Z Turecka sa stáva nový domov hviezd

Do tureckej futbalovej ligy mieria elitní hráči z celého sveta. Naposledy prišiel Austrálčan Harry Kewell.

Hráči Fenerbahce Istanbul, zľava Ugur Boral, Roberto Carlos, Lugano (vo výskoku) a Abonizi Eduardo sa tešia po jednom z gólov R. Carlosa v Lige majstrov.Hráči Fenerbahce Istanbul, zľava Ugur Boral, Roberto Carlos, Lugano (vo výskoku) a Abonizi Eduardo sa tešia po jednom z gólov R. Carlosa v Lige majstrov. (Zdroj: REUTERS)

BRATISLAVA. Pred desiatimi rokmi bola turecká najvyššia futbalová súťaž zaujímavá len pre domácich a hráčov z blízkeho okolia. Pôsobilo v nej pár Rumunov a Bulharov, sem-tam Grék, pre vyspelý futbalový svet krajina veľa neznamenala.

V posledných sezónach stúpa jej kvalita prudko hore a v kluboch veľkej štvorky pribúda jedna hviezda za druhou. Posledným prírastkom je kapitán austrálskej reprezentácie Harry Kewell, ktorý zamieril z Liverpoolu do Galatasarayu Istanbul.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V histórii súťaže sa odohralo 50 sezón. Titul však nikdy nezískal nikto iný okrem štvorice najväčších klubov Fenerbahce (17 titulov), Galatasaray (17), Besiktas (10) a Trabzonspor (6). Prvé tri – zhodne istanbulské – ako jediné doteraz hrali vo všetkých ročníkoch a rozdelili si posledných 22 titulov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v individuálnych štatistikách sú najlepší domaci hráči. Historicky najlepším kanonierom je fenomenálny Hakan Sükür (249 gólov). So svojím 40-ročným spoluhráčom z Galatasarayu Bülentom Korkmazom má aj najviac titulov (8).

Aj na trénerských postoch dominujú domáci. Štyri trofeje pre Trabzonspor získal Ahmet Ozyazici, rovnaký počet s Galatasarayom oveľa známejší Fatih Terim.

Nadšený Aragonés

V posledných rokoch sa nielen na trénerských postoch, ale aj na ihrisku viac presadzujú zahraničné mená. Turci za to vďačia klubovým úspechom v európskych súťažiach, výborné meno si spravila aj reprezentácia, ktorá je od historického bronzu na majstrovstvách sveta 2002 čoraz populárnejšia. Rovnako na európskom šampio­náte sa prebojovala do semifinále.

SkryťVypnúť reklamu

To pritiahlo na lavičku Galatasaray Nemca Michaela Skibbeho. Najslávnejší turecký klub pritom v posledných štyroch rokoch mal iba zahraničných trénerov (pred ním Belgičan Gerets a Rumun Hagi).

Ešte väčší úlovok sa podaril Fenerbahce. Získal Španiela Luísa Aragonésa, ktorý pred mesiacom priviedol svojich krajanov k titulu majstra Európy. Pred ním tu pôsobili Brazílčan Zico a Nemec Daum.

„Som nadšený. Fenerbahce je veľký klub a dobre si počínal aj v Lige majstrov. V tejto sezóne chceme dosiahnuť ešte viac,“ povedal 69-ročný Aragonés.

Neznáme nie je ani Slovensko. To poznajú vďaka trénerovi Jozefovi Venglošovi z Fenerbahce, Karolovi Peczemu v Genclerbirligi a Rizespore, aj slovenským futbalistom Kratochvílovi, Karhanovi, Hološkovi, Seneckému, Czinegemu a ďalším.

SkryťVypnúť reklamu

Trénerským priekopníkom bol Nemec Christoph Daum. Otvoril cestu kolegom, po nich sa pridali aj hráči. V Galatasaray je okrem Kewella (predtým Liverpool a Leeds) aj Švéd Linderoth (tri sezóny v Evertone), Brazílčan s tvrdou strelou Lincoln (Schalke), útočník z Konga Nonda (Monaco, AS Rím). Zaujímavými menami sa chváli aj Fenerbahce. Obrane velí rýchlonohý Roberto Carlos, ktorý odohral 11 sezón v Reale Madrid. V strede poľa hrá jeho krajan a kapitán tímu Alex, ktorého sa dva roky márne snaží získať Chelsea.

Ku Kežmanovi Güiza

A aby sa to, že z Turecka sa hráči nepredávajú, ale aj kupujú, potvrdilo, získalo Fenerbahce najlepšieho strelca minulého ročníka španielskej ligy, reprezentačného útočníka a majstra Európy Daniela Güizu z Mallorcy.

SkryťVypnúť reklamu

V útoku bude robiť sparingpartnera Srbovi Matejovi Kežmanovi, trojnásobnému kráľovi strelcov v Eindhovene. Kežman však hral aj v Chelsea či Atletiku Madrid. Pred nimi to pôsobili Francúz Nicolas Anelka, Ukrajinec Sergej Rebrov či Holanďan Pierre Van Hooijdonk.

Lákajú peniaze

V tureckom futbale sa vďaka úspechom točia miliardy. Podľa prieskumov reklamných agentúr je značka Fenerbahce ôsmou najznámejšou v Turecku, len tesne za Coca Colou a mobilným operátorom Turkcell. Napĺňa sa tak sen prezidenta klubu Aziza Yildirima.

Multimilionár podniká v civilnom inžinierstve a rovnako ako jeho kolegovia vráža do záľuby veľké prostriedky. So 16 percentami akcií klubu sa obchoduje na istanbulskej burze.

Aj vo vedení Galatasaray je podnikateľský magnát Adnan Polat, 55-ročný biznismen, ktorý študoval v New Yorku na Long Islande a po návrate bol desať rokov v spoločnosti Ege Ceramics. Pred ôsmimi rokmi dokonca kandidoval na primátora Istanbulu.

SkryťVypnúť reklamu

Turecký futbal už dávno nie je takým trpaslíkom ako pred rokom 2000. Jeho reprezentácia patrí v posledných rokoch medzi najlepšie na svete, liga je hodnotená ako siedma najlepšia v Európe.

Po príleve čoraz jagavejších hviezd zo zahraničia sú úspechy v medzinárodných súťažiach len otázkou času a svetlé časy má pred sebou aj reprezentácia. Len dvaja hráči z jej širšieho kádra majú nad 30 rokov a to je fakt, akým sa môže pochváliť máloktorá krajina.

Hviezdy

Harry Kewell

l Narodený: 22. 9. 1978 v Sydney

l Post: Stredopoliar

l Predchádzajúci klub: Leeds United

l Zápasy a góly v lige: 138/16

l Medzištátne zápasy: 34/12

Daniel Güiza

l Narodený: 17. 8. 1980 v Jerez de la Frontera

l Post: Útočník

l Predchádzajúci klub: Mallorca

SkryťVypnúť reklamu

l Úspech: Najlepší strelec španielskej ligy a majster Európy 2008.

Shabani

Nonda

l Narodený: 6. 3. 1977 v Bujumbura

l Post: Ofenzívny stredopoliar alebo útočník

l Zápasy a góly: Zürich 75/36, Rennes 62/31, Monaco 116/57, AS Rím 16/4, Blackburn Rovers 26/7, Galatasaray 24/15, reprezentácia Dem. rep. Kongo 28/19.

Turci sú niekedy až neskutočne hrdí na úspech a chcú stále vyhrávať. Je to pre nich akosi historicky dané.

Karol Pecze, bývalý tréner Genclerbirligi a Rizesporu

Hráči Fenerbahce Istanbul, zľava Ugur Boral, Roberto Carlos, Lugano (vo výskoku) a Abonizi Eduardo sa tešia po jednom z gólov R. Carlosa v Lige majstrov.

FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 402
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 009
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 352
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 086
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 662
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 633
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 629
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu