Ľudia, ktorí sa chystajú požičať si na bývanie, by mali rátať s vyššími úrokmi. Vyššie splátky hroziav najbližšom období aj tým, ktorí už hypotéku splácajú. Úroky na hypotékach bude viac ako doteraz ovplyvňovať situáciav eurozóne.
RATISLAVA. Úrokové sadzby úverov na bývanie, ktoré poskytujú banky klientom závisia najmä od úrokových sadzieb na medzibankovom peňažnom trhu. Tie sú dnes na Slovensku nižšie ako v eurozóne. Po našom vstupe do eurozóny sa sadzby na peňažnom trhu vyrovnajú. Úroky by mohli vzrásť.
Rozdiely napriek rovnakému základu
Kľúčové úrokové sadzby centrálnych bánk – Európskej centrálnej banky (ECB) aj Národnej banky Slovenska (NBS) sú síce na rovnakej úrovni, no sadzby, za ktoré si banky v eurozóne a na Slovensku požičiavajú zdroje na peňažnom trhu, sa líšia.
Od nového roku budú na výšku úrokov na hypotékach vplývať len úrokové sadzby na peňažnom trhu v eurozóne. Pre tých, ktorí sa chystajú požičať si na bývanie v najbližšom období, to môže znamenať, že úroky na ich hypotéke budú vyššie ako tie súčasné. Aj keď banky už aj dnes ponúkajú hypotéky aj v eurách, ich podiel na trhu je zatiaľ nízky. Podľa údajov zo Slovenskej sporiteľne je úverov v eurách menej ako jedno percento.
Vyrovnávanie sadzieb
Ročný EURIBOR (úroky v eurozóne) je na úrovni 5,4 percenta, ale rovnaká splatnosť slovenských medzibankových sadzieb BRIBOR je tesne pod päťpercentnou hranicou. Dôvodom tohto stavu sú následky americkej hypotekárnej krízy a obavy z nedostatku zdrojov v rámci finančného trhu eurozóny. Relatívny nedostatok zdrojov sa prejavuje v ich rastúcej cene. „Slovenský trh je vďaka prebytku peňazí od tohto efektu uchránený,“ vysvetľuje analytik Tatra banky Róbert Prega.
Počas nasledujúcich mesiacov sa však budú ďalej zbližovať aj sadzby peňažného trhu a pri nezmenenej úrovni eurových sadzieb to bude znamenať aj nárast korunových úrokových sadzieb.
„Ich spoločná hodnota by sa na konci roku 2008 mohla pohybovať okolo 5,1 percenta,“ myslí si Jozef Krško z Dexia banky Slovensko.
Očakáva sa rast úrokov
Najväčší vplyv na zbližovanie sadzieb bude mať podľa analytika VÚB banky Martina Lenka kombinácia zmien v očakávaniach vývoja úrokových sadzieb ECB a vo vývoji finančnej krízy v eurozóne v tomto roku. V prípade, že by sa kríza ešte zhoršila, hrozí rýchlejší rast sadzieb BRIBOR do konca roka. Naopak, v prípade rýchlejšieho ako očakávaného ústupu krízy, možno očakávať iba jeho pozvoľný rast. „V oboch prípadoch je pravdepodobnejší scenár rastu slovenských sadzieb na peňažnom trhu a nie ich pokles,“ dodáva Lenko. Táto skutočnosť bude zohrávať úlohu aj pri stanovaní sadzieb pre hypotéky.
Rast pôžičiek aj majetku
Nárast objemu pôžičiek na bývanie medzi obyvateľmi strednej a východnej Európy sa prejavil aj na zvýšení ich bohatstva. Vyplýva to z nedávnej správy UniCredit Bank o bankovom sektore v tomto regióne. Majetok ľudí rastie najmä kúpou domov, bytov alebo pozemkov. Na získavanie tohto majetku budú využívať požičky na bývanie aj naďalej.
Rok 2009 bude podľa analytikov zaujímavý
BRATISLAVA. V roku 2009 bude vývoj na peňažnom trhu podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša zaujímavý.
Vplývať naň bude prebiehajúca kríza zdrojov, ktorá nafukuje sadzby na medzibankovom trhu o 0,4 až 0,5 percenta. Na druhej strane bude vývoj ovplyvnený reakciou Európskej centrálnej banky.
„Inflácia by sa mala zvoľniť a ekonomické ochladenie by Európsku centrálnu banku mohlo prinútiť k úvahám o redukcii sadzieb v roku 2009 až v rozpätí pol percenta,“ myslí si Gábriš.
Takáto kombinácia vplyvov na finančný trh by mohla spôsobiť, že v roku 2009 nedôjde k výrazným zmenám úrokov pri úveroch na bývanie.
Inflácia verzus
hospodársky rast
Aktuálny ekonomický výhľad pre eurozónu naznačuje, že do konca roku 2009 bude ECB aj naďalej čeliť problému stagflácie – teda zvyšovaniu inflácie a znižovaniu hospodárskeho rastu.
Spomalenie európskej ekonomiky by malo vrcholiť v roku 2009 rastom pod úrovňou 1,5 percenta.
Inflačné tlaky by mali pretrvávať - index spotrebiteľských cien by sa mal pohybovať nad úrovňou dvoch percent.
Nová situácia pre banky
„Dôležitým aspektom pri stanovovaní úrokových sadzieb pre úvery na bývanie bude v najbližšom období – do konca roku 2008 a v roku 2009 – aj to, či sa slovenské banky pod vplyvom globálnej finančnej krízy rozhodnú sprísniť úverové podmienky pre klientov tak, ako je to v eurozóne,“ tvrdí analytik VÚB banky Martin Lenko.
Najväčší vplyv na vývoj výšky úrokov bude mať vývoj inflácie
v eurozóne a ďalší vývoj globálnej finančnej krízy.
Róbert Prega, analytik Tatra banky