BRATISLAVA. Pokiaľ je pre vás lepšie zostať doma, pretože vám choroba zhoršuje pohyb, môže vás spoľahlivý človek zastúpiť pri vyzdvihnutí lekárskeho predpisu, pri výbere lieku v lekárni, v banke, a dokonca aj pri vybavovaní dôchodku.
Rozhoduje lekár
Či lekár môže vydať lekársky predpis inej osobe, zákon neupravuje. „Je to na jeho úvahe,“ hovorí praktická lekárka z Banskej Bystrice Mária Kuniaková. Sama je ochotná vydať recept pacientom so stabilizovaným stavom po vzájomnom spoznaní rodinným príslušníkom, prípadne aj susedke, ak jej to pacient vopred ohlási. V žiadnom prípade však nie dlhší čas ako tri mesiace, potom je podľa nej vhodné pacienta vidieť. „Kto odôvodnene nemôže prísť, môže požiadať o návštevnú službu, poisťovňa ju uhrádza,“ vysvetľuje Kuniaková. Návštevu možno dohodnúť telefonicky.
V lekárni komukoľvek
V lekárni môže lieky vyzdvihnúť ktokoľvek. „Stačí, keď predloží platný lekársky predpis alebo poukaz. V praxi sa vyžaduje karta poistenca, prípadne jej kópia,“ hovorí Peter Stanko zo Slovenskej lekárnickej komory. Výnimkou sú len lieky s obsahom omamných alebo psychotropných látok, ktoré sú predpísané na lekárskom predpise so šikmým modrým pruhom. Tie môže v lekárni vyzdvihnúť tiež iná osoba ako tá, na ktorú predpis vystavili, no musí predložiť svoj doklad totožnosti.
Na úradoch a v banke
Človek, ktorý sám nemôže ísť na úrady, sa v odôvodnených prípadoch môže dať zastúpiť napríklad aj pri podávaní žiadosti o dôchodok či pri konaní o posúdenie hmotnej núdze.
Ak tomu bráni vaše zdravie, žiadosť o dôchodok môže za vás podať aj iná osoba. Potrebuje na to potvrdenie lekára o vašom zdravotnom stave.
Pri konaní o posúdenie hmotnej núdze vás môže zastupovať ľubovoľná osoba, napríklad aj advokát.
Úrad práce bude vyžadovať písomné splnomocnenie alebo splnomocnenie vyhlásené do zápisnice. Žiadosť o príspevok na kompenzáciu môže s vaším súhlasom a na základe potvrdenia vášho ošetrujúceho lekára podať druhý z manželov či deti.
Zastúpiť vás vo väčšine prípadov môže iná osoba aj v banke. Stačí na to opäť písomné splnomocnenie.
„Generálna plná moc oprávňuje zástupcu na všetky právne úkony. Osobitná plná moc len na určené,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Kedy vás smú a nesmú zastúpiť
Môžu:
pri spisovaní žiadosti o dôchodok aj pri preberaní dôchodku na pošte,
pri žiadosti na posúdenie hmotnej núdze i pri žiadosti o príspevok na kompenzáciu,
u lekára pri vyzdvihnutí receptu (záleží od lekára), v lekárni,
na súde (s výnimkou predvolania),
pri podpisovaní zmlúv,
v banke (okrem preberania bezpečnostných predmetov elektronického bankovníctva, napríklad GRID karty, no tú si možno nechať zaslať),
pri preberaní zásielok na pošte vrátane listu do vlastných rúk (okrem úradných listov).
Nesmú:
u u notára pri overovaní vášho podpisu na listinách,
pri predvolaní na súd,
pri spísaní závetu.
(ht, advokátska kancelária Rowan Legal)
Ako spísať plnú moc
Ak vás má niekto zastupovať, potrebujena to plnomocenstvo.To má svoje náležitosti.
Plnomocenstvo (splnomocnenie) je právny úkon splnomocniteľa, ktorým dáva tretím osobám najavo, že splnomocnenec je ho oprávnený zastupovať v stanovenom rozsahu. „Pre písomnú formu sa niekedy vyžadujú i ďalšie náležitosti,“ hovorí Tomáš Nielsen z advokátskej kancelárie Rowan Legal. Často je to úradné overenie podpisu. To urobí notár či matrika.
Plnomocenstvo musí obsahovať označenie splnomocniteľa aj splnomocnenca, rozsah plnomocenstva (na aké úkony slúži), dátum a podpisy oboch. Odporúča sa aj vyhlásenie o tom, že splnomocnenec plnomocenstvo prijíma.(ht)
Poštu si môžete nechať aj doposlať
Na pošte za vás môžu prebrať peniaze, balíkyi listy. Využiť môžete doposielanie.
Dôchodok za vás v prípade potreby môže na pošte prebrať iný prijímateľ. Jeho meno sa však pošta musí dozvedieť od Sociálnej poisťovne. Dôchodok môže prebrať aj druhý z manželov, ak má na to písomný súhlas, najdlhšie však šesť mesiacov po sebe. Sociálne dávky môže prebrať tiež jeden z manželov, no pošta to urobí len na základe požiadavky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Doporučenú poštu i balík na dobierku pošta vydá druhému z manželov, osobe, ktorá má úradne alebo poštou overené splnomocnenie, ale aj tomu, kto býva s adresátom, prípadne na základe poverenia susedovi, správcovi a podobne. Ak vám napríklad pri pobyte v nemocnici nemá kto prebrať oznámenú zásielku, môžete si ju telefonicky nechať doposlať na aktuálnu adresu, platí sa 40 korún (1,33 eura).
Listy do vlastných rúk môže vyzdvihnúť iná osoba, no musí mať aspoň poštou overené splnomocnenie. Takýto list možno aj doposlať, okrem úradných zásielok označených poznámkou, že sa doposielať nesmú.
Závet musíte napísať sami
K úkonom, pri ktorých vás nik nemôže zastúpiť, patrí predvolanie na súd a závet. „Závet je rýdzo osobným právom poručiteľa, pri ktorom nemôže byť zastúpený inou osobou,“ vysvetľuje Kristína Ďuračková z advokátskej kancelárie Rowan Legal. Inak je to napríklad u bežných kúpno-predajných zmlúv, ktoré môže podpísať splnomocnenec.