BRUSEL, BRATISLAVA. Číne sa predbežne podarilo vyrovnať sa so smogom. Po šere, ktoré minulý týždeň zahalilo olympijské mesto, sa opäť vyjasnilo. Hlas z Bruselu však odhalil, že väčším problémom je stále potláčanie základných ľudských práv.
Klíma lepšia, práva nie
Keď svetová organizácia Climate Group oznámila, že Čína sa stáva pomaly svetovým lídrom vo využívaní obnoviteľných a ekologických zdrojov, organizačný výbor tohtoročnej olympiády si mohol gratulovať.
Pročínske nadšenie však schladil predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering. Ten vyzval športovcov, aby sa nebáli priamo na olympiáde ukázať svoj nesúhlas s porušovaním ľudských práv v tejto komunistickej krajine.
„Chcem vyzvať športovcov, aby sa k tejto situácii postavili čelom, nie bokom,“ napísal v článku, ktorý zverejnili nemecký nedeľník Bild am Sonntag. „Každý môže nejakým spôsobom vyslať signál a nijaký funkcionár by im v tom nemal brániť.“
Funkcionári národných olympijských zväzov zväčša tvrdia, že politika ich nezaujíma a na olympiádu vôbec nepatrí.
Viaceré osobnosti naopak tvrdia, že ani športovci by nemali zatvárať oči pred jasným porušovaním základných práv a slobôd.
Športovci si majú dať pozor
Pötteringova výzva je najjasnejšou politickou deklaráciou v predolympijskom období. Viacerí európski lídri pritom oznámili, že nemajú problém zúčastniť sa na olympijských hrách.
Čína podobné výzvy odmieta a považuje ich za zasahovanie do vnútropolitických záležitostí.
Peking už vopred varoval návštevníkov i športovcov pred gestami, ktoré by útočili na chyby režimu. Diváci budú olympiádu sledovať v sprísnenom režime pod dohľadom vojakov a športovcom za protičínske prejavy hrozia tresty.
Chcem vyzvať športovcov, aby sa k tejto situácii postavili čelom, nie bokom.
HansGert Pöttering, predseda Európskeho parlamentu
Autor: tp, čtk