PEKING. „Olympijské hry nesmú obmedzovať naše zákonné práva.“ Takéto a podobné heslá včera skandovala skupina asi dvadsiatich osôb neďaleko pekinského Námestia nebeského pokoja.
Protestovali, že pre olympiádu a modernú výstavbu v centre mesta sa museli vysťahovať a nedostali adekvátnu náhradu. Proti demonštrantom rýchlo zasiahla dobrovoľná polícia a odviedla ich preč.
Umravnila ich ženská polícia
„My nie sme proti olympiáde, ale je zlé zbúrať pre ňu naše domy,“ povedal jeden z demonštrantov Liou Fumej pre agentúru AP. Podobne ako on aj ostatní demonštranti museli opustiť svoje tradičné domčeky v centre mesta.
Namiesto nich tu vyrástla moderná štvrť s obchodmi ako Nike, Starbucks či Rolex, ktorá má byť otvorená dnes.
Pekinskí demonštranti nie sú jediní. Podobné prípady vysťahovania pre účely olympiády sa odohrali vo viacerých čínskych mestách. Ani im sa nevyhli protesty vysťahovaných pôvodných obyvateľov, ktorým sa málila výška kompenzácie.
Koľko megafónov?
Protestovať proti čomukoľvek počas olympiády nebude ľahké. Ako oznámil denník China Daily, vláda vydala prísne nariadenia pre protestné zhromaždenia v Pekingu počas olympiády, ktorá sa začne tento piatok.
Ľudia, ktorí sa budú chcieť zhromaždiť, budú musieť okrem iného predložiť na schválenie aj skandujúce heslá, slogany na plagátoch či počet pripravených megafónov.
Podľa nemeckej agentúry DPA zatiaľ všetky pokusy čínskych občanov usporiadať vo vykázaných zónach demonštrácie zakázali.
Peking je veľmi citlivý najmä na protesty okolo Námestia nebeského pokoja, kde boli v roku 1989 krvavo potlačené prodemokratické protesty.