Aj preto sa snaží, aby sa deti začali na školách učiť, ako správne riešiť krízové situácie, ktoré súvisia s ľudským zdravím.
Podľa detského chirurga Františka Horna z bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice, ktorý sa s detskými úrazmi stretáva často, sa úrazom dá predísť. Stačilo by, keby deťom išli príkladom rodičia. "Dnes sú módne adrenalínové športy. Keď ale dieťa vidí, že rodič pri nich nepoužíva prilby či iné ochranné prostriedky, povie si, nebudem ani ja. Deti potom považujú za prirodzené, že netreba dodržiavať bezpečnostné pravidlá," hovorí doktor Horn.
Spoliehať sa na rodičovský vzor však nestačí, myslí si Hruškovic z Rescue Teamu. "Pokiaľ sa problematika prevencie úrazov detí a dorastu nedostane do učebných osnov, tak sa veľa u nás nezmení," povedal. Poruke má porovnanie so stavom detského chrupu našich detí, ktorý je vraj najhorší v Európe. "Ak rodičia nevedia deti naučiť základné hygienické návyky, nemôžeme od nich chcieť, aby ich učili dopravnú výchovu, prvú pomoc, alebo aby dbali na prevenciu úrazov. Nechcem ich z toho viniť, lebo to je systémová chyba, ani ich to nemal kto naučiť," hovorí Hruškovic.
Slovensko spolu s Ruskom, Ukrajinou, Rumunskom či Bulharskom patrí podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie k európskym krajinám s vysokou úmrtnosťou detí do 14 rokov.
Ročne u nás zomrie okolo dvesto detí a mladistvých. Častou príčinou úmrtia sú práve úrazy.
Školstvo je myšlienke naklonené
Štátny pedagogický ústav je myšlienke školského predmetu naklonený. Ľudovít Hajduk, tajomník ústavu povedal, že o príprave nového predmetu s predstaviteľmi Rescue Teamu Slovakia rokujú. "V súčasnosti uskutočňujeme analýzu predmetov, v rámci ktorých boli zahrnuté niektoré témy z tejto problematiky a systematizujeme ich. V septembri sa na pôde ústavu uskutoční odborný worshop, kde sa dohodne ďalší postup," povedal Hajduk.
Systematickú výchovu ku zdraviu schvaľuje aj Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku. "Odkedy robím v tejto funkcii, neustále nám vychádza absencia predmetu systematickej výchovy ku zdraviu. V iných krajinách podobné predmety fungujú. To nestačí mať vyškolených len ľudí v pilotných programoch.
Do výučby treba zaradiť predmet, v ktorom by boli všetky problematiky výchovy ku zdraviu, teda od prevencie drogových závislostí cez poskytnutie prvej pomoci, prevenciu onkologických ochorení a podobne," povedala Sedláková.
Dobrovoľní záchranári Rescue Teamu Slovakia už teraz pripravujú sériu projektov zameranú na školenie detí a rodičov.
Na internetovej stránke www.mladyzachranar.sk informujú záujemcov o aktuálnych medializovaných úrazoch a nehodách a poskytujú rady, ako sa tragédiám dá predísť, ako poskytnúť prvú pomoc, či kde ju hľadať.