Posledný raz na pódiu

Pred dvoma týždňami zomrel mimoriadny americký gitarista a spevák Hiram Bullock, a tým smutne vstúpil aj do dejín slovenskej hudby. Jeho posledným pódiom totiž bola trenčianska Pohoda, kde si prišiel zahrať s Richardom Müllerom. Nikto, kto o tom nevedel,

Curt Cobain.Curt Cobain.

by nepovedal, že tento človek zomiera. Hral ako vždy naplno. Šou musí pokračovať, spieval Freddie Mercury, ktorý si tiež mohol medzi nami požiť aj dlhšie. Miesta posledných koncertov majú zvláštne pochmúrne čaro. Tu naposledy umelec vystupoval, vymieňal si energiu so svojimi poslucháčmi. Kde poslednýkrát hrali niektorí z tých najslávnejších?

Nirvana. Mníchov

V niektorých prípadoch boli posledné pódiá už akoby prvou zastávkou na ceste do nebytia, kde sa lúčia so svetom aparatúr a farebných svetiel - pretože celým svojím životom tam smerovali. Takýto bol určite osud Kurta Cobaina, lídra grungeovej legendy Nirvana. Z tohto sveta odišiel mladý, a ani tých 27 rokov, ktoré tu pobudol, nebolo ktovieako šťastných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako hyperaktívne dieťa dostával liek ritalín, ktorý mu doničil psychiku, a tu možno hľadať korene jeho neskorších krutých depresií, ku ktorým sa pridala aj závislosť od heroínu, pretože nezvládal náhlu slávu.

Posledný koncert Nirvany sa konal prvého marca 1994 v Mníchove, v sále Terminal 1, čo je budova starého letiska Riem. Štvrtého marca polomŕtveho Cobaina hospitalizovali v Ríme po pokuse o samovraždu - päťdesiat tabletiek rohypnolu zalial fľašou sektu. Ôsmeho apríla to už urobil dôslednejšie, vytiahol brokovnicu a hlaveň si strčil do úst. Stal sa ďalším členom "klubu 27", teda ľudí, ktorí predčasne zomreli v tomto veku. Ďalší jeho členovia sú zakladajúci člen Rolling Stones Brian Jones (1969), legendárny gitarista Jimi Hendrix (1970) a nemenej legendárna speváčka Janis Joplin (tiež 1970).

SkryťVypnúť reklamu

Freddie Mercury, Barcelona

Na rozdiel od Cobaina bol Freddie Mercury človek bezpečne vzdialený od depresií. Život si užíval, ako sa len dalo, no vírus HIV mu ho zobral. Unikal z neho pomaly, takže posledné verejné vystúpenie sa uskutočnilo tri roky pred jeho smrťou. Ôsmeho októbra 1988 vystúpil v Barcelone na open air festivale La Nit so speváčkou Monserrat Caballé. Odzneli tri skladby z Mercuryho očakávaného albumu How Can I Go On, The Golden Boy a Barcelona. Z tej tretej skladby sa stal megahit.

Posledný koncert Queenu sa uskutočnil 9. augusta 1986 na štadióne Knebworth. Táto dedina je od roku 1974 významná ako dejisko rockových a popových koncertov. Ten, ktorý zahrali Mercury a spol., bol 658. v histórii skupiny.

Jimi Hendrix Puttgarden

SkryťVypnúť reklamu

Jimiho Hendrixa považujú za najvýznamnejšieho gitaristu všetkých čias. Tento svet opustil 18. septembra 1970. Nebol žiadnou feťáckou troskou, aj keď drog si počas svojho krátkeho života užil dosť. Rozšírená verzia hovorí, že zomrel na predávkovanie, to však nie je pravda - chcel sa poriadne vyspať, tak skombinoval barbituráty s alkoholom, a zaspal tak tuho, že sa udusil vlastnými zvratkami.

Až do samého konca koncertoval veľmi činorodo. Posledné britské vystúpenie sa uskutočnilo 30. augusta na ostrove Wight. Bol to prvý veľký ročník legendárneho festivalu. V roku Hendrixovej britskej derniéry bola návštevnosť 600-tisíc ľudí. Šiesteho septembra hral Hendrix a jeho skupina na festivale Love And Peace v Puttgardene. Toto podujatie bolo všeličím možným, len nie oázou lásky a mieru. Ochrankárov robili členovia agresívneho motorkárskeho gangu a dav bol úplne opitý. Hendrix v tom čase experimentoval so zložením svojej skupiny, na basgitare hral Billy Cox, a vystúpenie nebolo veľmi vydarené. Diváci ho vypískali a Hendrix s partiou ešte v ten večer ušli do Británie. Ďalšie dva plánované koncerty v Rotterdame boli zrušené, lebo Coxa hospitalizovali - priotrávil sa drogou fencyklidín, známou aj ako PCP alebo anjelský prášok.

SkryťVypnúť reklamu

Jimi Hendrix zomrel v londýnskom hoteli Samarkand, jeho úplne posledným verejným vystúpením bolo neformálne jam session s Ericom Burdonom, lídrom skupiny Animals 16. septembra v londýnskom klube Ronnieho Scotta - dva dni pred smrťou.

Elvis Presley, Indiana

Miesto posledného vystúpenia kráľa rock and rollu Elvisa Presleyho nemohlo byť inde ako v USA, nikdy totiž nekoncertoval mimo svojej domoviny. Od roku 1961 do roku 1969 síce verejne vôbec nevystupoval, ale potom si to vynahrádzal. Známy bol jeho pobyt v Las Vegas, kde odpieval počas štyroch týždňov 57 vystúpení.

Posledné roky Elvisovho života neboli práve šťastné, ťažko znášal rozchod so ženou Priscillou v roku 1973. Asi vtedy sa začala jeho závislosť od liekov. V januári 1975 ho hospitalizovali so žalúdočnými problémami, predpísali mu hormonálne lieky, následkom ktorých začal priberať. Stával sa karikatúrou seba samého.

SkryťVypnúť reklamu

Poslednýkrát mohli ľudia vidieť Elvisa naživo 26. júna 1977 v Indiane, Market Square Arene, obrovskom štadióne určenom na baseball a hokej. Dvadsiateho druhého júla si svoj ideologický boršč prihriali sovietske médiá a vydali správu o Elvisovi. Vraj je z neho zlomený, zabudnutý, chorý muž, ktorý demonštruje proti neľudskému americkému systému zdravotníctva a úplne stratil chuť do života.

Tú skutočne nestratil nikdy, ale 16. augusta ráno zomrel na infarkt vo svojom komplexe Graceland, ktorý neskôr kúpil Michael Jackson.

Dežo Ursiny,Praha

"Krivka kariéry" titana slovenského rocku bola veľmi zaujímavá. V 60. rokoch začal ako idol más v skupine Beatmen, a v rámci hľadania samého seba spustil vlnu, ktorú dnes nazývame alternatívna hudba.

SkryťVypnúť reklamu

Ursiny nebol práve majster sveta v zdravom životnom štýle, známe boli jeho alkoholové excesy, bol aj gurmánom, ktorý si práve nepotrpel na sójové výrobky. V roku 1989 mu objavili zhubný nádor na jazyku a nasledujúci rok sa pomocou diét, hladovky a makrobiotickej stravy dostal mimo nebezpečenstva. Bohém v ňom však driemal a čiastočne sa vrátil k svojim niekdajším zvyklostiam, takže recidíva na seba nenechala dlho čakať. Choroba sa ozvala začiatkom roku 1994. Ursiny bojoval, ale bolo to márne.

Zomrel 2. mája 1995 vo veku 48 rokov. Prvého a tretieho decembra 1994 sa konali dva koncerty - prvý na žilinskom džezovom festivale a druhý v pražskom Paláci kultúry na festivale Vokalíza. Palác kultúry (dnes Kongresové centrum Praha), dobovo zvaný aj Pakul, je neosobné mramorové monštrum, úplne nevhodné pre Ursinyho krehkú hudbu. Ursiny bol už v tom čase vo vážnom zdravotnom stave, mal oslabenú imunitu a bol nachladnutý, spievalo sa mu ťažko, lebo ho bolel jazyk, ale aj tak spieval s nasadením, ako keby to mal byť posledný koncert v jeho živote. Nanešťastie aj bol. Z prvého decembra sa zachovala živá nahrávka, CD vyšlo vo vydavateľstve Slovenského rozhlasu pod trochu zavádzajúcim názvom Posledný koncert live. Ten posledný bol tretieho decembra.

SkryťVypnúť reklamu

Janis Joplin, Boston

Ďalšia členka "klubu 27", úžasná speváčka a prominentná feťáčka a alkoholička. Janis Joplin bola živel na pódiu a zhorela rýchlo. Nevedela sa zbaviť závislosti a drogy zničili aj jej nový sľubný vzťah.

V máji začala koncertovať so svojou novou kapelou Full Tilt Boogie Band, ktorú si zostavila z mladých kanadských hráčov "na svoj obraz". Jej posledný koncert sa konal na Harvardskom štadióne v Bostone 12. augusta 1970. Bol vydarený a v denníku Harvard Crimson vyšla pozitívna recenzia na titulnej strane napriek tomu, že kapela hrala na provizórnej aparatúre, vlastnú im pred vystúpením ukradli. V septembri začali nahrávať nový album Pearl s dvoma megahitmi - cover verziou skladby Krisa Kristoffersona Me And Bobby McGee a vlastnou skladbou Mercedes Benz. Počas nahrávania sa Janis zoznámila s kokaínovým dílerom a budúcim spisovateľom, 21-ročným Sethom Morganom a hneď sa aj vzali. Prvého októbra ju našli v Landmark motor hoteli. Predávkovala sa heroínom a pravdepodobne ho ešte aj skombinovala s alkoholom.

SkryťVypnúť reklamu

Smrť pred očami všetkých

Hudobníci pódiá spravidla milujú, ale stávajú sa aj prípady, že niekto zomrie priamo pri vystúpení. Možno najznámejší je prípad 38-ročného "Dimebaga" Darrella Abbotta, gitaristu skupiny Pantera, ktorý v decembri 2004 hral koncert so svojou novou skupinou Damageplan v meste Columbus, Ohio. Hneď po tom, ako sa vystúpenie začalo, skočil na pódium mladý muž Nathan M. Gale, niekoľkými ranami z pištole Abbotta zabil a potom začal strieľať do davu, pričom zomreli traja ľudia. Medzitým dobehol policajný dôstojník, ktorý počul streľbu, a vraha zastrelil.

Pred troma rokmi sa počas svojich akrobatických kúskov zasa smrteľne zranil Patrick Sherry, 30-ročný spevák britskej skupiny Bad Beat Revue. Frontman, známy svojou dynamickou šou, chcel na záver koncertu v klube Warehouse v Leedse skočiť do davu, ale zranil si pritom hlavu a chrbticu o svetelnú rampu a po prevoze do nemocnice zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

Elvis Presley.foto - sita/ap, archív


Freddie Mercury a Monserrat Cabbalé.


Janis Joplin.


Jimi Hendrix.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 481
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 150
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 711
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 014
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 356
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 756
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu