Je nezvyčajné, aby sa prezidentským kandidátom nedarilo na domácom bojisku. Senátor z Arizony svoj kraj istý nemá.
John McCain nevolá médiá, keď raňajkuje v Arizone. No v isté pondelňajšie ráno robil senátor kampaň v kantíne svojho arizonského volebného tímu a vyzval dobrovoľníkov, aby „zaregistrovali našich voličov a presvedčili, že budeme dobre zorganizovaní“.
Arizona je na bojovom poli
V mori neistoty sa prezidentskí kandidáti vo všeobecnosti spoliehajú na obyvateľov svojho rodného štátu. Výraznou výnimkou však bola prehra Ala Gora v Tennessee v roku 2000.
Túto sezónu McCainova kampaň uznala, že jeho šance v Arizone sú neistejšie, ako by sa zdalo. Počet nezávislých voličov tam stúpol o dvanásť percent od roku 2004 a títo voliči pomohli dostať demokrata do guvernérskeho sídla a dali strane štyri z ôsmich kresiel v Snemovni.
Arizonskí demokrati zároveň predstihli republikánov v registrácii voličov, pričom od marca pridali na zoznam takmer 20tisíc voličov v porovnaní s 8600 novými hlasmi republikánov. Demokratická guvernérka Janet Napolitanová ostáva obľúbená aj v druhom volebnom období. V júni McCainova kampaň prekvapivo pridala Arizonu na zoznam 24 „bojiskových štátov“ – na čom tamojší demokrati lipnú ako poleva na zmrzlinovom kornútku.
Vlastná strana nepomáha
„John McCain je tu šokujúco zraniteľný,“ povedala Emily DeRose, hovorkyňa arizonskej Demokratickej strany. „Chystáme sa vytiahnuť ho do ringu. Nepustíme ho doma ku korytu.“
Ba čo viac, miestna Republikánska strana sa nachádza viac-menej v chaose a nie je veľkou oporou pre McCaina. Je rozdelená na umiernenú a neochvejne konzervatívnu frakciu.
Nedávno sa dostala pod vplyv najkonzervatívnejšej vetvy, ktorú vlani rozzúrila McCainova podpora zákona, ktorý by ponúkol cestu k občianstvu ilegálnym prisťahovalcom.
Počas superutorka získal McCain v rodnom štáte 47 percent hlasov voličov Republikánskej strany. To nie je presvedčujúce víťazstvo, ktoré by sa čakalo od kandidáta, ktorý Arizonu zastupuje vyše 25 rokov. McCainova politická šéfka Sarah Simmonsová hovorí, že Arizona ako „bojisko“ je len uznaním, že tamojší voliči nehlasujú vždy za republikánskeho prezidenta. Arizona prešla k demokratom dva razy za 60 rokov – k Harrymu Trumanovi v roku 1948 a k Billovi Clintonovi v roku 1996.
Tvrdí k imigrantom
Demografické trendy veľmi nie sú naklonené McCainovi. Zhruba 20 percent voličov v štáte je latinskoamerického pôvodu, pričom má tendencie podporovať demokratov. Mnohí republikáni v Arizone, vrátane šerifa najľudnatejšieho okresu Maricopa, zaujali mimoriadne tvrdé pozície k ilegálnym prisťahovalcom.
Navyše, nezávislí voliči sa zmenili. „V posledných voľbách sa výrazne priklonili k demokratom, sú oveľa mladší, vzdelanejší a prevažne protivojnovo zmýšľajúci,“ hovorí volebný odborník Bruce D. Merrill. Mladí voliči uprednostňujú demokratov pred republikánmi v pomere asi dva ku jednej.
John McCain je tu šokujúco zraniteľný.
Emily DeRose, hovorkyňa arizonskej Demokratickej strany
Autor: Jennifer Steinhauerová New York Times