Patrí medzi vzácne a chránené motýle a ako jediný druh z územia Slovenska bol zaradený do Zoznamu celosvetovo chránených a ohrozených druhov živočíchov. Kriticky ohrozený je aj v Poľsku a v Rakúsku, v Nemecku mu hrozí vyhynutie. Vo všetkých týchto krajinách sú hlavnými príčinami jeho vymierania predovšetkým zmeny biotopu a nezákonný odchyt.
Jasoň čevenooký sa u nás najčastejšie vyskytuje v nadmorských výškach od 300 do 1600 metrov nad morom. Nepatrí k horským druhom motýľov, ide skôr o vysokohorského motýľa. Vyskytuje sa vo vhodných biotopoch, akými sú skalnaté stráne a údolia, ale tiež vápencové svahy bez porastu.
Práve v takýchto odlesnených oblastiach rastie rozchodník najväčší, ktorý je mimoriadne dôležitý pre výživu lariev jasoňa červenookého. Jasoň môže žiť tiež v jaskyniach, čo je u motýľov nezvyčajné.
Krídla bez peľu
Jasoň červenooký je druhý najväčší denný motýľ na Slovensku. Má biele sfarbenie, predné krídla s tmavým lemom majú rozpätie 8 centimetrov. Prívlastok červenooký dostal vďaka červeným škvrnám, ktoré môžu mať rôzny tvar a veľkosť a nachádzajú sa na predných krídlach. Zvláštne je tiež to, že krídla nemá pokryté peľom, ako to u väčšiny motýľov býva.
Treba ho chániť
Ochrana tohto druhu spočíva hlavne v ochrane jeho biotopov a zachovávaní ich prirodzeného charakteru. Jasoň červenooký je jedným z mála motýľov , u ktorých má význam aj ochrana jedincov pred prípadným nekontrolovaným a masovým odchytom zo strany zberateľov.
Umelý chov
Na Slovensku už viac ako desať rokov umelý chov jasoňa červenookého úspešne realizuje Správa Pieninského národného parku. Projekt bol zameraný na posilnenie už existujúcej miestnej populácie a môže slúžiť ako základ pre vytvorenie nových populácií vo vhodných lokalitách.
Tomáš Hovork