PEKING, BRATISLAVA. Lorna Ballová si už balila kufre na cestu do Pekingu. Nakoniec nikam necestuje. Šéfku čínskej verzie BBC pozval na otvárací ceremoniál olympijských hier štátny rozhlas China Radio International. Pozvanie na poslednú chvíľu zrušil. Portál BBC v čínštine totiž Čína na internete blokuje.
„Po prvýkrát v histórii budú môcť zahraničné médiá v Číne slobodne pracovať a publikovať. Na internete nebude žiadna cenzúra,“ povedal tento mesiac agentúre AFP Jacques Rogge, šéf Medzinárodného olympijského výboru (MOV).
Internet úplne neodblokujú
Keď sa mu vo štvrtok sťažovali viacerí novinári v olympijskom presscentre, že márne klikajú na stránky organizácie Amnesty International či spravodajského portálu Deutsche Welle, musel s farbou von. Predstavitelia MOV o miere voľného prístupu na internet stále rokujú.
Čínske úrady sa tvária neoblomne. Vraj úplne voľný prístup nikdy nesľubovali. Novinárom však včera predsa len odblokovali stránky, ktoré boli nedostupné. Okrem Amnesty International či Deutsche Welle tiež portál Reportéri bez hraníc.
Hovorca MOV Kevan Gosper pre denník Financial Times priznal, že výbor sa dohodol s čínskymi organizátormi, že stránky, ktoré Peking považuje za rozvratné a protištátne, ostanú neprístupné.
Ide najmä o stránky spirituálneho hnutia Falun Gong, disidentské portály či stránky tibetskej exilovej vlády.
Chu: Nepolitizujte hry
Rozhorčeným novinárom mal situáciu vysvetliť sám prezident Číny. Chu Ťintchao sa včera výnimočne v tlačovom stredisku olympiády stretol asi s dvadsiatkov zahraničných reportérov.
Vo svojom príhovore ich podľa agentúry AFP vyzval, aby rešpektovali čínske zákony a písali o krajine objektívne. Médiá žiadal, aby nepolitizovali olympiádu, pretože je to v rozpore s duchom olympijských hier.
Čínsky minister zahraničia Jang Ťie-čch'a odsúdil stredajšie stretnutie amerického prezidenta Georgea Busha s piatimi čínskymi disidentmi v Bielom dome. Bush na otvárací ceremoniál hier príde, chce však hovoriť aj o ľudských právach.
Do Pekingu sa chystajú aj protibetskí aktivisti, ktorí chcú v dejisku hier pokojne protestovať proti politike vlády v Tibete. Údajne im podporu v centre hier prisľúbili viacerí športovci.
Internet sleduje Zlatý plášť
PEKING, BRATISLAVA. Čínska vláda cenzuruje celé internetové stránky už len výnimočne. Projekt Zlatý plášť, ktorý kontroluje internet, je už natoľko inteligentný, že pátra väčšinou len po zakázaných frázach.
Čína je na svojich hraniciach napojená na celosvetovú sieť len v troch miestach. Na týchto miestach vstupuje do krajiny relatívne malý počet optických káblov.
Všetky informácie prechádzajú káblami vo forme malých pulzov svetla. Odrazy týchto pulzov putujú do počítačov, ktoré všetky informácie analyzujú. Ak počítače nájdu niečo, čo sa im nepáči, spojenie surfera s internetom na istý čas prerušia.
Toto sa však nedeje len na týchto troch hraničných miestach. Celá krajina je rozdelená na množstvo uzlov, ktoré sú sledované.
Počítače v olympijských mediálnych zónach budú teda zrejme prepojené do jednej siete, ktorá bude mať povolených viac citlivých fráz.
(zh)