BRATISLAVA. Časť ruských médií stále upodozrieva Medzinárodnú atletickú federáciu, že sa sprisahala proti ich krajine, keď pozastavila činnosť sedmičke ruských atlétok, z ktorých elitných päť bolo v nominácii na pekinskú olympiádu. Svetové médiá naopak snoria po pozadí aféry.
Švédi sa dali oklamať
Švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung v sobotu prišiel s domnienkou, že pri ruskom podvode asistovala švédska firma. „To je možno len začiatok škandálu,“ napísal. „Otázka znie, či Rusko falšuje dopingové kontroly systematicky a akú rolu pri tom zohráva švédska firma IDTM, ktorá kontroly robí na objednávku Medzinárodnej atletickej federácie.“
Ako je známe, IAAF pozastavila činnosť o. i. svetovým jednotkám olympijského roka na 800 a 1500 m Jelene Sobolevovej, v hode diskom Dariji Piščalnikovovej či bývalej svetovej rekordérke v hode kladivom Gulfiji Chanafejevovej za to, že vzorky moču odobraté počas troch kontrol (dvoch lanských a nedávnej tohtoročnej) nepochádzali od jednej a tej istej osoby. Potvrdilo to porovnanie vzoriek DNA.
Podozrenie od roku 2005
Ako píše švajčiarsky denník, do prípadu „poľovačky na Rusky“ bol od začiatku na požiadanie IAAF zapojený šéf lausannského antidopingového laboratória Martial Saugy, špecialista na krvné vyšetrenia, ktorý roky spolupracuje aj so svetovou cyklistickou federáciou. Cielená kontrola ruských atlétov sa vraj začala už po helsinských MS 2005. Ich tréningové testy, ktoré na objednávku IAAF zabezpečovala švédska firma International Doping Tests & Management (IDTM), vykazovali zásadne negatívne výsledky. Porovnania vzoriek odobratých švédskou firmou v rámci mimosúťažného testovania a vzoriek na mítingoch v západnej Európe však odhalili, že v prípade niektorých atlétov pochádzali od rôznych ľudí. K slovu preto prišli špecialisti na analýzy DNA. A navyše právnici. Federácia totiž zatiaľ žiadnemu športovcovi nepozastavila činnosť na základe testu DNA. Na základe moču sa DNA dá ľahšie a objektívnejšie zistiť u žien ako u mužov, tvrdí švajčiarsky denník.
Niektoré dištancované ruské atlétky, ešte netušiac, čo sa na ne chystá, však pred časom odovzdali aj stery.
Cudzí moč je stará finta
Odovzdávanie cudzieho moču na kontrolách je dávnejšia prax. Naplno to odhalil škandál niekoľkých maďarských atlétov a vzpieračov počas aténskej olympiády 2004. Ženy sú v tomto smere vo výhode - vo vagíne dokážu jednoduchšie skryť cudzí moč.
Švédska firma IDTM, ktorá dopingové testovanie vykonáva pre viaceré svetové športové federácie, má vysoké renomé. Miroslav Motyčík, generálny sekretár Antidopingového výboru SR, ju obraňuje: „Sú to profesionáli, len pre nás trochu pridrahí. Vyzývali nás na spoluprácu, ale za test, ktorý si dokážeme zabezpečiť za cirka štyristo eur, požadovali osemsto až tisíc.“
Mimochodom, spolupracovník IDTM odoberal moč aj slovenskému tenistovi Karolovi Beckovi, ktorý dostal dvojročný dištanc.
Tisíce falošných vzoriek?
Zürišský denník hovorí o možnej špičke ľadovca. Začína sa nová etapa boja s dopingom, myslí si vedúci lausannského laboratória.
„Už nejde len o testovanie – už používame policajné metódy,“ vyhlásil. Denník k tomu dodáva: „Ročne sa investujú milióny dolárov do testovania bez toho, aby si boli laboratóriá isté, že vzorky pochádzajú od pravých športovcov.“