BRATISLAVA, KOŠICE. Za pitnú vodu, deky, sušiče či odbornú pomoc, ktorú dostávajú od neziskových organizácií či charity, sú starostovia zaplavených obcí vďační. Hovoria však, že viac by im pomohli peniaze.
„Červený kríž nás hneď oslovil, či potrebujeme stany, alebo šatstvo,“ hovorí starosta Hnilčíka Vladimír Fabian. Tieto veci však nepotrebovali.
Starostov desia faktúry
„Každý starosta však potrebuje peniaze. Keď mám peniaze, urobím všetko,“ hovorí Fabian. „A Červený kríž nemôžeme o ne žiadať. Teraz čakáme na peniaze od štátu, aby sme odstránili škody.“
Práce na odstraňovaní následkov živelnej pohromy hradia z obecných pokladníc, štát im náklady preplatí dodatočne.
Starosta Veľkého Folkmáru Milan Grega hovorí, že okrem búrok sa najviac obáva faktúry za kameň, ktorý navážajú na brehy, a za dopravu. „Záplavy nás môžu zruinovať.“
Aj starosta Kružlova Jozef Kmec hovorí, že štát by mal konať rýchlo. „Týka sa to aj regulácie vodného toku. Povodne sa u nás pravidelne opakujú, podmývajú cesty, zničia mosty a lávky, ktoré sa potom opäť len provizórne upravia.“
V Lukove potrebujú premostiť Topľu. „O pomoc chceme požiadať Štátny fond hmotných rezerv,“ hovorí starostka Jozefína Kramárová. Na vodovode je škoda okolo dvoch miliónov korún, zajtra budú poznať výšku škôd na cestách a mostoch. „Štát by nám mal uhradiť škody v plnej výške.“
Niektorí si charitu cenia
Starostka Malčíc Marta Tomková povedala, že bez pomoci charít a nadácií by povodeň z roku 2004 obec nezvládla. Časť obce Hradištská Moľva zaplavila voda z pretrhnutej hrádze. „Červený kríž okamžite zabezpečil najzákladnejšie veci. Nadácia Adra nám zabezpečila odevy, ľudí na čistenie studní a ľudí, čo varili.“ Katolícka charita zabezpečila sušiče vlhkosti.
V prvej fáze sa poskytuje materiálno-technická pomoc – čerpadlá, sušiče vlhkosti – medzitým sa robí zbierka. „Nasleduje materiálna pomoc: deky, lehátka, pitná voda – minerálky, trvanlivé potraviny, šatstvo, čistiace a dezinfekčné prostriedky,“ opisuje formu pomoci Mária Mišovičová zo Slovenského Červeného kríža.
„Obec Čirč dostala 10 sušičov. Ďalších 10 kusov putovalo do Košického kraja,“ povedala o tohtoročných povodniach Andrea Topoľská z katolíckej charity. Sušiče si požičali od českej charity z Olomouca, zbierku na pomoc vyhlásila aj Charita Česká republika.
Mišovičová povedala, že zbierka Červeného kríža sa len začala, a nedá sa presne určiť, kam peniaze pôjdu. „Zbierku sme vyhlásili 24. júla 2008, potrvá do 31. augusta 2008. V súčasnosti je na jej účte 2000 korún.“
Zbierky Červeného kríža
Od roku 2001 organizoval 7 zbierok na povodne. Najviac sa vyzbieralo v roku 2004 pre obyvateľov Prešovského a Košického kraja, vyše 800 tisíc korún.
Pre Vysoké Tatry po víchrici vyzbieral v roku 2004 vyše milión 100 tisíc korún.
Na pomoc obetiam cunami odišli do Ázie v roku 2004 približne tri milióny.
V aktuálnej zbierke po povodniach je 2000 korún.