VIEDEŇ, BRATISLAVA. Koncentračné tábory označil za „trestné tábory“, pochvalne sa vyjadril o zamestnanosti počas nacistickej tretej ríše a deportácie Židov prirovnal k vysídleniu sudetských Nemcov z Československa.
Útočil aj na moslimských prisťahovalcov, českú elektráreň Temelín a naposledy vyvolal konflikt, keď strhol slovinské tabule v dvojjazyčných dedinách v Korutánsku.
Väčšina Rakúšanov politiku Jörga Haidera striktne odmieta, súčasný hajtman v Korutánsku však aj po rokoch v úzadí zostal aktívny a dokonca plánuje návrat do vysokej politiky. Cez víkend oznámil, že prevezme predsednícku stoličku v Združení za budúcnosť Rakúska (BZÖ).
Pripustil tiež, že by mohol byť aj na čele kandidátky v predčasných parlamentných voľbách, ktoré budú u našich susedov koncom septembra.
Krčmová hádka
Haiderovi k politickému comebacku pomohla krčmová bitka. V októbri 2006 oslavovala jeho novozaložená strana Združenie za budúcnosť Rakúska volebný zisk, vďaka ktorému sa tesne dostala do parlamentu.
V krčme stúpala nálada i vášne, ktoré sa skončili bitkou medzi bodyguardom a hovorcom bývalej ministerky spravodlivosti. Ochrankára sa zastal jeho nadriadený, šéf strany Peter Westenthaler. Tvrdil, že žiadne napadnutie nevidel, svedkovia to však vyvrátili. Politika minulý týždeň súd za krivú výpoveď odsúdil na deväť mesiacov podmienečne.
Westenthaler preto oznámil, že odchádza z čela strany a funkciu ponúkol práve Haiderovi.
Do Viedne iba ako kancelár
Najznámejší rakúsky populista tvrdí, že aj po voľbách zostane v Korutánsku. S typickým sebavedomím povedal, že do Viedne pôjde len vtedy, ak sa stane kancelárom. „To je jediný pre mňa predstaviteľný variant,“ povedal podľa agentúry APA.
Dodal tiež, že sa nechystá ani do parlamentu. Ako šéf strany, ktorá v ňom však môže mať zastúpenie, bude mať vplyv aj na celoštátnu politiku.
BZÖ vznikla v roku 2005 po tom, čo sa Haider odštiepil od Slobodných (FPÖ). Stále sa pohybuje na hranici zvoliteľnosti, na udržanie v parlamente potrebuje štvorpercentnú podporu.