BRATISLAVA. Prezidentská kandidátka opozície Iveta Radičová je rozhodnutá pozastaviť si funkciu podpredsedníčky SDKÚ. Až do budúcoročných volieb. Vysvetľuje to tak, že sa chce sústrediť na predvolebnú kampaň. Toto rozhodnutie však podľa nej neznamená, že sa od svojej strany dištancuje.
Radičová vstúpila do SDKÚ až po parlamentných voľbách. O niekoľko mesiacov už bola podpredsedníčkou strany. Tvrdí, že nemá obavy z toho, že by ju poškodili staršie kauzy tejto strany. „Iveta Radičová nerovná sa strana. Nesiem si plnú zodpovednosť za svoje vystúpenia a výstupy a za moje aktivity v rámci členstva v strane od novembra 2006, keď som sa členkou stala.“
Radičová však nepriamo priznala, že sa jej nepáčila kauza údajných darcov SDKÚ, z ktorých časť tvrdila, že strane nedala ani korunu. „Môj postoj k SDKÚ je zadefinovaný okamihom, keď som sa rozhodla vstúpiť, čím hovorím, že problémy a postupy, ktoré boli vyčítané SDKÚ, mi neboli ľahostajné. Keby boli, stanem sa členkou skôr.“ Povedala, že jej vstup bol aj výsledkom „vážnych zmien, ktoré sa v účtovníctve strany udiali“ a aj toho, že SDKÚ sama aktívne zverejňuje svoje financovanie.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš o rozhodnutí Radičovej vzdať sa na čas podpredsedníckej funkcie nevedel. „Rozumiem tomu a nevidím v tom problém,“ povedal. Predpokladá, že vedenie strany nebude mať problém uvoľniť ju z funkcie a dúfa, že jej to pomôže v prezidentských voľbách.
Radičovej krok zaskočil aj šéfa jej poslaneckého klubu Stanislava Janiša. Chápe ho a ani on ho nevníma ako pokus dištancovať sa od SDKÚ. „Vidím v tom iba snahu, aby sa mohla na 100 percent venovať prezidentskej kampani.“
Politológ László Öllös si myslí, že by pozastavenie funkcie a isté odlúčenie sa od straníckej politiky mohlo Radičovej pomôcť. Jej kroky považuje dokonca za zásadné, „pokiaľ nejde len o formálne rozhodnutie, ale je za tým odhodlanie stať sa suverénnym a nezávislým prezidentom“.
Za krok podobným smerom ako zloženie funkcie analytik pokladá nedávne vetovanie cestného zákona Ivanom Gašparovičom, ktorý doteraz koalícii nerobil problémy.
Öllös pripomína, že so svojou minulosťou by mohol mať počas kampane problémy skôr súčasný prezident, ktorý viedol parlament počas „noci dlhých nožov“ či zbavovania mandátu Františka Gauliedera. „Radičová osobne zatiaľ žiadnu kauzu nemala. A to je pre ňu veľmi dôležité.“