mount Everestu. Napriek tomu sa jeho výstup dodnes považuje za jeden z najväčších momentov slovenského horolezectva.

Ďalší slovenský pokus o K2 nasledoval až v roku 2005. V lete sa o túto zákernú horu pokúsili aj Dodo Kopold a Peter Hámor. Neúspešne, pre návrat sa rozhodli vo výške 8000 metrov. Možno preto, že K 2 s takmer ideálnym pyramídovým tvarom je považovaná za najťažšie dostupnú osemtisícovku.

(tp)

Možno sú v tej výprave silní jednotlivci, no nevedia, ako sa zachovať v kritických momentoch. Nevedia, čo robiť, keď nemajú laná.

Reinhold Messner, horolezec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 185
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 588
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 195
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 570
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 387
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 206
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 852
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 851
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu