BRATISLAVA. Ak potrebujete od katastra získať informácie o parcele, ktorú chcete kúpiť, alebo zaznamenať zmenu vlastníka bytu, rátajte s tým, že za tieto úkony katastru zaplatíte.
Záznamy bez poplatku
Podľa Vladimíra Stankovského, podpredsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra, správy katastra neúčtujú poplatky za zápis zmien, o ktorých nerozhodli, iba ich evidujú. Ide o záznamy práv k nehnuteľnostiam, ktoré katastre urobia na základe zákona, rozhodnutí súdov, exekútorov, notárov, ale aj obcí. Tieto údaje posielajú správe katastra zväčša orgány, ktoré o zmenách rozhodli.
Návrh na vyznačenie zmeny do katastra nehnuteľností záznamom môže podať aj občan. Či už je to v prípade pridelenia súpisného čísla na dom, alebo keď zdedí nehnuteľnosť. Advokátka Daniela Ježová však v druhom prípade upozorňuje, že návrh zvykne podať po ukončení dedičského konania notár prejednávajúci dedičstvo. Odporúča preto vopred sa informovať, či tak urobil.
Platí sa kolkami
Výška poplatkov za poskytnutie informácií, ale aj za návrh na vklad do katastra nehnuteľností, ktorým sa zapisujú práva zo zmlúv či dohôd, je v sadzobníku správnych poplatkov. Ten je súčasťou zákona o správnych poplatkoch. Poplatky sa hradia kolkami. Ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých druhov právnych úkonov, poplatok sa vyberá za každý úkon. V prípade, že kataster konanie zastaví, či návrh zamietne, poplatok nevráti.
Podľa katastrálneho zákona platí, že návrh na vklad sa musí podať najneskôr v deň, ktorý je v návrhu stanovený ako deň vzniku vlastníctva.
Termín zmeny vlastníctva
Dňom rozhodnutia o povolení vkladu prechádza vlastnícke právo na nového majiteľa, ak kataster rozhodne o povolení vkladu na základe zmluvy, dohody či písomného vyhlásenia.
Ak správa katastra povolí vklad na základe zmluvy o prevode bytu alebo nebytového priestoru do vlastníctva terajšieho nájomcu, vlastnícke právo k bytu či nebytovému priestoru prechádza ku dňu doručenia návrhu na vklad.
Výška poplatkov
8000 korún (265,55 eura)/
2000 korún (66,39 eura)
za urýchlený/bežný návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti.
250 korún (8,3 eura)
za vydanie výpisu z katastra,
za vydanie kópie originálu listu vlastníctva,
za vydanie identifikácie parciel ale i kópie z katastrálnej mapy,
za overenie štyroch vyhotovení geometrických plánov.
200 korún (6,64 eura)
za overenie ďalších troch vyhotovení geometrických plánov,
za poskytnutie údajov zo súboru informácií katastra zo skoršieho katastrálneho operátu.
100 korún (3,32 eura)
za vyhotovenie kópie originálu geometrického plánu.
Zdroj: Sadzobník správnych poplatkov, vybrané poplatky
Vklad si poistite prílohami
Čo musí obsahovať návrh na vklad, stanovuje zákon. Počet príloh, ktoré treba priložiť, sa odlišuje.
Návrh na vklad môžete podať osobne i písomne. Náležitosti, ktoré musí návrh obsahovať, sú uvedené v katastrálnom zákone.
K návrhu treba priložiť prílohy. Medzi najčastejšie prikladané patrí zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra (napríklad kúpna či darovacia).
Počet vyhotovení zmlúv by mal zodpovedať počtu účastníkov konania, k tomu treba ešte prirátať dva exempláre pre správu katastra. Podľa Vladimíra Stankovského, podpredsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra by sa po prijatí novely katastrálneho zákona mali predkladať len dve vyhotovenia zmlúv pre kataster, za každého jedného účastníka sa už žiadať nebudú.
Ak sa delí pozemok, treba k návrhu priložiť aj geometrický plán, ak vlastnícke právo nie je na liste vlastníctva, tak treba zdokladovať identifikáciu parciel. Keď sa účastník dohodne na zastupovaní, je potrebné priložiť dohodu o splnomocnení, potvrdenú notárom.
(den)
V návrhu má byť
meno a miesto trvalého bydliska účastníka konania,
označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
označenie právneho úkonu, na základe ktorého má vzniknúť, zmeniť sa či zaniknúť právo k nehnuteľnosti,
číslo listu vlastníctva a názov katastrálneho územia, ak je právo, ktoré má byť vkladom dotknuté, v katastri zapísané.