Obce, ktoré zasiahli povodne, sa môžu obávať hmyzu. V stojatej vode z vyliatych tokov má ideálne podmienky na rozmnožovanie.
BRATISLAVA. „Zatiaľ nás premnoženie komárov neohrozuje, ale vylúčiť sa nedá. Ak to príde, sme pripravení zakročiť a robiť postreky v spolupráci s hygienou,“ povedala Jozefína Kramárová, starostka vytopenej obce Lukov. Je optimistická, lebo v okolí obce nie sú stojaté vody.
Klimatológ Milan Lapin hovorí, že hmyz má vo všeobecnosti veľkú migračnú a reprodukčnú schopnosť. „Vie sa rýchlo prispôsobiť klimatickým zmenám.“
Primátor Malaciek Jozef Ondrejko riešil premnoženie hmyzu po povodniach pred dvomi rokmi. „Keď opadli záplavy, dva týždne sme robili postreky. Boli účinné. Výskyt komárov spadol pod bežný priemer. Treba konať rýchlo.“
Vývinový cyklus komárov trvá asi týždeň. Musí sa ich vyliahnuť niekoľko generácií. „Až po niekoľkých týždňoch sa dá hovoriť o zvýšenom výskyte komárov. Stojatá voda a teplo sú ideálnymi podmienkami na rozmnožovanie sa,“ hovorí zoológ Eduard Stloukal.
„U nás komáre neprenášajú klasické ochorenia ako malária. Občas sa vyskytnú vírusové ochorenia, ktoré sprevádzajú horúčky. No nie je to bežný jav pri poštipnutí,“ hovorí Sylvia Bazovská z Ústavu epidémiológie UK.
Upozorňuje, že pri povodniach je nebezpečnejšia ako uštipnutie rozšírená črevná nákaza ako napríklad hepatitída A či hnačkové ochorenia. „Pitná voda je kontaminovaná,“ hovorí.
Autor: jgl