Na slovenskom trhu pôsobí približne 200 spoločností, ktoré sa zaoberajú finančným poradenstvom a premenlivé množstvo jednotlivcov. Nie všetci poradcovia zrejme poskytujú služby hodné tohto titulu.
Podľa kritikov sa nevyznajú v produktoch, ktoré ponúkajú, a snažia sa klientom predať tie, ktoré im prinesú najvyššie zárobky. A to odrádza zákazníkov, ale aj potenciálnych záujemcov o túto prácu.
Poradenstvo vo financiách verzus predaj kozmetiky
Napríklad Števo Šanta vo svojom blogu opisuje, ako sa nestal finančným poradcom; aj preto, že získal dojem, že by nechcel byť predavačom bankových produktov. „Predajcovia ponúkajú kozmetiku aj vitamíny, tak prečo by nemalo byť v poriadku ponúkanie úverov, hypoték a poistiek?“ argumentujú niektorí.
Pretože úlohou finančného poradcu je niečo viac, tvrdí Dušan Nahálka zo spoločnosti AWD. „Ak chcem klientovi navrhnúť optimálne riešenie jeho potrieb, musím poznať jeho situáciu, možnosti a samozrejme jeho ciele a priority. Na základe toho mu navrhnem čo najracionálnejšie riešenie jeho finančnej situácie a jeho potrieb,“ vysvetľuje Dušan Nahálka. „Možnosti, situácia klienta, jeho potreby a ciele, priorita ich riešenia, sú vždy jasným zadaním mojej práce. Mojou úlohou je na základe tohto zadania pripraviť pre klienta optimálne riešenie.“
Nestačí teda odverklíkovať formulky zo školení, treba jednotlivým bankovým produktom rozumieť. A vedieť ich skombinovať tak, aby vyhovovali klientovým požiadavkám.
„Chceli sme si požičať na opravu domu, ale získala som pocit, že v žiadnej banke nám neboli ochotní vyhovieť. Potom nám priateľ odporučil finančného poradcu a ten nám pomohol vybaviť najschodnejšiu cestu k peniazom. A vždy nám vysvetlil výhody aj nevýhody všetkých alternatív,“ opisuje stretnutie s odborníkom učiteľka Zoja Gabrišová.
Sprísniť podmienky, zvýšiť úroveň
Seriózny poradca by skutočne mal dôkladne rozumieť bankovým produktom, sledovať ich zmeny, mal by rozumieť aj ďalším ekonomickým súvislostiam a mal by vedieť aj logicky a jasne uvažovať. Aj preto sa v poslednom čase vedie diskusia, že by bolo potrebné sprísniť podmienky udeľovania licencií pre finančné poradenstvo – dnes na to totiž stačí stredoškolské vzdelanie.
„Ak niekto žiada skúšky pre finančných poradcov, som za. Aspoň by sa vyčistil trh,“ hovorí jeden z účastníkov diskusie na tému Dobrý finančný poradca na eTrende.
S tým súhlasia zrejme mnohí od fachu, pretože neprofesionalita niektorých kazí meno aj ostatným. Kvalitný finančný poradca by podľa nich mal mať nielen náležité odborné znalosti, ale aj prax.– A nezanedbateľná je aj vonkajšia stránka: dôveryhodnosť a schopnosť veľmi dobre komunikovať.
„Za nami predsa prichádzajú ľudia, ktorí sú vo svojej profesii často špičkovými odborníkmi a majú veľmi dobrý úsudok. Dokážu teda rozpoznať a oceniť kvalitnú profesionálnu prácu,“ hovorí Dušan Nahálka. „Nevyhľadali doteraz služby poradcu preto, že by nemali pre finančné otázky pochopenie. Skôr je to tak, že nemajú dostatok času, aby sa venovali aj štúdiu ďalšej náročnej oblasti. A preto chcú niekoho, kto im v tejto oblasti poskytne profesionálne poradenstvo a servis .“
„Má teda zmysel pokúsiť sa o túto životnú dráhu?“ spytoval sa na eTrnede dvadsaťjedenročný mladík. Jedni mu hovorili, že je príliš mladý, druhí ho odrádzali, že je to veľa driny.
„Určite má zmysel začať,“ hovorí skúsený finančný poradca Ondrej Izakovič.
Autor: gal