ŽENEVA, BRATISLAVA. Svet dokázal zvrátiť súboj s vírusom HIV. Jeho šírenie sa mierne spomalilo. Ukazuje to správa Organizácie spojených národov, ktorá zároveň varuje, že sme ani zďaleka nevyhrali.
Na svete ročne na choroby spôsobené HIV zomrú asi dva milióny ľudí. Hrozivé tri milióny nakazených ročne zo začiatku milénia znížila osveta o tristo tisíc.
Zabijak afrických žien
Hoci vedci hlásia úspech najmä v Afrike, čierny kontinent je stále najväčšou obeťou vírusu. Naopak, počet nakazených neustále rastie v Ázii a dokonca aj vo vyspelých demokraciách západnej Európy.
Lekári a aktivisti dokázali presvedčiť vlády stredoafrických krajín, že chorobu treba liečiť. Aj preto klesá počet detí, ktoré sa ešte počas tehotenstva nakazia od svojej matky.
Neplatí to však o afrických ženách, ktoré HIV zabíja najviac. „Začínajú sexuálne žiť skôr ako muži. Často z prinútenia. Vydávajú ich veľmi mladé. Pravdepodobnosť nákazy je u nich o polovicu vyššia,“ povedal SME epidemiológ Peter Ghys z UNAIDS, ktorá správu vypracovala. Nárast vysvetľujú odborníci aj väčšou citlivosťou dievčat na infekciu tým, že ženy majú menej možností sa chrániť.
Takmer 70 percent všetkých nakazených v subsaharskej Afrike sú ženy. Najviac ich zomiera v Svazijsku, Južnej Afrike a Zimbabwe.
Starý kontinent v úzkych
V Európe sú na tom najhoršie Rusko a Ukrajina. Nástup HIV tam podľa Ghysa začal neskôr ako v rozvojovom svete a teraz dosahuje vrchol.
„Problémom oboch krajín sú najmä narkomani. Závislí nemajú čisté ihly a pomoc štátu je minimálna,“ povedal Ghys.
Počet nakazených výrazne rastie aj vo Veľkej Británii a v Nemecku. Iba čiastočne je dôvodom prílev prisťahovalcov. OSN za hlavný dôvod považuje liberálny spôsob života a homosexuálnu promiskuitu.
Nakazených Slovákov je viac
Podobne ako v Nemecku a vo Veľkej Británii počet nakazených v roku 2007 oproti predchádzajúcim rokom narástol aj na Slovensku.
Štatistiky Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS hovoria celkovo o 224 registrovaných Slovákoch infikovaných vírusom do konca roka 2007. V minulom roku ich pribudlo 39, v roku 2006 to bolo 27. Čísla však nie sú úplné. Nie o každom nakazenom lekári vedia.
„Náš prírastok je oproti svetu stále malý. U nás ide väčšinou o ľudí z homosexuálnej komunity, potom nasledujú ženy. Užívatelia drog sú celkovo evidovaní štyria,“ povedala vedúca centra Danica Staneková. Na Slovensku sme zatiaľ nezaznamenali prenos infekcie HIV z tehotnej matky na dieťa.
Liečba u nás je podľa Stanekovej na európskej úrovni. „Predlžuje život tým, že spomaľuje množenie vírusu v organizme. Nevyriešeným problémom je, že sa vírus vie premeniť iba na genetickú informáciu, ktorá sa schová do bunky. Zatiaľ nedokážeme odstrániť genóm vírusu z genómu bunky pacienta,“ povedala Staneková.
Najnovšie lieky dokážu predĺžiť život ľuďom nakazeným vírusom HIV až o dvanásť rokov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.