LONDÝN, BRATISLAVA. V novembri minulého roku prehovoril Chu Ťia cez webkameru k poslancom Európskeho parlamentu. Poukázal na nedodržiavanie ľudských práv v Číne. O mesiac neskôr sa ocitol za mrežami a v apríli tohto roku mu už vymerali tri a pol roka väzenia. Za podvratnú činnosť.
VIDEO REUTERS - Peking žiadosti Amnesty nesplnil:
Jeho meno je len jedným z mnohých, ktoré organizácia Amnesty International zahrnula do svojej správy o ľudských právach v Číne. Desať dní pred začatím olympiády chcela Pekingu pripomenúť jeho sľub o zlepšení ich dodržiavania.
Úrady zastrašujú aktivistov
Keď Čínu v roku 2001 vybrali ako organizátora 29. olympijských hier, natešený Peking sľúbil, že o sedem rokov budú mať k sebe Čína a ľudské práva oveľa bližšie. Krátko po slávnostnom otvorení olympijskej dediny je realita iná.
„Čínska vláda zradila olympijské hodnoty,“ cituje Tima Hancocka z Amnesty International denník Telegraph. Správa Nesplnené sľuby poukazuje na zatváranie bez procesov, domáce väzenia a prevýchovu v pracovných táborov, ktoré majú čínskych aktivistov držať čo najďalej od dejiska olympiády.
„Musia prepustiť všetkých neprávom zadržaných aktivistov, dovoliť novinárom slobodne informovať a urobiť všetko na zníženie počtu popráv,“ zhŕňa záverečnú výzvu správy Tim Hancock.
Peking: Krivdíte nám
Čínska vláda však obvinenia organizácie odmieta. „Dúfam, že Amnesty si dokáže dať dole svoje zakalené okuliare a vidieť Čínu férovo a objektívne,“ citovala BBC hovorcu ministra zahraničia. Tí, ktorí podľa neho poznajú Čínu, s Amnesty určite nebudú súhlasiť. Včera sa novinári v pekinskom presscentre nemohli pripojiť na internetovú stránku Amnesty.
V pondelok, štyri dni pred začatím hier, čaká súd čínsku aktivistku Ni Julan, ktorá už roky právne pomáhala stovkám ľudí, ktorých vláda pre stavbu olympijského areálu vysťahovala z ich domovov. Proces krátko pred olympiádou má byť podľa aktivistov výstrahou pre ostatných.
Kliknite - obrázok zväčšíte.