Nebuďte prekvapení, ak kandidáti na prezidenta nominovaní treťou alebo štvrtou stranou získajú v novembri dosť hlasov, aby to zavážilo v niektorom z nerozhodných štátov.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú dosť veľké republikánske odpadlíctvo od kandidatúry Johna McCaina, aby mu Bob Barr, kandidát Libertariánskej strany mohol ukradnúť hlasy.
Barack Obama si musí lámať hlavu s odpadlíctvom nielen u prívržencov Hillary Clintonovej, ale aj u liberálov, ktorí začínajú hundrať, že sa príliš rýchlo približuje k stredu.
Prezidentské voľby v roku 2000 jasne ukázali, že kandidáti tretej strany nemusia zhromaždiť veľké počty, aby to výrazne zavážilo. Ralph Nader nazhromaždil len 2 % hlasov na Floride – a prieskum po opustení volebných miestností ukázal, že Al Gore bol druhou alternatívou väčšiny Naderových voličov.
Belošky Obama neoslovil
McCain vyvoláva menej nadšenia ako George W. Bush v zodpovedajúcej fáze prezidentskej kampane. Naposledy mal takú slabú podporu republikánov Bob Dole v roku 1996.
Barack Obama má zase problém s jednotou. Prívrženci Hillary Clintonovej prešli k Obamovi od konca primárok, ale len 72 % hovorí, že by ho podporili, keby sa voľby konali dnes. Obama neboduje najmä medzi beloškami.
Barr a Nader ako alternatíva
Mohol by skupinku sklamaných prívržencov Clintonovej pritiahnuť kandidát tretej strany? Iste. Otázne tiež je, či Obama dokáže naplniť očakávania svojich liberálnych fanúšikov.
William Yardley z Times napísal, že kritici vľavo sa vynárajú ako reakcia na Obamov postoj k vojne v Iraku, odpočúvaniu telefónov a trestu smrti.
Prieskumy Fox News a LA Times ukazujú, že asi sedem percent hlasov ide buď Barrovi, alebo Naderovi. Jeden z nich by sa mohol stať protestným kandidátom.
Autor: Andrew Kohut New York Times