Ako vyzerá váš typický pracovný deň?
„Dopoludnia väčšinou venujeme vzdelávaniu a príprave na stretnutia s klientmi. V popoludňajších hodinách sa venujeme klientom, pretože podstatou práce finančného poradcu sú stretnutia s klientmi a poskytovanie poradenských služieb. Nemusím získavať informácie o pohyboch na finančných trhoch a analyzovať ich, ale musím sa vedieť orientovať aj v tejto oblasti.“
Koľko klientov za deň musíte zvládnuť?
„To záleží na tom, aké stretnutia musím absolvovať, ale zvyčajne dvoch až štyroch. Je veľký rozdiel medzi prvým stretnutím a servisným stretnutím. Prvé stretnutie je najnáročnejšie, pretože od neho závisí, či klient prejaví o moje služby záujem. Veľkú úlohu tu zohrávajú okrem odborných znalostí aj osobné sympatie. Servisné stretnutia sa konajú vo väčšine prípadov aspoň raz do roka; na nich zhodnotíme, či a ako sa zmenila situácia klienta, jeho potreby, priority, jeho finančná situácia aj situácia na trhoch a dohodneme sa na ďalšom postupe.“
A nemusíte občas riešiť aj stresové situácie – napríklad že vám klient zatelefonuje skoro ráno, lebo sa dozvedel, že skrachovala firma, do ktorej investoval?
„Takéto niečo sa mi zatiaľ nestalo, pretože cielene vytvárame portfólio tak, aby sme znížili také riziko na minimum. Skôr sa stáva, že si klient prečíta niečo v novinách, alebo zachytí nejakú správu v rozhlase a volá, aby sa spýtal na môj názor na závažnosť týchto informácií, alebo na vývoj situácie.“
Takže k vašim povinnostiam patrí aj sledovanie odbornej tlače a situácie na burze?
„Určitý čas samozrejme venujem aj týmto veciam, ale trendové analýzy pripravujú naši analytici.“
Ale finančný poradca by predsa len mal mať ekonomické vzdelanie, však?
„Povedal by som, že ekonomické vzdelanie je určite výhodou, ale nie je nevyhnutnou podmienkou, ja sám som napríklad vyštudoval právo. Je však potrebné vysokoškolské vzdelanie, pretože musíme priebežne študovať množstvo odborných materiálov a vstrebať veľa informácií a človek s vysokoškolským vzdelaním je na to zvyknutý, nemalo by mu to robiť problémy.“
Aký by mal byť človek, ktorý sa chce dať na takúto dráhu?
„Určite by mal byť sympatický a dôveryhodný, otvorený, nemalo by mu byť cudzie logické myslenie a mal by mať schopnosť jasne formulovať svoje myšlienky a dokázať ich odkomunikovať; ťažko budete asi dôverovať niekomu, kto vám nebude vedieť vysvetliť, prečo vám niečo odporúča a čo vám to prinesie. Myslím, že je to veľmi zaujímavá práca pre ľudí, ktorí chcú niečo v živote dokázať, ale zároveň je to i práca náročná, aj keď finančne veľmi dobre ohodnotená.“
Autor: gal